وای خیلی خسته شدم

0

وای خیلی خسته شدم

امروز صبح که از خواب بیدار شدم و میز صبحونه رو آماده کردم و بعد از خوردن صبحونه  شروع به مرتب کردن خونه کردم ، تصمیم داشتم که  قبل از بیدار شدن بچه ها ، غذا رو آماده کنم ولی هنوز داخل آشپزخونه نشده بودم که دختر و پسرم از خواب بیدار شدن ، وقتی صبحونه بچه ها رو هم دادم سریع بچه ها رو به اتاقشون فرستادم تا بازی کنن تا خودم بتونم آشپزی کنم و تا وقتی غذا آماده بشه بارها به اتاق بچه ها رفتم و یه نگاهی به اون ها کردم  وقتی دیدم که دیگه از بازی کردن خسته شدن براشون برنامه کودک گذاشتم تا تماشا کنن و خودم به اتاقشون رفتم و اسباب بازی هایی که ریخته بودن رو جمع کردم ولی وقتی به پذیرایی برگشتم دیدم اونجا هم همه چیز به هم ریخته شده و خوراکی هایی که براشون روی میز گذاشته بودم رو روی زمین ریختن ، اونجا بود که دیگه نتونستم فشار خستگی رو تحمل کنم و با بچه ها به تندی برخورد کردم ، خستگی که از کارهای روزمره خونه دارم و همین طور شیطنت های بچه ها همه دست به دست هم میدن و من رو حسابی عصبی و پرخاشگر می کنن ، دیگه نمی دونم باید چه کار کنم تا این خستگی رو نداشته بشم و حالم خوب باشه و بتونم بدون خستگی و عصبانیت با بچه ها برخورد کنم .

چرا مهمه که یک مادر خسته نباشد ؟

خوب وقتی یه مادر خسته باشه و استراحت کافی رو در طول روز نداشته باشه به مرور عصبی و پرخاشگر میشه و با کوچیکترین رفتار نادرست عصبی میشه که این رفتار مادر روی شخصیت و رفتار کودک تاثیر میذاره و به مرور اعتماد به نفس کودک رو پایین میاره و کودک یاد می گیره برای هر اتفاق فریاد بزنه و عصبی بشه ، پس خیلی مهمه که مادر احساس خستگی نداشته باشه و بتونه استراحت کنه و آرامش داشته باشد .

راهکارهایی برای مادرهایی که خسته هستند :

همه مادرها از زمان تولد فرزندشون به طور ناخودآگاه کارهایی که به اون ها علاقه دارن و یا بعضی از تفریحاتشون رو کنار می ذارن که این کار در دراز مدت باعث میشه مادر از کارهای یکنواخت روزانه خسته بشه که در این جا به چند راهکار اشاره می کنیم تا یه مادر بتونه در کنار تربیت فرزند و خانه داری ، به علایق و استراحت خودش هم برسد .

۱ – آرام کردن خود

وقتی که خسته هستید در برخورد با کودک کنترل خودتون رو از دست می دید و با عصبانیت با کودک برخورد می کنید که بعد باعث عذاب وجدان شما میشه پس در مرحله اول باید بتونید خودتون رو در اوج خستگی  آروم کنید .

۲ – مراقبت از فرزند رو به دیگران بسپارید .

گاهی اوقات لازمه که مراقبت از بچه ها رو به دیگران بدید تا بتونید در طول روز یا در طول هفته یه چند ساعتی رو برای خودتون وقت داشته باشید تا بتونید به علایق و تفریحات خودتون برسید و انرژی لازم برای تربیت فرزندتون به دست بیارید .

۳ – کامل نباشید  .

وقتی یه مادر دوست داره که یه مادر کامل و نمونه باشه سعی می کنه از هر چیزی بهترین رو برای فرزندش تهیه کنه که همین کار باعث میشه یه مادر زودتر از همیشه خسته بشه و انرژی بیشتری رو از دست میده ، پس سعی نکنید کامل باشید .

۴ – کم کردن عادت های روزانه

بعضی از مادرها هم عادت دارن هر روز خونه رو تمیز کنن ، حتما باید همه لباس ها رو اتو بکشن و خیلی کارهای دیگه ، همین عادت های روزانه باعث گرفتن انرژی خیلی زیادی از مادرها میشه پس سعی کنید این عادت های روزانه رو ترک کنید و تمیز کردن هر روز خونه رو به هر سه روز یک بار بزارین و یا هفته ای یه بار و یا اگه اعضای خونه یه روز لباس بدون اتو رو بپوشن چیزی نمیشه ، اینجوری زمان بیشتری رو دارید که کارهای شخصی خودتون  رو انجام بدید .

۵ – منبع انرژی پیدا کنید .

برای خودتون یه منبع انرژی پیدا کنید که وقتی خسته هستید و نیاز به استراحت دارید بتونید با دیدن و یا انجام دادنش انرژی بگیرید  .

۶ – با فرزند خود  در ارتباط باشید .

با فرزند خودتون ارتباط خوبی رو داشته باشید مهارت همدلی رو یاد بگیرید و به کودک هم آموزش بدید تا وقتی که خسته هستید بتونید به راحتی احساس خودتون رو به کودک بگید تا کودک با شما همدلی کنه و بتونه حس شما رو بفهمه و درک کند .

 

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم به مادرها بگم که تا حال دلشون خوب و شاد نباشه نمی تونن بچه های شاد و سرحالی رو تربیت کنن و در تربیت بچه هاشون دچار مشکل میشن پس گاهی لازم هست که شما مادرها به خودتون مرخصی بدید تا بتونید حال دلتون رو خوب کنید .

 

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد