داد زدن چه بلایی سر کودک می آورد ؟

0

توی خونه با کودکم تنها بودم به هر زحتمی که بود کودکم رو راضی کردم که برای بازی به اتاقش بره تا من بتونم برای شام یه چیزی رو آماده کنم . تا وقتی شام حاضر بشه داخل آشپز خونه در گیر شام بودم و از کودکم غافل بودم هر چی صداش زدم جوابی نمی داد سریع دستهام رو شستم و رفتم ببینم که کودکم داره داخل اتاق چکار می کنه وقتی داخل اتاق پیداش کردم دیدم که مداد رنگی دستش گرفته و داره روی دیوار نقاشی می کشه . اون لحظه نتونستم خودمو کنترل کنم و شروع به فریاد زدن سر کودکم کردم .

( چرا داری این کار رو می کنی ؟ )

( مگه من صد دفعه نگفتم که نباید روی دیوار نقاشی بکشی ؟ )

( مگه من برای تو دفتر نقاشی نخریدم ؟ )

( من از دست تو چکار کنم ؟ )

در تمام این لحظات که من داشتم فریاد می زدم کودکم فقط گریه می کرد و منو نگاه می کرد .

داد زدن به چه معناست ؟

صحبت کردن با صدای بلند همراه با خشم وعصبانیت رو داد و فریاد می گویند .

تأثیر داد زدن سر کودک

وقتی داد و فریاد می زنیم و بارها داد و فریاد رو تکرار می کنیم غافل از این هستیم که کودک با بزرگتر شدن دچار استرس ، اضطراب و افسردگی می شود و باعث میشه که :

۱ – تا داد و فریاد نزنید کودک متوجه جدیت شما نشود .

وقتی مادر داستان ما سر کودکش فریاد زد فقط می خواست به کودکش این رو بگه که نباید روی دیوار نقاشی بکشه یعنی می خواست یه چیزی رو یاد کودکش بده ولی تنها کاری که به کودکش اون لحظه یاد داد این بود که برای دفعات بعدی که همچنین کاری رو کرد کودک با خودش می گه که مامان تا داد و فریاد نکنه من می تونم روی دیوار نقاشی بکشم .

۲ – کودک به شما اعتماد نکند .

وقتی داد و فریاد سر کودک می کنید کودک کم کم از شما می ترسه اعتمادش از بین میره ، همون طور که مادر داستانمون می گفت ( که وقتی داد و فریاد می کردم کودکم با گریه منو نگاه می کرد ) اون نگاه با ترس همراه بود وبه مرور زمان برای این که شما داد و فریاد نکنید شروع به دروغ گفتن می کند .

۳ – ارتباط بین شما و فرزندتون از بین برود .

وقتی اعتماد بین شما و کودکتون کمتر شد اون ارتباطی که همیشه در طول روز با کودکتون داشتید کمتر میشه و کودک کمتر سراغ شما میاد که همراهش بازی کنید چون می ترسه  کار اشتباهی رو انجام بده و شما داد و فریاد کنید وپس نمی تونید ارتباط خوبی رو با کودکتون داشته باشید .

چگونگی پیشگیری از داد زدن

پس الان متوجه شدید که وقتی سر کودکتون داد و فریاد می کنید کودکتون چقدر آسیب می بینه پس باید روی خودتون کار کنید تا بتونید خودتون رو در این جور مواقع کنترل کنید :

۱ – برای خودتون یه وقت استراحت در نظر بگیرید .

همون طور که مادر داستانمون تعریف کرد موقعه ای که متوجه شد که کودکش روی دیوار نقاشی کشیده قبل از اینکه کنترل خودشو از دست بده و شروع به داد و فریاد کنه باید از اتاق بره بیرون و چند بار نفس عمیق بکشه و وقتی تونست خودشو آروم کنه می تونه بدون عصبانیت با کودکش حرف بزند .

۲ – در مورد احساسات خود صحبت کنید .

وقتی آروم شدید احساسی رو که از این کار کودک دارید رو به کودک بگید و از کودک هم بخواید احساسش رو در اون لحظه بگه با این کار به کودک یاد می دید که همیشه قبل از داد و فریاد می تونه با بیان کردن احساسش مشکل رو حل کند .

۳ – با رفتارهای بد کودکتان آرام اما قاطع برخورد کنید .

وقتی کودک داستان ما روی دیوار نقاشی کشید و مادرش نقاشی رو دید و تونست که خودشو آروم کنه و احساسش رو از این کار به کودک گفت حالا باید آروم و محکم به کودک بگه دیگه اجازه نداره روی دیوار نقاشی بکشه ولی می تونیم یه قسمتی از دیوار اتاق رو با کاغذ بپوشونیم و تا بتونه روی اون نقاشی بکشد .

۴ – از تهدید کردن خود داری کنید .

در این جور مواقع به هیچ عنوان کودک رو تهدید نکنید نقاشی روی دیوار شاید از نظر شما درست نباشه و خوشتون نیاد ولی کودک دوست داره و همه شما در کودکی چنین کاری رو انجام دادید و تهدید کردن هیچ فایده ای به حالمون نداره فقط باعث میشه بیشتر عصبانی بشید و کودک از شما بترسه و یا شروع به لجبازی با شما کند .

۵ – خونسرد باشید .  

گاهی واقعا سخته که بتونیم خودنسردی خودمون رو حفظ کنیم چرا که داد زدن خیلی راحت تر هست ولی در آینده کودک ارتباط خوبی دیگه با ما نداره و از ما می ترسه پس خونسرد بودن نیاز به تمرین زیادی دارد .

حرف آخر

می خوام بگم داد زدن همیشه هم بد نیست چون گاهی اوقات کودکان کارهایی می کنن که خیلی خطرناک هست و داد و فریاد ما برای کودک یه زنگ خطر به حساب میاد ولی داد زدن به صورت مداوم خوب نیست و کودک آسیب می بیند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد