تپلو

0

دیروز که برای پیاده روی و دیدار یک دوست قدیمی به ساحل رفته بودم و وقتی مسیر همیشگی رو پیاده روی کردم ، مثل هر ماه روی صندلی زیر آلاچیق نشستم و  تصمیم گرفتم تا دوستم میاد ، کتابی که همراهم بود رو مطالعه کنم اونقدر محو نوشته های کتاب شده بودم که از محیط اطرافم غافل شده بودم که یک دفعه با جیغ و گریه یه بچه متوجه اطرافم شدم و وقتی نگاه کردم در نزدیکی آلاچیقی که من نشسته بودم سه خانواده که برای صرف صبحانه به ساحل اومده بودند ، نشسته بودند و صدای جیغ و گریه از یه دختر کوچولوی بامزه و تپل بود ، کتابم رو بستم و به بازی کردن بچه ها نگاه کردم و بعد از چند دقیقه متوجه شدم که چرا هر چند دقیقه یک بار این کوچولو گریه می کنه و یا جیغ می زنه ؟

این کوچولو وسط بازی زودی خسته می شد و یا نمی تونست مثل بچه های دیگه طناب بازی کنه و به درستی بپره و مورد تمسخر بچه های دیگه قرار می گرفت و یا به جای صدا کردن اسمش به دختر بچه می گفتن تپلو و یا چاقالو و دختر کوچولو با گریه کردن و جیغ زدن اعتراض خودش رو نشون میداد و در آخر هم مامانش از گریه ها و جیغ زدن هاش خسته شد و گوشی خودش رو داد دستش و گفت که با گوشی بازی کنه ، با این که دختر کوچولو با بچه های دیگه بازی نمی کرد ولی هر چند دقیقه یکی بچه ها با گفتن تپلو یا چاقالو جیغ این دختر رو در می آورد ، با صدای دوستم ، نگاهم رو از دختر کوچولو گرفتم و مشغول حرف زدن با دوستم شدم ولی تمام فکرم رو دختر کوچولو پر کرده بود که مادرش چه کاری می تونه انجام بده که دخترش تناسب اندام خوبی رو داشته باشه تا مورد تمسخر بقیه قرار نگیره ؟  . . .

تپلوتناسب اندام چیست ؟

شامل مجموعه ای از ویژگی های جسمی  که فرد با داشتن و یا رسیدن به اون ها می تونه به راحتی فعالیت های فیزیکی رو انجام دهد .

تپلوچرا مهمه که بچه ها اندام مناسبی داشته باشند ؟

بچه ها اگه تناسب اندام خوبی نداشته باشند نیروی زیادی برای انجام دادن فعالیت هاشون ندارن ، هنگام بازی کردن زودی خسته می شن و مجبور می شن که استراحت کنن و همین طور اعتماد به نفس کودک پایین میاد ، ولی اگه تناسب اندام خوبی داشته باشند نیروی بیشتری برای انجام کارها و فعالیت هاشون دارند و هم بدن و مغزشون بهتر کار می کنن ، پس خیلی مهمه که هم بچه ها و هم بزرگترها تناسب اندام خوبی رو داشته باشند .

تپلوچکار کنیم تا کودکان بتونن تناسب اندام خوبی داشته باشند ؟

برای این که کودکان بتونن تناسب اندام خوبی رو داشته باشن باید چند نکته رو رعایت کنیم و حتما اون نکات رو انجام بدیم :

۱- بیشتر کردن فعالیت بدنی کودک

با توجه به این که امروزه بچه ها سرگرمی هایی مثل بازی های کامپیوتری و اینترنتی دارن و به اندازه ، بدنشون فعالیت نداره که به مرور باعث میشه تناسب اندام کودک به هم بریزه ، پس سعی کنید که بازی هایی مثل طناب بازی ، فوتبال ، لی لی و . . . رو جایگزین بازی های کامپیوتری و اینترنتی کنید تا کودک فعالیت بدنی مناسب و سالمی داشته باشد .

۲- انتخاب غذاهای سالم

از اونجایی که خوراکی ها مثل سوخت بدن هستن ، پس باید در انتخاب کردن خوراکی ها دقت زیادی داشته باشیم تا بتونیم خوراکی های مفید رو انتخاب کنیم تا بدن کودک سالم و تندرست باشه ولی انتخاب خوراکی های غیر مفید ، بدن کودک رو تنبل می کنه و سلامتی کودک رو به خطر می اندازد .

۳- استفاده از میوه ها و سبزیجات

سعی کنید به کودک یاد بدید به جای استفاده از خوراکی های ناسالم در میان وعده ها ، از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنه تا بدن سالم و پرانرژی داشته باشد .

۴- غذا خوردن جلوی تلویزیون ممنوع

بیشتر از مامان ها تعریف می کنن که کودکشون دوست داره موقع غذا خوردن  تلویزیون روشن باشه تا هم برنامه مورد علاقه اشو نگاه کنه و هم غذاشو بخوره ، خوب این کار عادت خوبی نیست چون باعث می شه کودک متوجه نشه که چه چیزی می خوره و بعد از چند دقیقه دوباره احساس گرسنگی کنه و از شما درخواست غذا کنه و این کار به مرور زمان روی تناسب اندام کودک تاثیر میزاره ، پس غذا خوردن جلوی تلویزیون رو ممنوع کنید .

۵- الگوی خوبی بودن

به عنوان یه پدر و مادر باید الگوی خوبی باشید و از غذا های سالم استفاده کنید و یا با تهیه مواد غذایی سالم توی خونه با کمک اعضای خونه یه غذای سالم و خوشمزه درست کنید و در کنار هم وعده های غذایی رو نوش جان کنید .

 

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد