چرا کودک اسباب بازی هاشو می شکنه ؟

0

دیشب برای پسرم یه ماشین خریدم ، این جور که پیدا بود از ماشین اسباب بازیش خیلی هم خوشش اومده بود یه یک ساعتی با ماشین بازی کرد ، یه لحظه متوجه شدم که هی ماشین رو روی زمین می کشه و بعد اونو بلند می کنه وبه چرخ هاش نگاه می کنه چند بار این حرکت رو انجام داد و بعد یه دفعه کوبید به دیوار و ماشین رو خراب کرد از این حرکتش خیلی عصبانی شدم و شروع  به فریاد زدن کردم و همون طور هم داشتم حرف  می زدم .

(چرا این کار رو کردی ؟ )

( میدونی چقدر پولشو دادم ؟ )

و . . .

اسباب بازی به چه معناست ؟

وسیله بازی که برای بازی کردن کودکان و نوجوانان است و باعث رشد خلاقیت و استعداد کودکان و نوجوانان می شود .

اهمیت شکستن اسباب بازی ها توسط کودک

اسباب بازی در زندگی کودک اهمیت زیادی داره وباعث می شه خلاقیت و استعداد کودک رشد کنه ولی بعضی وقت ها کودک به جای این که با اسباب بازیش بازی کنه ، اسباب بازیشو می شکنه و اونو خراب می کنه که این کار کودک یا یه مشکل رفتاری و یا یادگیری هست .

عوامل شکستن اسباب بازی توسط کودک

کودکان برای شکستن اسباب بازی هاشون علت های مختلفی دارن مثل :

۱ – کنجکاوی

بعضی از بچه ها مثل پسر داستان ما که چرخیدن چرخ های ماشین براش جالب بود و یه جورده که با اسباب بازیش بازی کرد و بعد اونو به دیوار کوبید و اونقدر  ماشین شکسته رو دست کاری کرد تا متوجه شد که چه طوری چرخ های ماشین می چرخه ، این پسر به علت کنجکاو بودنش اسباب بازی شو خراب کرد و با خراب کردن اسباب بازیش یه چیزی هم یاد گرفت و برای این که اسباب بازی های جدیدشو خراب نکنه می تونید اسباب بازی هایی که باهاشون بازی نمی کنه رو در اختیارش بزارید تا بشکنه و خراب کنه و از این طریق چیزهای زیادی هم یاد بگیرد .

۲ – پرخاشگری

بعضی بچه ها هم هستن که وقتی از والدینشون درخواستی دارن و والدین در جواب در خواست  کودک  نه می گن و یا هر چیز دیگه ای ، کودک عصبانی می شه و نمی تونه خشم خودشو کنترل کنه وشروع به شکستن وخورد کردن اسباب بازی هاش می کند .

۳ – کمبود محبت وعدم توجه والدین

گاهی وقت ها کودک برای این که توجه پدر و مادرش رو به متوجه خودش کنه و یا به خاطر کمبود محبت اسباب بازی هاشو می شکنه و خراب می کند .

۴ – یادگیری از والدین و مربیان و دوستان

گاهی اوقات کودکان از بزرگترها و دوستهاشون یاد میگیرن و یا تقلید می کنند پس باید حواستون به کارهایی که می کنید باشه ، والدین و یا مربیانی که به جای حرف زدن ، شروع به شکستن وسایل منزل و یا مدرسه می کنید ، کودکان ویا شاگردان این حرکت شما رو یاد می گیرن و در بازی  با شکستن اسباب بازی هاشون این کار شما رو انجام می دهند .

۵ – تبعیض میان کودکان و دانش آموزان توسط والدین و مربیان

گاهی اوقات پیش میاد که بین دو نفر از کودکانتون و یا دانش آموزانتون فرق بذارین ، این جور مواقع کودک با شکستن و خراب کردن اسباب بازی هاش ، ناراحتی خودشو از کار والدین ویا مربی نشون می دهد .

۶ – ترسناک بودن برخی از اسباب بازی ها

یکی دیگه از دلایلی که کودک اسباب بازی شو می شکنه و خراب می کنه ، ترسناک بودن اون اسباب بازی هست که با دیدن اون اسباب بازی می ترسه ، پس موقع خرید اسباب بازی حتما توجه داشته باشید که کودکتون با دیدنش نترسد .

راهکارهایی برای جلوگیری از شکستن اسباب بازی ها

حالا باید چه کارهایی انجام بدید که مانع شکستن اسباب بازی توسط کودک بشود :

۱ – آموزش راه های مناسب برای بیان احساسات

به کودک یاد بدید که وقتی ناراحت هست و یا عصبی هست بیان کنه که ( من الان ناراحت هستم ) و یا ( من الان عصبی هستم ) ، کودک شما یاد می گیره احساس خودشو بگه ، دیگه از روی اعصبانیت و خشم اسباب بازی هاشو نمی شکنه و خراب نمی کند .

۲ – پاداش دادن به کودک برای مراقبت از اسباب بازی ها

وقتی کودک اسباب بازی هاشو خراب نکرد و به خوبی ازشون مراقبت کرد اون موقع باید برای کودک پاداشی رو در نظر بگیرید تا کودک متوجه بشه که شما دوستش دارید و حواستون به کارهایی که می کنه هست .

۳ – دادن وسایل بازی دیگری به کودک

وقتی می بینید که کودک اسباب بازی های جدیدشو می شکنه و خراب می کنه می تونید اسباب بازی های دیگه ای به کودک بدید که قدیمی باشه که اگه خراب کنه خیالتون راحت باشد .

۴ – کمک گرفتن از یک متخصص

اگه این راهکار ها رو انجام دادید و نتیجه ای نگرفتید حتما به یک متخصص مراجعه کنید .

کمی صبر کنید...

banner3

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد

ثبت نام در دوره رایگان
سلام امید وارو که از دیدن سایت بهره کافی را برده باشید شما می توانید با پر کردن فرم زیر در این دوره شرکت کنید