جنگ فرستادن بچه ها به رختخواب

0

از سر کار خسته و کوفته رفتم خونه به امید اینکه بتونم یک ساعتی رو استراحت کنم ولی اون قدر خونه ریخت و پاش بود که نگو ، سریع شروع کردم خونه رو تمیز کردن بعدشم شام درست کردم وظرف های شام رو شستم و بلاخره وقت استراحت رسید ، برای دخترم یه قصه خوندم ولی باز می خواست که قصه بیشتری براش بخونم بلاخره راضی شد دو تا قصه براش بخونم و بعد بخوابه ، هنوز از اتاقش دور نشده بودم که صدای مامان گفتنش رو شنیدم ، می خواست که ببرمش دستشویی ، هر شب همین اوضاع رو دارم و دخترم رو باید به زور بخوابونمش ، نمی دونم باید چه کار کنم تا دخترم موقع خواب این همه اذیتم نکند ؟

دلایل مقاومت کردن کودکان برای خوابیدن

همه والدین دوست دارن که شب آرومی داشته باشند و کودکشون بدون مقاومت کردن به رختخواب بره و بخوابه ، وقتی می بینید که کودکتون برای خوابیدن مقاومت می کنه حتما علتی داره و با یه بررسی متوجه می شید که دلایل مقاومت کودکتون برای خوابیدن چه چیزهایی هست که در این جا به چند مورد ازعلت های مقاومت کردن کودکان برای خوابیدن رو توضیح می دهم.

۱ – راحت نبودن جای خواب کودک

شاید جای خواب کودکتون راحت نیست و موقع خوابیدن اذیت می شه برای همین در مقابل نخوابیدن مقاومت می کند .

۲ – ترس کودک از تاریکی

یکی دیگه از دلایلی که کودک در مقابل خواب مقاومت می کند شاید این باشه که کودک شما از تاریکی می ترسه و نمی تونه در یه فضای تاریک تنها باشد .

۳ – بیشتر بودن در کنار خانواده

گاهی اوقات کودکان برای این که بیشتر در کنار پدر و مادرشون باشن و تا وقتی که پدر و مادرشون بیدار هستن می خوان که بیدار باشند و همراه شما تلویزیون تماشا کنند .

روش های پیشگیری از مقاومت نکردن کودکان برای خواب

برای این که دیگه شب ها با کودکتون برای خوابیدن جنگ نداشته باشید چند روش رو برای شما پیشنهاد می کنم :

۱ – قاطعیت داشتن 

یک پدر و یک مادر با طرز برخورد با کودکش انتخاب می کنه ، همیشه باید کوتاه بیاد وکودک تا دیر وقت بیدار بمونه ، در اینجا مادر تسلیم حرف کودک میشه و یا قاطعیت داشته باشه و درمقابل حرف های کودک تسلیم نشه تا کودک به موقع بخوابه و کودک تسلیم قاطعیت شما بشه ، پس اولین قدم یک والدین در برخورد با کودک برای به موقع خوابیدن ، قاطعیت است .

۲ – مشخص کردن زمان خواب

پدر و مادر باید برای ساعت خواب کودک با هم به توافق برسند ویه زمانی رو به عنوان خواب کودک در نظر بگیرید و در این ساعت خواب هر چه قدر بیشتر والدین قاطعیت داشته باشند ، برنامه خواب کودک منظم تر می شه ولی گاهی اوقات که پدر بزرگ و یا مادر بزرگ  مهمون خونه شما هستند باید برای خواب کودک استثنا قائل شد و اجازه بدید که یه ساعت دیرتر بخوابه و زمان بیشتری رو در کنار پدربزرگ و مادر بزرگش باشد .

۳ – به همراه داشتن شیئی که به کودک آرامش می دهد .

گاهی اوقات بچه ها به یک شی و یا عروسک وابستگی خاصی دارن و حرف زدن با اون عروسک و یا شی باعث آرامششون میشه و وقتی همراهشون هست احساس امنیت می کنن ، پس موقع خواب به کودک اجازه بدید که اون شی و یا عروسک رو همراهشون به تختخواب ببرن و به هیچ کس اجازه ندید که به خاطر این موضوع کودکتون رو مسخره کنند .

۴ – تنظیم برنامه شبانگاهی

والدین باید برنامه شبانگاهی رو طوری بچینن که آرامش بخش باشه و مناسب پایان دادن به یک روز پر فعالیت باشه و این برنامه شبانگاهی با توجه به علایق ، شخصیت و شرایط هر خانواده فرق می کنه ، پدر و مادرها باید توجه داشته باشند که کودک باید بدونه که قبل از خواب قرار چه اتفاقی بیافته ، وقتی کودک رو در جریان بزارین راحت تر برنامه خواب رو قبول می کنه و از شما جدا میشه و به تختخواب میره و می خوابد .

۵ – تشویق کردن کودکان بابت خواب به موقع

با آماده کردن جدول ستاره ها ، هر شب با به موقع خوابیدن کودک و رعایت کردن برنامه خواب ، یک ستاره به جدول ستاره ها اضافه کنید و با چند بار ستاره گرفتن کودک ، به او جایزه بدید و یا با حرف کودک رو برای به موقع خوابیدن و رعایت کردن برنامه خواب تشویق کنید .

حرف آخر

مشکلات به خواب رفتن بچه ها هر چند برای شما والدین آزار دهنده است ، اما به یاد داشته باشید که خیلی از والدین این مشکل رو دارن و شما تنها نیستید ، برای این که مشکلات خواب کودکتون رو برطرف کنید پیشنهاد می کنم  کتاب مشکلات خواب کودک رو تهیه و مطالعه کنید .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد