در مقابل دعواهای فرزندانمان چه واکنشی نشان دهیم ؟

1

همراه با خانواده به تولد دختر یکی از دوستان رفته بودیم موقع باز کردن کادوها که رسید پسرش که دوسالی از دخترش بزرگتر بود تمام هدیه های خواهرش رو برداشت و هر چه مامانش می گفت : اینا برای خواهرت هستند ولی گوش نمی داد وقتی هم به زور اسباب بازی ها رو از پسرش گرفت  و به دخترش داد ، پسرش شروع کرد خواهرش رو زدن و موهاش رو کشیدن و خواهرش هم بیکار ننشست و شروع کرد به زدن برادرش البته بیشتر ناخن می زد و گاز می گرفت که آخرش مادرشون عصبانی شد و از دخترش دفاع کرد . اون لحظه در موندگی رو توی چشمای دوستم دیدم و احساس کردم که خیلی از این دعوا های بچه هاش اذیت می شود .

دعوا کردن به چه معناست ؟

درگیری فیزیکی همراه با سرزنش کردن ، سرکوفت و بازخواست کردن ، دعوا کردن نام دارد .

اهمیت دعواهای فرزندان

کودک در دعوا محدوده خودشو می سازه و به بقیه میگه ببینید این محدوده من هست . در دعواهای خواهر برادری کودک یاد می گیره از خودش دفاع کنه و از خواسته ای که داره بر نگرده ، حتی اگر مجبور باشه ضربه و یا درد رو تحمل کنه . وقتی کودکان با هم دعوا می کنند همزمان یاد می گیرن که تنها راه برای حل مشکلشون دعوا نیست و راه های زیادی وجود داره که در اون راه ها می تونن احترام خواهر و برادر خودش رو نگه داره ، والدین باید بدونن که این رفتارها ، ذاتی نیستن و مانند خواندن و نوشتن نیاز به آموختن دارند .

علل دعوا بین خواهران و برادران

دعواهای بچه ها در خانواده های مختلف متفاوت است ولی اون چیزی که در همه خانواده ها مشترک است رعایت نکردن عدالت بین بچه هاست وقتی یکی از والدین طرف یکی ازبچه ها رو بگیره باعث ایجاد بحث و دعوای دیگه ای میشه ویا به عنوان یک پدر و مادر باید تفاوت های بچه هاتون رو بشناسین و اگه نشناسین مدام بچه ها رو با هم مقایسه می کنید همین باعث بحث و دعوای بچه هاتون می شه باید بپذیرین که هر کدوم از بچه ها با هم فرق دارن و نمی تونید بچه هاتون رو مشابه هم بزرگ کنید .

پیشگیری از دعوای خواهران برادران

۱ – درک احساسات فرزندان

بچه ها هر روز برای مسائل مختلف با هم بحث می کنند  این که چه کسی اول با اسباب بازی بازی کنه و یا این که چه کسی زود تر غذاشو تموم کرد ، در این جا والدین باید به حرف بچه ها گوش کنند وبچه ها رو متوجه کنند که منظورشون رو می فهمند واحساسشون رو درک می کنند و هرگز نظر خودشون رو بیان نکنن و بذارن بچه ها خودشون مشکل رو حل کنند .

۲ – احساس فرزند خود را به زبان بیاورید .

وقتی والدین با بچه ها حرف می زنن وبه حرف هاشون گوش می کنن و احساس بچه هاشون رو درک می کنن بهتر هست که نام احساس بچه رو هم به زبون بیاورید .

۳ – تشویق کردن فرزندان برای داشتن رفتار سازنده

وقتی حرف بچه ها رو با دقت گوش می کنید و احساس کودک رو درک می کنید  اسم احساس کودک رو به زبون می آورید یعنی در واقع بچه ها رو تشویق می کنید که با مشکلشون و نگرانی هاشون رو به رو بشن و برای مشکلشون یک راه حل پیدا کنن ، که با این کار به بچه ها کمک می کنیم که بزرگتر بشوند .

۴ – به جای درگیر شدن راه حل پیدا کنید .  

باید به بچه ها یاد بدید که وقتی خشمگین هستند بتونن خشم خودشون رو کنترل کنن و رفتار آرومی داشته باشن وبتونن ببخشند و به کسی که رفتار اشتباه رو انجام داده باید یاد بدید که رفتار سازندهی داشته باشه وهر دو طرف دعوا باید مسئولیت کارشون رو قبول کنن ، معمولا برای این که مسئولیت کارشون رو بپذیرن باید تلاش زیادی کنید چون به همین سادگی قبول نمی کنند .

۵ – تشکیل جلسه خانوادگی

اگه دعوای بچه ها بازم تکرار شد و باعث ایجاد مشکل در کل خانواده شد واین مشکل شما رو نگران کرد ، در خانواده یه جلسه تشکیل بدید وبرای مشکل بچه ها راه حلی پیدا کنید و با گذاشتن قوانین از این بحث ها و دعواها جلوگیری کنید .

۶ – ارزش قائل شدن به هر یک از فرزندان به خاطر ویژگی های خودش

هر پدر و مادری به ویژگی یکی از بچه ها بیشتر توجه می کنه وبه اون ویژگی افتخار می کنه که همین باعث حسودی بچه های دیگه می شه و باعث به وجود اومدن بحث بین بچه ها می شن ، پس باید همه بچه ها رو با ویژگی خاص خودشون دوست داشته باشید وبه وجود همه بچه ها تون افتخار کنید .

هر بچه ای وقتی ببینه که پدر و مادرش به ویژگی که داره ارزش قائل هستن و به ویژگی بچه اشون احترام میذارن ، نیازی نمی بینه که با خواهر و یا برادرش بحث و یا دعوا کند .

کمی صبر کنید...
1 نظر
  1. سمیه می گوید

    دوست عزیز من سه بچه با تفاوت سنی ۳ سال دارم دخترم که فرزند اول هست الان ۹ ساله هست و فوق العاده لوس و پر توقع هست و دائما خواهر و برادر کوچکتر از خودش رو کتک می زنه و دعوا می کنه البته که دو فرزند کوچکتر مخصوصا پسرم خیلی پسر شیطونی هست و همیشه دست به وسایل دخترم می زنه ولی دخترم اصلا با هاشون دوست نیست و به چشم دشمن بهشون نگاه می کنه و همیشه تو خونه درگیری درست می کنه من چکار می تونم بکنم….

    کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد