پیشگیری از سرما خوردگی در کودکان

0

امروز با صدای عطسه کردن شخصی از خواب بیدار شدم وقتی دقت کردم صدای عطسه کردن کودکم بود اون لحظه فقط تونستم بگم :

(وای بازم سرما خوردگی )

تا دیشب کودکم حالش خوب بود و اثری از سرما خوردگی در کودک نبود وقتی بیشتر فکر کردم متوجه شدم دیشب که رفته بودیم پارک یه کوچولوهوا خنک بود و موقع بازی کردن چند بار دستهاشو به چشمهاش کشید و با همون دستهای کثیف خوراکی خورد به همین راحتی با رعایت نکردن چند نکته کوچولو ویروس سرما خوردگی وارد بدن کودکم شده است .

پیشگیری از سرما خوردگی

از همین امروز شروع کردم آموزش هایی به کودکم بدهم که وقتی بیرون از خونه هست چه من باشم چه نباشم با رعایت کردن اونها حداقل کمتر مبتلا به بیماری سرما خوردگی شود: وقتی خواستیم چیزی بخوریم حتما دستهامو با آب و صابون شستم و کودکم را تشویق به شستن دست هاش کردم . با کودکم شروع کردیم به نقاشی کشیدن و بازی کردن و در همون حال به کودکم آموزش هایی دادم و وسایل شخصی رو واسش تعریف کردم شکلش رو کشیدم و همون لحظه وسایل شخصی مثل لیوان ، حوله ، مسواک و … کودکم رو واسش آوردم و از کودک خواستم همیشه از وسایل شخصی خودش استفاده کنه . آخه میدونین مامانای گل وسایل شخصی محل مناسبی برای رشد میکروبها است . و همچنین در طول روز در حال انجام کارهای خونه شروع کردم عطسه کردن و موقع عطسه کردن دستمال تمیز جلوی دهن و بینی خودم گرفتم با تکرار این کار متوجه شدم کودکم دقیقا کار منو انجام میده . وقتی احساس کردم کودکم کاملا یاد گرفت یه خورده خیالم راحت شد حداقل دفعه های بعدی کودکم کمتر دچار سرما خوردگی میشه .

علائم شروع سرما خوردگی

ظهر همون روزاحساس کردم کودکم خیلی خسته هست و همش دوست داره بخوابه وقتی هم که بیدار بود مدام انگشت هاشو داخل گوش هاش میکرد یا موهاشو میکشید یا با دست هاش تئی سرش میزد با این کار هاش متوجه شدم کودکم گوشش و سرش درد میکنه .

درمان های خانگی برای سرما خوردگی کودک

خیلی ناراحت بودم نمی دونستم چه کارهایی رو باید انجام بدم سعی کردم با نفس عمیق کشیدن به خودم مسلط بشم یهو یاد مامانم افتادم  که وقتی ما سرما می خوردیم داروهای عجیب غریب رو واسمون تجویز میکرد که از قضا سریع هم حالمون بهتر میشد :

۱ – ماساژ روغن نارگیل و بادام یا روغن سوخته شده مغز گردو :

مغز گردو رو روی حرارت برشته کردم بعد روغنی که از ساییدن مغز گردوی سوخته شده بدست آوردم به سینه و پهلوی کودکم زدم و با پارچه تمیز سینه و پهلوی کودکم رو بستم البته یادم میلد مامانم با روغن نارگیل و روغن بادام هم این کار را انجام میداد.

۲ – کودکم از وقتی که سرما خورده خیلی میخوابه و من این اجازه رو دادم چون در این مواقع کودک هر چه بیشتر استراحت کنه حالش بهتر میشه .

۳ – وقتی کودکم داشت استراحت میکرد فورا دستگاه بخور رو آماده کردم و در اتاقش گذاشتم تا هوای اتاق مرطوب بشه و راحت تر بتونه نفس بکشه .

۴ – وقتی کودکم از خواب بیدار شد آب میوه های پرتقال به همرا آب لیمو شیرین و پوره سیب که از قبل آماده کرده بودم به او دادم تا بدنش تقویت بشه .

۵ – برای ناهار هم سوپ سبزیجات آماده کردم که بدن کودکم گرم بشه و درد اون رو تسکین بده البته می تونستم سوپ گوجه فرنگی و هم چنین سوپ مرغ برای کودکم آماده کنم چون کودکم خوردن سوپ مرغ رو شروع کرده است .

۶ – یک فنجان آب گرم رو به همراه یک چهارم آب لیمو مخلود کردم و یک قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کردم و از صبح تا شب در زمان های مختلف به کودکم دادم البته چون کودکم بالای یک سال سن داشت به کودکم دادم اگر زیر یکسال داشت نباید این مخلوط رو میدادم .

۷ – وقتی سرما میخوردیم مامانم مخلوط آب و نمک میداد که غرغره کنیم که برای کودک من مناسب نبود برای کودکان بزرگ تر که بتونن غرغره کردن رو انجام بدن خوب هست .

۸ – هر دفعه که کودکم سرفه میکرد به پشتش میزدم تا کمکی بشه تا بتونه خلط رو از گلوش خارج کنه ، تکرار این کار باعث بهتر شدن حال کودکم میشد .

۹ – دمای بدن کودکم به مرور زمان بیشتر میشد سریع یه ظرف آب و حوله تمیز برداشتم و شروع کردم به پاشویه کردن یهو یادم اومد که مادرم موقع پاشویه کردن یه نوع داروی گیاهی هم داخل آب میریخت ولی هر چی فکر کردم اسم گیاه دارویی رو یادم نیومد فورا یه تماس با مادرم گرفتم و ازش اسم گیاه دارویی رو پرسیدم اسمش کلپوره بود همین کار رو کردم به آب داخل ظرفم گیاه دارویی که مادرم گفت اضافه کردم و متوجه شدم با این کار دمای بدن کودکم سریعتر پایین اومد .

۱۰ – یادم میاد وقتی مربای به درست میکردم مامانم گفت دونه هاشو دور نریزو موقع سرما خوردگی داخل دوسه قاشق غذاخوری آب بزار و وقتی آب ژله مانند شد در زمان های مختلف به کودک بده و من هم دقیقا همین کار رو کردم. دانه به برای تسکین درد گلو ،سرفه و گرفتگی صدا خیلی مفید است .

هم چنین از دمنوش های مامانم بگم که موقع سرما خوردگی مثل مواقعی که میخواست چای دم کنه به جای چای خشک از داروی گیاهی استفاده میکرد  و با نبات یا عسل به ما میداد که برای تسکین درد گلو وبه بهتر گرم شدن بدنمون  خیلی مفید بود ، مثل : دمنوش نعناع – دمنوش پونه و آویشن – دمنوش گل گاو زبان .

وقتی این کار ها رو انجام دادم حال کودکم بهتر شد و نمیگم دیگه نگران نیستم ولی نگرانیم کمتر شد ولی بازم باید حواسم باشه که اگه دمای بدنش خیلی رفت بالا و پاشویه کردن جواب نداد و حالش بدتر شد حتما کودکم رو به دکتر ببرم .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد