چرا کودک والدین خود را کتک می زند؟

0
چرا کودک والدین خود را کتک می زند؟

امروز وقتی کودکم رو به مهد کودک بردم متوجه شدم چند نفراز مادرها با هم دیگه مشغول حرف زدن هستند و یکی از مادرها در مورد رفتاری که کودکش دیروز در بازار انجام داده بود حرف می زد و خیلی نگران بود وقتی که از ش پرسیدم چه اتفاقی افتاده شروع کرد به تعریف کردن که دیروز که به بازار رفته بودن که برای کودکش لباس بخرن کودکش یه اسباب بازی رو دیده و اسرار کرده که براش بخرن مادر هم واسش خریده یه مقدار که جلوتر میرن کودک یه اسباب بازی دیگه ای رو می بینه و اسرار می کنه که اونم براش بخرن ولی مادرش میگه که نه شما یه اسباب بازی رو خریدی و دیگه نمی تونی اسباب بازی دیگه ای رو بخری و کودک شروع میکنه به گریه کردن و وقتی که می بینه مادرش به گریه هاش توجهی نمی کنه شروع می کنه مادرش رو زدن و مادرش وقتی می بینه که توجه همه به سمت اونا هست مجبور میشه که اسباب بازی مورد نظر فرزندش رو تهیه کند .

کتک زدن چیست ؟

هر گونه رفتاری که درست و مناسب نباشه و به صورت فیزکی و  خشونت آمیز ( مثل کتک زدن ، گاز گرفتن ، ضربه زدن ، لگد زدن ) باشد .

کودکان به چه دلایلی والدین خود را کتک می زنند ؟

وقتی کودک اسباب بازی رو می خواست و والدینش براش نخریدن نمی دونست چه طوری احساس خودشو به مادرش بگه و همین طور نمی دونست خشمی که داره رو چه جوری کنترل کنه برای همین مادرش رو کتک می زند .

راه کار های پیشگیری از کتک زدن کودکان

۱ – رفتار مناسب را به کودک آموزش دهید .

وقتی کودک در بازار شروع به کتک زدن مادرش می کنه در واقع نتونسته خشمش رو کنترل کنه در این جا مادر باید از قبل به کودکش آموزش میداد که وقتی ناراحت و یا عصبی هست در اون لحظه چه کار هایی می تونه انجام بده که بتونه خشمش رو کنترل کنه مثلا یه کیک کوچولو آماده کنه و یه دونه شمع روی کیک بزاره و اونو روشن کنه به کودک بگه حالا شکمت رو بادکنک کن وحالا بادکنک رو خالی کن تا بتونی شمع رو فوت کنی به همین سادگی تنفس عمیق رو با کودکش می تونه کار کنه و در اون لحظه با چند بار نفس عمیق کشیدن کودک می تونه از خشم کی داره کمتر کنه و یا به اصطلاح خشم خودشو بتونه مدیریت کند .

۲ – نگذارید از خجالت کشیدن شما سو استفاده کند .

وقتی کودک اسباب بازی مورد نظرش رو می خواست و مادرش براش نخرید با گریه کردن و کتک زدن مادرش به اسباب بازی مورد نظرش رسید مطمئن باشید دفعه بعد هم کودک می دونه که چه مواقعی شروع به کتک زدن مادریا پدرش کنه تا والدینش اون چیزی رو که مورد نظرش هست  رو براش تهیه کنند .

۳ – آرام باشید .

در اون لحظه که کودک شروع به گریه می کنه و والدین خودشو کتک می زنه باید آرامش خودتون رو حفظ کنید تا بتونین با کودک به درستی برخورد کنید . اگه نتونین آرام باشید و با پرخاشگری با کودک بر خورد کنید برعکس نتیجه می گیرید .

۴ – الگوی خوبی باشید .

وقتی کودک والدین خودشو می زنه در واقع از یه نفر یاد گرفته حالا اون یه نفر می تونه مادرش یا پدرش و یا کسای دیگه ای باشه وقتی والدین نتونن در اون لحظه خشم خودشون رو کنترل کنن وطرف مقابل رو کتک بزنن کودک می بینه ووقتی در شرایط مشابه قرار می گیره شروع به کتک زدن می کنه و براش فرقی نمی کنه مادر یا پدر یا دوست باشد .

۵ – به کودک کمک کنید احساسات خود را بیان کند .

کودک در اون لحظه که پدر ویا مادر خودشو کتک می زنه در واقع نتونسته احساسی که از نخریدن اسباب بازی مورد نظرش داره رو به والدین خودش بگه پس مادر یا پدربا کتاب خوندن و یا بازی های عروسکی می تونه به کودکش یاد بده که در مواقع مختلف احساس خودشو به اطرافیانش بگه تا احساس خوبی داشته باشد .

۶ – وضع کردن قوانین

باید در خونه و بین اعضای خانواده قوانینی بزارید ومشخص کنید که هر گونه رفتاری که مناسب و درست نباشه کودک حق انجام دادنش رو نداره و وقتی کودک شروع به زدن والدینش می کنه باید به جای اینکه به کودک بگید که ( کتک نزن ) به کودک بگیم که ( می تونی از رفتار مناسب و محترمانه استفاده کنی ) و اگه کودک دوباره کارشو تکرار کرد باید با جدیت به کودک گوشزد کنیم که رفتارش مناسب نبوده و نباید تکرار کند .

۷ – از متخصص کمک بگیرید .

وقتی همه این کار ها رو کردین و به جواب نرسیدین توصیه می کنم  حتما به یک متخصص مراجعه کنید .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد