ریختن شیر روی میز

0

امروز صبح برعکس روزهای دیگه زود از خواب بیدار شدم و تصمیم گرفتم که یه صبحانه عالی آماده کنم ، پس شروع به آماده کردن صبحانه کردم ، تخم مرغ نیمرو کردم ، چای دم کردم و . . .  .  و وقتی میز صبحانه رو آماده کردم ، رفتم اعضای خانواده رو یکی یکی از خواب بیدار کردم تا در کنار هم صبحانه بخوریم و با این که یه خورده زیر لبی غرغر کردن وی من اهمیتی ندادم و ازشون خواستم که هر چه سریع تر برای خوردن صبحانه حاضر بشن و وقتی که همه اعضای خانواده  سر میز صبحانه حاضر شدن نفری یه لیوان شیر که از قبل گرم کرده بودم براشون گذاشتم و همگی شروع به صبحانه خوردن کردیم که پسر کوچولوی من همین طور که داشت برای خودش لقمه می گرفت حواسش نبود و دستش به لیوان شیر خورد و تمام شیر های توی لیوان روی میز و یه خورده هم روی زمین ریخت ،  سریع بلند شدم و یه پارچه تمیز آوردم و میز و زمین رو تمیز کردم و در حین این که داشتم تمیز می کردم قربون صدقه پسرم هم می رفتم و وقتی پسرم می خواست که کمک من بده اجازه ندادم و خودم به تنهایی همه کارها رو انجام دادم و مرتب به پسرم می گفتم که اشکال نداره و بعد از تمیز شدن میز یه لیوان شیر برای پسرم روی میز گذاشتم و واسه پسرم لقمه می گرفتم و دهنش می ذاشتم . گاهی اوقات پسرم این چنین کارهایی رو انجام میده ولی من اجازه نمیدم که خودش خراب کاری هاشو تمیز کنه و یا اگه کاری رو به پسرم میدم که انجام بده ولی بعد از چند ساعت می بینم که انجام نداده و وقتی به من میگه که انجام ندادم به پسرم میگم که اشکالی نداره و خودتو ناراحت نکن من خودم انجام میدم ولی من یه خورده نگران هستم از این که پسرم مسئولیت هاشو انجام نمیدهد .

ریختن شیر روی میزسهل گیری به چه معناست ؟

به معنی این است که کسی از کنارهر کار یا اتفاقی به راحتی و آسونی بگذرد  .

اهمیت سهل گیری نکردن در تربیت کودک

اگه در تربیت کودک سخت نگیریم و به آسونی از کنار اشتباهات کودک بگذریم باعث میشه که کودک وقتی خواسته ای رو داره به هر طریقی که شده ، می خواد به خواسته های خودش برسه که نتیجه اش ، پرتوقع شدن کودک میشه که وقتی کودک دوران کودکی رو تموم می کنه و وارد دوران نوجوانی میشه و وارد اجتماع بزرگتر از خانواده میشه همین پرتوقع و ناپخته بودنش در برابر نرسیدن به خواسته هایی که داره  باعث ناامیدی ، افسردگی ، اعتماد به نفس پایین و انتقاد ناپذیری نوجوان میشه و نمی تونه با دیگران رو درک و همدلی کنه ، پس خیلی مهمه که در تربیت کودک زیاد سهل گیری نکنیم .

ریختن شیر روی میزراهکارهایی برای سهل گیر نبودن والدین

در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم که با انجام دادنشون از این نوع سبک فرزند پروری فاصله می گیرید .

۱ – تعیین قوانین و حد و مرز

هر خونه ای معمولا قوانین های خودشو داره و کودک باید در چارچوب این قوانین رفتار کنه و گاهی اوقات باید به قوانین خونه یه چیزهایی رو هم اضافه کنید و اون لحظه حتما باید بقیه اعضای خانواده رو هم در جریان قوانین جدید بذارید و وقتی که کودک رفتاری رو از خودش نشون داد که خارج از قوانین  و حد و مرز های خانواده هست حتما باید به کودک تذکر داده بشه تا دیگه اون رفتار نامناسب رو تکرار نکند  .

۲ – محروم کردن کودک

و وقتی که بار ها به کودک تذکر دادید ولی کودک باز رفتار نامناسب خودش رو انجام داد اون لحظه لازم هست که کودک رو از کاری که خیلی دوست داره محروم کنید و حتما هم به کودک توضیح بدید که به چه علت این محرومیت رو برای او در نظر گرفتید .

۳ – قاطع و محکم باشید .

وقتی که قوانین رو به کودک توضیح میدید یا دارید کودک رو ازیه کاری محروم می کنید سعی کنید حتما تن و لحن صداتون قاطع و محکم باشه که کودک در تن و لحن شما متوجه اقتدار شما بشه و حتما قوانین و یا محرومیت رو انجام بدهد .

۴ – شنونده خوبی باشید .

گاهی اوقات فقط لازمه که حرف های کودکان رو گوش بدید و به جا عکس العمل درست رو نشون بدید و اجازه بدید کودک حرف بزنه و توضیح بده و سعی کنید اون لحظه شنونده خوبی باشید .

ریختن شیر روی میزحرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که در هر خانواده ای یک نوع از سبک فرزند پروری در حال اجرا هست فقط کافیه که به عنوان یه پدر و یه مادر رفتارهای خودتون رو با فرزندتون رو مورد بررسی قرار بدید تا نوع سبک فرزند پروری شما مشخص بشه و گاهی هم لازم هست نوع سبک فرزند پروری رو تغییر یا ارتقا بدید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد