انگیزه چیست؟

0

همه ی ما در طول روز خیلی از کارها رو انجام میدیم و برای انجام کارهامون خیلی تصمیم میگیریم تا به اون هدفی که داریم برسیم دانش آموزان هم برای این که بتونن  شغل مورد علاقه اشون رو انتخاب کنن باید درس بخونن . یعنی اون ذوق و شوقی که برای درس خوندن دارن میشه انگیزه برای دانش آموزان برای رسیدن به هدف و اگه این انگیزه نباشه بچه ها هیچ تلاشی برای یادگیری درسهاشون نمی کنند .

علت بی انگیزگی دانش آموزان

وقتی یک دانش آموز دبیرستانی بودم برای خود من خیلی جالب که چرا بعضی از دوستهام ذوق و شوق منو برای اومدن به مدرسه نداشتن ،وقتی باهاشون صحبت کردم هیچ هدفی نداشتن و همشون می گفتن چرا باید درس بخونم ؟ چرا باید بیام مدرسه ؟ مامانم همیشه میگه تو دختر باهوشی هستی اگه درس بخونی دکتر میشی ، مهندس میشی . شاید اون روز اصلا متوجه مفهوم حرفهاشون نشدم و شاید حق رو هم به دوستهام میدادم ولی الان که سالهاست از اون روز میگذره متوجه شدم دوست هام چی می گفتند . راستیتش ما والدین از روی دلسوزی و یا دوست داشتن زیاد برای اینکه فرزندمون رو تشویق کنیم که درسش رو بخونه از جملاتی استفاده می کنیم خوب خیلی از این جملات نتیجه معکوس داره و دانش آموز هیچ تشویقی رو در اون جمله نسبت به خود نمی بینه  و یا حس نمی کند.

ضرورت داشتن انگیزه

و همین موارد باعث میشه دانش آموز هدف خودشو از اومدن به مدرسه گم کنه وقتی هدفشو گم کرد انگیزه ای برای درس خوندن نداره بنابراین قدرت یادگیری دانش آموز پایین میاد وهر روز ما والدین باید بهانه های زیادی بشنویم از دانش آموز برای انجام ندادن تکالیفشون که آخر هم ناتمام انجام  می دهند .

علائم بی انگیزه بودن

این روند تا جایی ادامه پیدا میکنه که دانش آموز وقتی میخواد به سوال درسی معلمش جواب بده به دلیل این که این درس رو یاد نگرفته استرس سراغش میاد و چون دوستهاش این درسها رو کامل متوجه میشن و اون متوجه نمیشه کم کم از دوستهاش دور میشه و تا به خودش میاد میبینه گوشه گیر و منزوی شده که اگه همین طور ادامه بده نهایتا افسردگی سراغش میاد .

راهکارهایی برای ایجاد انگیزه

۱-اطمینان از وضعیت جسمانی دانش آموز

گاهی اوقات ما والدین به خود دانش آموز توجهی نمی کنیم و بیشتر دفتر و کتاب رو میبینیم خوب اگه فرزند ما در درسهاش ضعیفه و متوجه توضیح معلم نمیشه  یا اگه سوالای امتحانیشوبا این که جوابشو میدونه ولی وقت برای جواب دادن کم میاره شاید این دانش آموز درست نمیبینه ،درست نمی شنوه ویا دستهاش زود خسته میشه و نمیتونه زیاد مداد یا خودکار دستش بگیره و بنویسه . پس اگه فرزند ما انگیزه ای برای درس خوندن نداشت اولین کاری که به عنوان یه مادر و یه پدر میتونیم انجام بدیم اینه که از وضعیت جسمانی فرزندمون مطمئن بشویم .

۲-ایجاد هماهنگی بین تکالیف مدرسه با توانایی های دانش آموز

ما  دوست داریم فرزندمون در خونه هم تکلیف انجام بده این جوری مطمئن میشیم که درسهایی که معلمش داده رو متوجه شده گاهی اوقات دانش آموز تکلیفی نداره انجام بده ولی ما اصرار میکنیم برای این که تکلیفتو انجام ندی داری میگی که معلم تکلیفی برای خونه نداده و این کار دانش آموز رو در بی انگیزه بودنش میدونیم گاهی اوقات یه دانش آموز واقعا نیاز داره در خونه هم تکلیف بنویسه ولی یکی دیگه این تکلیف رو نیاز نداشته باشه و همون  تکالیفی که در مدرسه انجام داده براش کافی باشه پس تکالیفی که معلم به دانش آموز میده با توجه به نیاز فرزند ماست و نداشتن تکلیف دلیلی بر بی انگیزگی فرزند نیست .

۳-متنوع کردن محیط آموزشی

یکی از دلیل هایی که دانش آموزش بی انگیزه میشه اینه که آموزشیمون رو محدود به همون کتاب کردیم که به مرور دانش آموز خسته میشه و اونو در درس خوندن و نوشتن تکالیفشون بی انگیزه میکنه گاهی اوقات لازمه که نحوه ی آموزش رو تغییر بدیم مثلا در مورد مبحثی که میخوایم درس بدیم یه روز از نقاشی استفاده کنیم یه روز از کاردستی و یا اصلا یه روز کلاس درس رو ببریم به حیاط و اونجا همون کتاب رو آموزش بدیم که فوق العاده در با انگیزه کردن دانش آموز موثر است .

۴- استفاده درست از کلمات و جملات توسط والدین و معلمان  

برای استفاده از کلمات در جملات تشویقی خیلی باید دقت کنیم مثلا وقتی دانش آموز داره تکالیفشو انجام میده وقتی یک سوال رو حل کرد برای تشویقش میگیم (تو خیلی باهوش هستی که تونستی این سوال رو حل کنی) . دانش آموز با خودش فکر میکنه باهوش ؟ ولی من یه دونه سوال تونستم حل کنم . اگه ما به جای این جمله که گفتیم این جمله به کار ببریم (تو خیلی سخت کار کردی تا به جواب رسیدی ) در دانش آموز تاثیر بهتری داره و برای ادامه حل سوالها بیشتر تشویق میشود .

۵- دادن خود مختاری و استقلال به دانش آموز در جاهایی که امکانش وجود دارد .

چه قدر خوبه که بعضی اوقات که امکانش هست  بچه ها را مسئول کاری کنیم تا احساس استقلال کنند حالا اگه بچه در مدرسه باشه معلم میتونه مسئولیت های کوچکی به دانش آموز بده و یا اگه در خونه هست میتونه بعضی از کارهای خونه که خطرناک نباشه رو انجام بده از این قبیل کارها به دانش آموز احساس خوبی میده و انگیزه اون در رفتن به مدرسه و یا  برگشتن به خونه رو بیشتر میکند .

۶– تشویق های کلامی به شکل توصیفی

تشویق های کلامی که همون تحسین کردن دانش آموز هست و اگه این تحسین کردن مواقعی باشه که دانش آموز کار مثبتی انجام داده باشه و والدین بیاد کار دانش آموز رو تحسین کنه این انگیزه رو در دانش آموزبرای بهتر انجام دادن کارش ایجاد می کند .

۷- نشاندن دانش آموز در جلوی کلاس یا در کنار همکلاسی هایی که می تئانند الگوی نقش مثبت برای او باشند .

همچنین می تونیم  به معلم فرزندمون بگیم که اونو در کنار دانش آموزی که انگیزه ی کافی برای درس خوندن داره بزاره تا فرزند ما هم تشویق بشه به درس خوندن ویا اونو در جلوی کلاس بزاره تا تسلط بیشتری روی درس داشته باشد .

۸- دادن فرصت به دانش آموزان در بیان معلومات خود وآنچه در خارج از کلاس از خانواده و دیگران آموخته اند .

اگه متوجه شده باشیم خیلی موقع ها پیش اومده که ما والدین وقتی در جمعی هستیم و داریم صحبت میکنیم تا فرزندمون میاد چیزی بگه سریع میگیم دخالت نکن تو چیزی نمیفهمی همین باعث میشه همیشه وقتی در جمعی از دوستهاش هست ساکت باشه وبیشتر شنونده باشه تا گوینده چون فکر میکنه چیزی درمورد موضوعی که دوستهاش صحبت میکنن نمیدونه ویا اگه بدونه هم میگه شاید اشتباه باشه پس این اجازه رو به فرزندانمون بدیم که از معلوماتی که دارن بیان صحبت کنند .

وقتی همه ی این ها رو انجام بدیم تازه بچه ها متوجه میشن درس خوندن چقدر شیرین و دوست داشتنیه و میدونن قرار با شما یه عالمه خوش بگذرونن زودتر از شما آماده برای درس خوندن میشوند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد