فرزند دوم خانواده

0

از وقتی که بچه دومم به دنیا اومده ، پسر ۶ ساله ام به شدت حساس شده و کار های عجیب غریبی انجام میده ، وقتی که بچه دومم رو می خوام بخوابونم و به پسرم می گم آروم تر بازی کنه که می خوام برادرش رو بخوابونم ، نه تنها آروم تر بازی نمی کنه بلکه تمام سعی خودشو می کنه تا بیشترین سر و صدا رو ایجاد کنه تا برادرش نتونه بخوابه و یا بعضی روزها که برادرش خواب هست ، برای انجام دادن کار هام به آشپز خونه و یا اتاق دیگه ای میرم ، پسرم سریع خودشو به نوزاد می رسونه وبه بهانه بوسیدن ، نوزاد رو گاز می گیره و یا تازگی ها تمام حرکات بچه کوچولو ها رو انجام میده و دوست داره توی بغل من بخوابه و شیر بخوره واقعا این رفتارش من رو خسته کرده ، از یه طرف باید از کسانی که برای دیدن فرزند جدید به خونمون میان پذیرایی کنم ، از اون طرف هم بیدار بودن شب ها به خاطر گریه کردن های نوزاد ، حالا هم این رفتار های پسرم ، نمی دونم چه کاری رو باید انجام بدم ؟

 

 

 

 

 

اهمیت تولد فرزند دوم

بچه هایی که تک فرزند هستند دوست دارن که هر چی که گفتند بقیه انجام بدن و همین طوربه دلیل این که مرکز توجه والدین هستند و انتظاراتی که از فرزندشون دارن باعث اضطراب و کاهش اعتماد به نفس در فرزندشون میشن و هم چنین وابستگی زیادی بین والدین و فرزند به وجود میاد ، که با تولد فرزند دوم همه این مشکلات حل میشه ، برای همین تولد فرزند دوم اهمیت زیادی دارد .

واکنش های فرزند اول نسبت به فرزند دوم  

وقتی فرزند دوم به دنیا میاد ، فرزند اول احساس خطر می کنه چرا ؟ چون قبل از ورود فرزند دوم به خانواده ، تمام توجه ها به سمت فرزند اول بوده ولی الان تمام توجه ها سمت عضو جدید خانواده هست و هر کسی هم که خونشون میاد سریع به سمتش میرن و اونو بغل و بوسش می کنن ومادر در تمام ساعت مدام کنار فرزند دوم هست و همه حواسش به فرزند دوم هست و وقتی فرزند اول این ها رو می بینه شروع به حسادت می کنه و هی واسه خودشو تکرار می کنه که ( قبل از این که عضو جدیدی به خانواده اضافه بشه مامان و بابا این جوری نبودن الان همه این ها تقصیر عضو جدید هست ) ، به نظرتون برای این که همه حواس ها رو سمت خودش باشه چکار می کنه ؟

۱ – لجبازی

وقتی که شما دارید عضو جدید رو می خوابونید و به فرزندتون می گید که آروم تر بازی کنه ولی با سر و صدای بیشتری بازی می کنه ، اون لحظه با سر و صدای بیشتر حواس شما رو از عضو جدید دور می کنه و سمت خودشو جلب می کنه و با این کارش می گه ( مامان منم هستم ، منو ببین )

۲ – رفتار های خشن با فرزند دوم

و گاهی اوقات هم برای این که هر کاری انجام میده مامان و بابا اصلا توجهی بهش ندارم از نبود مامان و بابا استفاده می کنه و عضو جدید رو اذیت می کنه مثلا نوزاد رو گاز می گیره ، نیشگون می گیره ، نوزاد رو می زنه و یا  خیلی محکم بغلش می کند .

۳ – چسبیدن به مادر

فرزند اول احساس می کنه که مامانش می خواد اونو تنها بزاره و این ترس اون رو رها نمی کنه وباعث میشه که از همیشه بیشتر به مامانش بچسبد .

۴ – مشکلات خواب

موقع خوابیدن دوست داره توی بغل شما بخوابه مثل فرزند دوم و اگه غیر این باشه قبل از خواب خیلی شما رو اذیت می کند .

۵ – مشکلات مربوط به غذا خوردن

وقتی شما برای ناهار و یا شام غذای ساده ای درست می کنید فرزند اول شروع به اعتراض می کنه که من این غذا رو دوست ندارم و اینو نمی خورم .

۶ – رفتارهای بچه مانند فرزند اول

وقتی می بینه که عضو جدید با حرکت هایی تمام حواس مامان و باباش رو سمت خودش می کشونه ، اونم برای جلب توجه شروع به تقلید حرکت های عضو جدید می کنه تا شاید به اون هم توجه کنند .

چگونگی پیشگیری از کار های فرزند اول

۱ – آماده کردن کودک برای تولد فرزند دوم

قبل از این که فرزند دوم متولد بشه ، فرزند اول رو برای تولد فرزند دوم آماده کنید .

۲- بیان احساسات

اجاز بدید کودکتون احساس خودشو نسبت به فرزند دوم بگه و اگه از احساس کودکتون خوششتون نیومد با کودک بحث نکنید و همچنین از مهمانانتون بخواید که فرزند اولتون رو هم بغل کنند .

۳ – وقت با هم بودن

یه ساعت هایی رو در روز به کودکتون اختصاص بدید ، با هم بازی کنید ، پارک برید و یا بدون بهونه کودکتون رو بغلش کنید و ببوسیدش و تا احساس کنه با تولد فرزند دوم هنوز هم دوستش دارید .

۴ – کمک کردن به انجام دادن کارهای کودک

وقتی که می خواید لباس نوزاد رو عوض کنید از فرزند اولتون بخواید که لباساش رو از کمد واسه شما بیاره و یا نظرش رو برای انتخاب لباس برای نوزاد رو بپرسید .

۵- نادیده گرفتن

وقتی که می بینید رفتارهای کودکانه رو انجام میده ( مثل کودکانه حرف زدن ) به کودک نگاه نکنید و حرفی نزنید و مشغول انجام کار خودتون بشید و با از اتاق خارج بشوید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد