تأثیر قصه گویی بر رفتارکودکان

0

تلویزیون تماشا می کردم که کودکم در حالی که یه کتاب داستان دستش بود اومد خودشو توی بغلم انداخت متوجه شدم که دوست داره واسش قصه تعریف کنم . یاد کودکی خودم افتادم که مامانم واسم قصه تعریف می کرد .شروع کردم واسه کودکم قصه تعریف کردن . . .

قصه چیست ؟

قصه هیچ وقت بدون حادثه نمیشه پس قصه حادثه ای از گذشته هاست که می خونیم یا از کسی می شنویم .

چرا والدین باید برای کودکان قصه بگویند ؟

وقتی برای کودکم قصه می خونم کودکم تمام حواس خودشو میده به قصه ای که دارم براش می خونم  و همون طور که دارم قصه رو تعریف می کنم در لا به لای قصه شروع می کنم آموزش هایی رو به کودکم میدم . کودک من خیلی دوست داره  بدو بدو بکنه و من در طول روز دو سه بار براش قصه می خونم و از این طریق کودکم رو آروم نگه می دارم . همین طور در طول داستان می تونم کودکم رو نصیحت کنم بدون اون که خودش متوجه بشود .

اهمیت قصه گویی بر کودکان

قصه خوندن باعث میشه کودک من از طریق داستان ها تجربه هایی به دست بیاره که بعد ها باعث موفقیت و پیشترفتش در زندگی  بشه و همین طور کودک بعد از تعرف قصه خودشو در نقش شخصیت مورد علاقه اش می ذاره و از اون تقلید می کنه .  پس قصه تعریف کردن خیلی مهمه  و ما به راحتی می تونیم شجاعت ، صداقت و . . . رو در کودکمون رشد بدیم .

هنگام قصه گویی برای کودکان باید چه مواردی را رعایت کنیم ؟

۱ – میزان طولانی بودن داستان

وقتی یک داستانی رو انتخاب می کنم که برای کودکم بخونم سعی می کنم نه زیاد طولانی باشه که کودکم از قصه خسته بشه و نه زیاد کوتاه باشه ،به اندازه ای باشه تا بتونم یه پیام درستی رو به کودکم برسونم .

۲ – شرایط مناسب

داخل اتاق کودکم یه چادر مسافرتی گذاشتم و تزیینش کردم وداخلش رو نقاب حیوانات و عروسک های نمایشی گذاشتم هر موقع بخوام برای کودکم قصه تعریف کنم میریم داخل چادر مسافرتی و کودکم موقع تعریف قصه در اونجا احساس راحتی می کند .

۳ – مقدمه مناسب

و قبل از این که قصه رو شروع کنم متناسب با قصه ای که می خوام تعریف کنم از خودم  صدای قطار ، موتور و یا صدای هر چیزی که به قصه مربوط بشه رو در میارم  با این کارم کودک هیجان زده میشه و تمام حواسشو به قصه ای میده که می خوام تعریف کنم.

۴ – حالت های چهره مناسب با داستان

همراه تعریف قصه با صورتم شکلک های مختلفی رو در می آورم  تا هیجان قصه رو بیشتر کنم تا برای کودکم لذت بیشتری داشته باشد .

۵ – بلند و شمرده

موقع تعریف قصه لحن صدام رو آروم و بلند می کنم و برای این که کودکم احساس شخصیت داستان رو متوجه بشه قصه رو شمرده تعریف می کنم .

۶ – مشارکت دادن کودک

بعضی از جاها رو از کودکم سوال می پرسم و از کودکم می خوام که جواب من رو بده از این طریق کودکم رو در قصه گفتن مشارکت میدم .

تأثیر و فواید قصه خواندن بر کودکان

۱ – تقویت قدرت تخیل و خلاقیت

موقع قصه تعریف کردن اون قدر قصه رو با هیجان تعریف می کنم و که کودکم قصه رو به صورت یه کارتون توی ذهنش تصور می کنه که این کار باعث تقویت قدرت تخیل و خلاقیت کودک می شود .

۲ – بالا رفتن مهارت های کلامی

وقتی به کودکم قصه تعریف می کنم سعی می کنم از کلمه های جدیدی استفاده کنم و معنی کلمه رو به صورت نقاشی می کشم و نشون کودکم میدم با این کار کودک من با کلمه های جدید و تلفظ کلمه ها آشنا میشود .

۳ – بالا بردن علاقه کودک به مطالعه کتاب

با قصه خوندن برای کودکم باعث شدم کودکم علاقه زیادی به کتاب داشته باشه و وقتی به کتاب فروشی میریم کودک من همش دوست داره کتاب داستان بخره و تا  من براش بخونم .

۴ – افزایش مهارت شنیداری

کودک من خیلی حرف میزنه و دوست داره در همه حال حرف بزنه تا این که گوش بده برای همین وقتی براش قصه تعریف می کنم قصه رو با هیجان زیاد تعریف می کنم و برای هر کدوم از شخصیت های قصه یه صورتک آماده می کنم که موقع تعرف قصه ازش استفاده می کنم این کار باعث شده کودک من آروم بشینه و به قصه گوش بده و دقت بیشتری روی قصه داشته باشد .

۵ – وادار کردن کودک به انجام فعالیت

کودکم وقتی یه قصه رو می شنوه و می بینه که شخصیت داستان برای کار خوبی که انجام داده مورد تشویق دیگران قرار گرفته سعی می کنه شخصیت داستان رو الگوی خودش قرار بده و کار های خوبی رو انجام بده مثل مرتب کردن اتاق خودش تا مورد تشویق من و پدرش  قرار بگیرد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد