لطفا کمکم کنید، کودکم نمیتونه از حق خودش دفاع کنه

0

چند دقیقه پیش کودکم از من اجازه گرفت تا با دوستش برن توی حیاط خونه بازی کنن ،
منم دارم از این فرصت استفاده می کنم و یه خورده وسایل هایی که کودکم توی خونه ریخته رو جمع می کنم تا حداقل خونه برای چند ساعتی که شده تمیز و مرتب باشه ، ولی هنوز نیم ساعت از رفتنش نگذشته بود که برگشت ، اونم با گریه و مرتب می گه که دوستم منو زده و با زور خوراکی منو برداشته و خورده ، نمی دونستم که به کودکم چی بگم ، به کودکم بگم برو تو هم دوستت رو بزن و یا تو هم خوراکی دوستت رو ازش بگیر بخور ، کاری که اصلا دوست ندارم کودکم یاد بگیره و پس در حال حاضر فقط کودکم رو توی بغلم گرفتم تا آروم بشه ولی فکرم درگیر حرف هایی هست که باید به کودکم بگم واقعا باید چی بگم ؟ چرا کودک من نمی تونه از حق خودش دفاع کنه وهمیشه با گریه پیش من میاد و شکایت دوستاش رو به من می کنه ؟ شما اگه جای من بودید چه کار می کردید به کودکتون می گفتید که دوستش رو بزنه یا نه ؟ یا شما هم با تندی با کودکتون برخورد می کردید و یا با کودکی که به کودک شما صدمه زده برخورد می کردید ؟

چرا مهمه که کودکان از حق خودشون دفاع کنند ؟

کودک در فرآیند رشد خودش تغییرات زیادی در رفتارش می کنه و رفتار الان کودک تا رفتار سال دیگه کودک خیلی با هم فرق می کنه ، پس خیلی مهمه که طوری کودکون رو تربیت کنیم که تا سالهای زیادی اعتماد به نفس بالایی داشته باشه و بتونه با شجاعت و بدون ترس از حق خودش دفاع کند .

دلایل دفاع نکردن کودکان از حق خود

گاهی اوقات کودک به خاطر پایین بودن اعتماد به نفس و یا ترس از تنها شدن ، در مقابل دوستش از حق خودش دفاع نمی کنه و به دوستش این اجازه رو میده که اذیتش کند .

راه کارهایی برای این که کودک بتونه از حق خودش دفاع کنه ؟

برای این که کودک بتونه از حق خودش دفاع کنه باید به عنوان پدر و یا مادر به کودکمون آموزش هایی رو بدهیم .

۱ – افزایش اعتماد به نفس

کودکمون باید بدونه که در موقعیت های مختلف مثلا خشم ، عصبانیت چه تصمیمی بگیره و چه رفتاری رو نشون بده ( محیط رو ترک کنه یا بی توجهی کنه و یا . . )، پس برای این که کودکمون در موقعیت های  مختلف تصمیم درستی رو بگیره باید اعتماد به نفسش رو بالا ببریم مثلا وقتی که کودکمون در موقعیتی به خوبی رفتار کرده رو تشویق کنیم تا ترس از انجام رفتار رو نداشته باشه و با اعتماد به نفس بالا بتونه به خوبی رفتار کند .

۲ – دفاع کردن کودک از حق خود در محیط خانه

وقتی کودکمون در محیط خونه حرفی رو می زنه و از حق خودش دفاع می کنه ، جلوی این کارش رو نگیریم واین اجازه رو به کودک بدیم تا با احترام به دیگران در خونه از حق خودش دفاع کنه ، وقتی کودک در محیط خونه از حق خودش بتونه دفاع کنه یاد می گیره که در موقعیت های مختلف با احترام از حق خودش دفاع کند .

۳ – افزایش مهارت های کودک  

در خونه به کودک مسئولیت هایی متناسب با سنش بدیم تا انجام بده مثلا آب دادن به گلدون ها و یا کارهای دیگه ای که کودک با انجام دادن اون ها  مسئولیت پذیر بودن رو یاد بگیره و بتونه به خودش اطمینان کنه و یاد بگیره در موقعیت های مختلف محکم باشد .

۴ – افزایش مهارت های ارتباطی

کودک رو در موقعیت های مختلف قرار بدیم مثلا ببریمش پارک تا بچه ها بازی کنه و یا ثبت نام در کلاس های مختلف ، مهارت ارتباطی کودک رو بالا ببریم و با کودک در مورد این که چه طوری میتونه دوست های بیشتری رو پیدا کنه صحبت کنیم .

۵ – صحبت کردن در مورد احساسات

در مورد احساسات مختلف مثل خشم ، ناراحتی ، خوشحالی و . . . با کودکمون صحبت کنیم تا کودک احساسات مختلف رو یاد بگیره و بتونه اون ها رو بشناسه و در موقعیت های مختلف با شناسایی احساسات بتونه رفتار مناسب رو انجام بدهد .

۶ – الگوی مناسبی باشید 

کودکان از رفتار های  پدر و مادر خودش چیز های زیادی رو یاد می گیره ، پس الگوی خوبی برای کودکمون باشیم تا کودکمون رفتارهای خوبی رو از ما یاد بگیرد .

حرف آخر

وقتی کودکمون پیش ما از دوستش شکایت می کنه هیچ وقت به کودکمون نگیم که تو هم اونو بزن ، چون با این کار به کودک خودمون هم آسیب میزینم و خشونت و پرخاشگری رو به کودکمون آموزش میدیم ، که باعث میشه احساسات منفی در کودکمون به وجود بیاد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد