املا با بازی

0

املا با بازی

دیشب که مهمون داشتیم و خونه حسابی به هم ریخته بود وچون خیلی خسته بودم بدون این که خونه رو تمیز کنم خوابیدم و صبح به محض بیدار شدن شروع به تمیز کردن خونه کردم و همه ظرف های کثیف رو از پذیرایی جمع کردم و به آشپزخونه بردم و در حین انجام کارها حواسم بود که پسرم بیدار نشه و تمام سعی خودم رو می کردم که بدون سر و صدا کارها رو انجام بدم وگرنه پسرم اصلا اجازه انجام  کارها روبه من نمیده بلاخره به هر سختی که بود پذیرایی رو تمیز کردم و به سراغ آشپزخونه رفتم و قبل از این که ظرف های کثیف رو بشورم یه چای لیوانی برای خودم ریختم و روی صندلی نشستم تا یه استراحتی کنم و بعد از این که چایی خوردم به سراغ ظرف ها رفتم وقتی ظرف ها رو شستم نگاهی به ساعت کردم  و الان دقیقا وقت بیدار کردن پسرم بود چون قرار بود با پسرم املا کار کنم برای همین پسرم رو بیدار کردم و بعد از صبحونه از پسرم خواستم که دفتر و جامدادیش رو بیاره و پسرم زیر لب یه غرغری کرد و به سمت اتاقش رفت ، پسرم به خاطر این که در املا نوشتن ضعیفه و این که باید یه مدت رویه جا بشینه و تمرکز کنه  اصلا املا نوشتن رو دوست نداره و من این دفعه می خوام با یه روش جدید به پسرم املا بگم و خیلی دوست دارم که عکس العمل پسرم رو ببینم .

املا نوشتن به چه معناست ؟

به معنی نوشتن مطلبی که توسط یه نفر دیگه خونده می شود .

اهمیت املا نوشتن توسط بچه ها

کودکی که نتونه املا رو بدون غلط بنویسه نمی تونه در کارها تمرکز کنه و برای این که در جامعه بخواد با افراد ارتباط زبانی بگیره دچار مشکل میشه وخیلی مهمه که کودک بتونه املای بدون غلط بنویسه تا بتونه بخوبی با افراد جامعه ارتباط زبانی بگیره و همین طور املا نوشتن به کودک کمک می کنه که مهارت های گوش دادن با دقت و تمرکز کردن به گوینده رو تقویت کند .

روش های مختلف املا گفتن به بچه ها

معمولا بچه ها همیشه از املا نوشتن فراری هستن و دوست ندارن که یه جا بشینن و املا بنویسن و برای این که املا نوشتن برای بچه ها جذاب بشه و با ذوق و شوق املا بنویسن و مرتب  املا نوشتن رو تمرین کنن به چند روش املا نوشتن که با بازی همراه باشه اشاره می کنیم .

۱ – املا گفتن به مامان

این روش به این صورت هست که وقتی یه خط به کودک املا گفتید بعد از کودک بخواید که اون هم به شما یه خط املا بگه و شما بنویسید این روش برای بچه ها خیلی جالب هست .

۲ – نوشتن کلمه روی ماسه

دومین روش این هست که شما یه کلمه روی شن یا ماسه می نویسید و از کودک می خواید که با اون کلمه جمله بسازه و بعد کودک باید یه کلمه رو بنویسه و شما جمله بسازید اگه شن و ماسه در دسترس نبود از خمیر بازی هم می تونید استفاده کنید .

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:درست رو باید خوب بخونی فهمیدی ؟

۳ – نوشتن املا روی بادکنک

برای املا نوشتن روی بادکنک به یه بادکنک و ماژیک نیاز دارید ، یه بادکنک رو باد کنید و از کودک بخواید یک بار به جمله شما با دقت گوش بده و بعد با ماژیک روی بادکنک همون جمله رو بنویسد .

۴ – املای توپی

این املا به این صورت هست که باید روی توپ یه کلمه رو بنویسید و توپ رو به سمت هر کسی که دوست دارید پرت کنید شخصی که توپ سمتش پرت شده باید کلمه روی توپ رو بخونه و یه جمله بسازه و به بقیه بخونه تا جمله رو بنویسن ، برای این بازی تعداد نفرات باید بیشتر از دو نفر باشد .

۵ – املای آبی

خوب برای این که بتونید بازی املای آبی رو اجرا کنید به یه بطری آب و سطحی که اگه خیس بشه موردی نداشته باشه نیاز دارید و وقتی که آماده اجرای بازی شدید ، شما کلمه یا جمله  مورد نظر رو می خونید و کودک باید با آب روی زمین اون کلمه رو بنویسد .

۶ – بازی اسم و فامیل

اسم و فامیل یه بازی قدیمی هست که معمولا همه این بازی رو انجام دادید ولی این بازی یه تفاوتی با بازی قدیمی داره  و اونم این هست که تعداد ستون های این بازی کمتر هست و این که صدای اول کلمه مورد نظر نوشته میشه و کودک باید کلمه مورد نظر رو با توجه به صدای اولش حدس بزنه و بنویسد .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که بچه ها خیلی زود از کارهای تکراری خسته میشن و دیگه دوست ندارن که کار تکراری رو انجام بدن ولی اگه برای املا گفتن خلاقیت داشته باشید و از روش های مختلفی برای املا گفتن استفاده کنید بچه ها با ذوق و شوق بیشتری با شما همکاری می کنند .

 

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد