تو خیلی با استعدادی ! فقط باید دکتر بشی

0

دور هم توی سالن نشسته بودیم و داشتیم فیلم نگاه می کردیم و پسرم هم داشت با خودش بازی می کرد ، وقتی فیلم تموم شد ، با همسرم در مورد فیلم حرف می زدیم که پسرم یهو گفت که ( مامان و بابا می خوام براتون گیتار بزنم و بخونم ) ، به همسرم نگاهی کردم و گفتم ( باشه ما منتظریم که شروع کنی ) پسرم هم سریع شروع کرد به آماده شدن چنان ذوقی داشت که من و پدرش هم ذوق می کردیم ، بعد از چند دقیقه  این ور و اون ور رفتن بلاخره آماده شد و گیتار به دست اومد رو به روی من و باباش ایستاد و شروع کرد به گیتار زدن و خوندن ، باورم نمیشد که این همه بتونه پیشرفت کنه ، در حد خودش خیلی خوب اجرا کرد و وقتی هم تموم شد و من و پدرش براش دست و سوت زدیم پسرم هم جو گیر شد و شروع به تعظیم کردن به ما کرد اون شب خیلی خوب بود و به همه ما خیلی خوش گذشت روز بعد که پسرم داشت گیتارش رو تمیز می کرد رفتم کنارش نشستم و در مورد اجرایی که شب قبل داشت صحبت کردم ولی پسرم در بین حرف هاش گفت که ( مامان ، من می خوام در آینده  خواننده بشم ! ) سریع در جواب پسرم گفتم ( تو خیلی با استعدادی ! فقط باید دکتر بشی ! ) پسرم یه نگاهی به من کرد و به نظرم اومد که داره فکر می کنه چون بعد از چند دقیقه گفت ( ولی من دوست دارم خواننده بشم نه دکتر ) خلاصه حرف هایی که امروز به  پسرم زدم بیشتر این مفهوم رو داشت که ( تو دقیقا باید همونی بشی که من می خوام ) که در آخر هم پسرم با ناراحتی رفت توی اتاقش و در رو هم بست . الان که بیشتر فکر می کنم می بینم در طول روز خیلی از جمله هایی که به پسرم میگم باعث ناراحتیش می شه ، خوب من جمله ام رو باید چه جوری عنوان بکنم که پسرم ناراحت نشود .

تو خیلی با استعدادی ! فقط باید دکتر بشیاهمیت درست صحبت کردن با کودکان

همه ما می دونیم که یکی از مهمترین راه های ارتباطی که می تونیم در طول روز با کودکان داشته باشیم حرف زدن هست و کلمه ها و جمله هایی که به کودک می گیم تاثیر خیلی زیادی رو رشد و پرورش شخصیت کودک می ذاره و اگه نتونیم با کودک درست حرف بزنیم به مرور باعث میشه اعتماد به نفس کودک پایین بیاد و یا خجالتی و کم رو بشه ، پس خیلی مهمه که بتونیم با کودک درست حرف بزنیم .

جملات اشتباه و جایگزین آن ها

در طول روز خیلی حرف ها به کودکان می زنیم که بعضی از اون حرف ها درست نیست و به مرور باعث خیلی از رفتارهای نامناسب درکودک میشه و این که نمی دونیم باید چه جمله ای رو جایگزین کنیم ، در این جا به چند مورد اشاره می کنیم که می تونید با تکرار جایگزین جملات اشتباه کنید .

تو خیلی با استعدادی ! فقط باید دکتر بشی۱ – تو خیلی باهوشی !

وقتی کودک یه نقاشی می کشه و یا یه کاری رو به درستی انجام میده معمولا همه ما اولین جمله ای که می گیم اینه که ( تو خیلی با هوشی ، تا حالا بچه ای به باهوشی تو ندیدم ) خوب این جمله باعث میشه کودک دیگه تلاشی برای بهتر شدن نکنه ، به جای این جمله می تونیم بگیم ( آفرین نتایج کارت عالیه ، میدونم که خیلی تلاش کردی پسرم ! )

۲ – مثل پدرتی شلخته و بی عرضه هستی

وقتی که کودک از بازی میاد و لباسهاش نامنظم هست در اینجا جمله ای که خیلی از مامان ها می شنویم اینه که ( نگاش کن ، عین پدرش شلخته و بی عرضه ست ! ) ولی میتونیم به جای این جمله بگیم (عالی به نظر می رسی پسرم )

۳ –  باید این غذا رو بخوری

وقتی کودکان غذایی که خیلی مفید هستند رو نمی خورن و دوست ندارن معمولا ما مامان ها می گیم ( باید این غذا رو بخوری ! ) خوب اینجوری کودک بیشتر لج می کنه و نمی خوره و به جای این جمله می تونیم بگیم ( امتحانش کن ، مطمئن باش ، خوشت میاد ! )

۴ – تو حق نداری گریه کنی و ناراحت بشی

کودکی که زیاد گریه می کنه تنها جمله ای که معمولا می گیم ( واااااااای ، خسته شدم از دستت ، بازم داری گریه می کنی ! ) ولی به جای این می تونیم بگیم (بگو به من چی شده که ناراحت شدی و داری گریه می کنی ؟ )

۵ – تو نمی تونی

وقتی که کودک می خواد لباسش رو بپوشه می گیم ( تو نمی تونی ، بزار کمکت کنم ! ) ولی می تونیم به جای این جمله بگیم ( پسرم تلاش کن ، منم کنارت هستم )

۶ – دست نزن ، میشکنه

یا وقتی بچه ها می خوان در تمیز کردن خونه کمک کنن تا دست به گلدون می زنن سریع می گیم که (دست نزن ، آخرش این گلدون رو میشکنی ! ) ولی میتونیم به جای این جمله بگیم (اگر می خوای برداری ، دقت کن ، گلدون خیلی ارزشمندیه ! )

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد