درست رو باید خوب بخونی فهمیدی ؟

0

درست رو باید خوب بخونی فهمیدی ؟

خوب بلاخره ظرف ها رو هم شستم و تقریبا همه کارهای خونه رو تموم کردم و الان یه کوچولو وقت دارم یه سر به اتاق دخترم برم ، وقتی به اتاقش رفتم دخترم رو دیدم که داره درس هاش رو می نویسه برای همین دوباره به آشپزخونه برگشتم و یه خورده میوه توی ظرف گذاشتم برای دخترم به اتاق بردم و کنارش نشستم و از دخترم در مورد درس هاش سوال پرسیدم و در بین حرف هایی که به دخترم می زدم گفتم که : ( حتما باید این درست رو خوب بخونی فهمیدی ؟ ) بعد از این حرفم از اتاق بیرون اومدم و از اون روزی که من این حرف رو به دخترم زدم چند روزی می گذره ، در این چند روزمی دیدم که دخترم  انگشتش رو توی دهنش می کنه و یا پاهاش رو تکون میده و وقتی علت کارش رو پرسیدم گفت که : ( امتحانم  رو نمره خوبی نگرفتم ) احساس کردم که دخترم این حرف رو با ترس به من می گفت و بعد از این حرفش دوباره  ناخن هاش رو با دندونش می کند و وقتی فهمیدم که نمره خوبی نگرفته شروع به سرزنش دخترم کردم و تا چند هفته این حرکات دخترم ادامه داشت و من هم بدون این که بدونم رفتارم چه بلایی سر دخترم داره میاره سرکوفت ها و سرزنش ها رو هم چنان ادامه می دادم .

تیک عصبی به چه معناست ؟

تیک عصبی به معنی انجام دادن حرکت یا رفتاری یا ایجاد کردن صدا به صورت غیر ارادی می باشد .

اهمیت توجه والدین به تیک عصبی کودک

اگه کودکی دچار تیک عصبی باشه و والدین برخورد مناسبی نسبت به این رفتار و حرکت کودک نداشته باشن به مرور زمان در تحصیل و مهارت های اجتماعی خودش دچار مشکل می شه و اعتماد به نفس و در نتیجه عزت نفس کودک پایین میاد پس خیلی مهم هست که والدین نسبت به تیک عصبی کودک بی توجه نباشند .

راهکارهایی برای جلوگیری از تیک عصبی کودک

وقتی که کودک استرس و اضطراب داشته باشه دچار تیک عصبی میشه و برای این که والدین بتونن از تیک عصبی کودک جلوگیری کنن باید نکاتی رو رعایت کنند .

۱ – کم کردن سرزنش و مقایسه

معمولا پدر و مادر برای هر حرکت و رفتار نادرست از سمت کودک ، کودک رو سرزنش می کنن ویا کودک رو با سایر بچه ها مقایسه می کنن که این کار اضطراب کودک رو بیشتر می کنه ، پس والدین باید تا جایی که می تونن سرزنش کردن رو کم کنن و به جای سرزنش کردن و مقایسه ، به موقع از تشویق کردن استفاده کنند .

۲ – استراحت کافی

یکی از دلایلی که کودک مضطرب میشه و دچار تیک عصبی میشه می تونه این باشه که کودک خسته هست و به موقع استراحت نمی کنه و یا مدت زمان استراحتش خیلی کم هست پس کودک باید به موقع استراحت کند .

۳ – کم کردن انتظارات والدین

گاهی اوقات والدین انتظاراتی از کودک دارن که انجام دادن انتظارات والدین خارج از توان کودک هست که همین باعث ایجاد استرس و اضطراب در کودک میشه ، پس والدین باید انتظارات خودشون رو کم کنن تا کودک دچار تیک عصبی نشود .

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:چرا پسرت حرف بد می زنه ؟

۴ – بازی های هیجانی

فعالیت هایی مثل بازی های هیجانی و شاد رو برای بچه ها در برنامه روزانه اشون در نظر بگیرید تا با بازی های هیجانی کودک بتونه هیجان های خودش رو تخلیه کند .

۵ – در آغوش گرفتن کودک

مرتب کودک رو توی بغلتون بگیرید و نوازش کنید این کار باعث میشه اضطراب و استرس کودک کم شود .

۶ – مسخره نکردن کودک

هیچ وقت کودکی که دچار تیک عصبی هست رو مسخره نکنید چون این کار باعث پایین اومدن اعتماد به نفس کودک می شود .

۷ – کم توجهی

خوب وقتی کودک دچار تیک عصبی می شه به کودک توجه نکنید و نشون بدید که اصلا این حرکت یا رفتار کودک رو ندیدید در عوض وقتی که کودک تیک عصبی نداره به کودک توجه و نوازشش کنید .

۸ – محروم نکردن از مهمانی

گاهی اوقات والدین کودک رو به خاطر تیک عصبی که داره به مهمونی و یا جمع های اجتماعی نمی برن و اون ها رو از این محیط ها محروم می کنن که باعث میشه مهارت های اجتماعی کودک کاهش پیدا کنه ، پس کودک رو از این جمع ها محروم نکنید .

۹ – مضطرب نبودن والدین

والدینی که اضطراب دارند ناخوداگاه این اضطراب خودشون رو به کودک انتقال میدن بنابراین والدینی که مضطرب هستن باید اضطراب خودشون رو کاهش بدهند .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که تیک های عصبی همگی موقت هستن و زمانی کودک دچار تیک عصبی میشه که  خیلی خسته باشه و فشار روانی رو داشته باشه و تیک های عصبی بعد از مدتی که کودک به حالت اولش برگرده ناپدید می شوند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد