وقتی حوصله بازی نداریم

0

یه دختر ۵ ساله دارم که خیلی شیطون و بازیگوش هست و مدام در حال بدوبدو و بازی هست ، وقتی که از سرکار به خونه برمی گردم اونقدر خسته هستم که فقط دوست دارم استراحت کنم اونم بدون هیچ سر و صدایی ، ولی از اونجایی که دختر شیطون مامان دوست داره با مامانش بازی کنه اصلا متوجه نمیشه که من خسته هستم و نیاز به استراحت دارم و هی تکرار می کنه ( مامان بیا بازی کنیم ، مامان ، مامان ) گاهی اوقات باهاش بازی می کنم ولی گاهی اوقات هم اونقدر خسته هستم که حوصله بازی ندارم و وقتی هی مامان ، مامان گفتنش رو تکرار می کنه انگار با گوشت کوب دارن توی سرم میزنن و اون لحظه نمی تونم خودمو کنترل کنم و شروع به داد زدن سر کودکم می کنم ، نمی دونم که چه جوری به کودکم بگم که من الان خسته هستم و نیاز به استراحت دارم ولی بعد از چند لحظه از رفتارم پشیمون میشم و دچار عذاب وجدان میشم و اون لحظه هست که از حسی که دارم کلافه میشم و نمی دونم که در اون لحظه چه کاری رو باید انجام بدم ؟

دلایل گیر دادن بچه ها به بازی کردن

بچه ها اون چیزهایی که ما بزرگترها می تونیم درک کنیم رو نمی تونن درک کنن و بفهمند ، یکی از اون چیزهایی که بچه ها در سن پایین درک درستی ازش ندارند مفاهیم انتزاعی است ، شما هر چه قدر به کودکتون بگید که ( من حوصله ندارم میخوام استراحت کنم و خودت به تنهایی بازی کن ) هنوز چند دقیقه نشده دوباره میاد و می خواد که باهاش بازی کنید ، چون کودک نمی تونه این جمله ( حوصله ندارم ) رو درک کنه ، اصلا نمی فهمه که ( حوصله ندارم ) دقیقا چیه ؟ پس دلایلی که کودکان گیر میدن که باید حتما باهاشون بازی کنیم یکیش درک نکردن مفاهیم انتزاعی و دومیش هم درک نکردن جمله حوصله ندارم هست .

راه کارهایی برای درک کودکان از حوصله نداشتن

گاهی اوقات وقتی که حوصله بازی با بچه ها رو ندارید و خسته هستید و از این که بچه ها مدام تکرار می کنن که با من بازی کن عصبانی میشید بعد از اون عصبانیت دچار عذاب وجدان میشید ، در این جا به چند راه کار اشاره می کنیم که وقتی حوصله بازی ندارید و خسته هستید کودکتون چگونه شما رو درک کنه و اجازه بده که شما استراحت کنید .

۱ – مشخص کردن زمان با هم بودن

مادر هایی که شاغل هستند خوب وقت کمتری با بچه هاشون می گذرونن و بچه هاشون کمتر مادرشون رو می بینن ، پس برای این که بچه هاشون خستگی مامانشون رو درک کنند و بزارن که استراحتشو کنه باید ساعت هایی رو به کودکشون اختصاص بدهند مثلا با هم کیک درست کنند و یا با هم نقاشی بکشند و خیلی کارهای دیگه ، در واقع تعداد ساعت هایی که با کودکتون هستید مهم نیست مهم کیفیت هست شاید یه مادر از صبح تا شب با کودکش بازی کنه ولی کیفیتی که باید رو ندارد .

۲ – معطوف کردن حواستون به بچه ها

وقتی با بچه ها تون بازی می کنید تمام حواستون رو به کودک و بازی بدید و در کنار کودکتون ، کودک بشید و باهاش بازی کنید .

۳ – یکی نکردن بازی با آموزش

حواستون باشه که وقتی با کودک بازی می کنید هیچ گونه آموزشی در اون نباشد و فقط بازی کنید و کارهای خنده دار انجام بدید تا بازی براتون لذت بخش بشود .

۴ – غافل نشدن از تماس فیزیکی

ساعت هایی که در خونه هستید از هر فرصتی برای بغل کردن و بوسیدن بچه هاتون استفاده کنید ، با این کارتون بچه هاتون پر از محبت میشن و دچار کمبود محبت نمیشن و وقتی که شما حوصله ندارید و خسته هستید و می خواید که استراحت کنید به راحتی قبول می کنند که شما استراحت کنید .

۵ – تشویق و تحسین کردن کودک

تشویق و تحسین کردن حتما نباید برای کار خاصی باشه ، وقتی با کودک بازی می کنید در بازی کودک رو تشویق و تحسین کنید ، تشویق و تحسین کردن یکی از چیزهایی هست که کودک به آن نیاز دارد .

۶ – عینی کردن مفهوم انتزاعی حوصله

کودکان معمولا مفاهیم انتزاعی رو درک نمی کنند و چیزهایی رو که می بینن درک می کنن ، همونطور که گفتیم کودک نمی دونه که حوصله اصلا چیه ؟ برای این که کلمه حوصله رو برای کودک عینی کنیم تا درک کنه باید به کودک توضیح داد که حوصله مامان الان اندازه یه گردو کوچولو هست اگه مامان استراحت کنه حوصله اش اندازه سیب می شه و اگه خیلی خیلی استراحت کنه حوصله مامان انداره هندونه میشه واون موقع که حوصله مامان اندازه هندونه شد می تونه شما رو به پارک ببره که با هم بازی کنیم .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد