تنها ماندن کودک ۱۰ ساله در خانه

0

فردا رو نمی دونم پسرم رو پیش کی بذارم برم سر کار ، تا وقتی که مدرسه ها باز بود مشکلی نداشتم ، پسرم رو صبح ها می ذاشتم مدرسه ، خودم هم سرکار می رفتم ولی الان نمی دونم چکار کنم ، وقتی به بار آخری که پسرم رو توی خونه تنها گذاشته بودم فکر می کنم ، از این که تنها گذاشته بودمش پشیمون میشم ، اون روز وقتی رسیدم خونه و در رو باز کردم دیدم کل خونه پر از اسباب بازی هست و در یخچال باز و کف آشپز خونه هم پر از شیر و بیسکویت بود و بدتر از همه این که وقتی پسرم رو زیر تختش پیدا کردم دیدم چشم هاشو بسته و داره گریه می کنه و وقتی صداش کردم  و منو دید چنان خودشو با گریه داخل بغلم انداخت که فکر کردم براش اتفاقی افتاده ، تا چند ساعت فقط توی بغلم بود و هیچ حرفی نمی زد ، وقتی که آروم شد با هم خونه رو تمیز کردیم و از همون موقع تصمیم گرفتم دیگه پسرم رو توی خونه تنها نذارم ولی الان مجبورم که توی خونه تنها بذارم و برم سر کار ولی نمی دونم که چه کاری کنم تا اتفاق سری قبلی پیش نیاد و وقتی سر کار هستم مدام فکرم توی خونه نباشد .

چه کودکانی نمی تونن توی خونه تنها بمونن ؟

کودکانی که اعتماد به نفسشون پایین باشه و نتونن احساس خودشون رو از چیزی که می ترسن به والدینشون بگن و همین طور والدین نتونن ترس کودک رو از تنها موندن در خونه رو درک کنن به مرور زمان ، کودک احساس امنیت خودشو از دست میده و کودک مثل قبل با دوستاش و یا اطرافیانش نمی تونه ارتباط بر قرار کنه ، پس خیلی مهمه که کودک رو وقتی توی خونه تنها بذارید که حس کنید کودکتون این اعتماد به نفس رو داره که یه روز از صبح تا ظهر توی خونه تنها باشه و بتونه برای مشکلاتی که براش پیش میاد راه حلی پیدا کنه و یا به زبان ساده تر کودک مهارت حل مساله رو داشته باشه ، پس اگه دیدید کودکتون این اعتماد به نفس رو نداره ، خیلی مهمه که توی خونه تنها نباشد .


چگونگی پیشگیری از خطرات تنهایی کودکان در خانه

برای این که کودک رو توی خونه تنها بذارید باید از قبل به کودک آموزش هایی بدید تا آسیب نبینن و مهم تر از همه این که نترسن ، بنابراین در این مقاله به چند مورد از این آموزش ها اشاره می کنم :

۱ – شماره های ضروری

کودک شما باید شماره های ضروری رو یاد بگیره ، مثل شماره والدین ، شماره پلیس ، شماره آتش نشانی و شماره های ضروری دیگه ، این یاد دادن شماره های ضروری به کودک اگه به صورت قصه و بازی باشه کودکان سریعتر یاد می گیرن و در موقعیت های مختلف به راحتی به یادشون میاد و ازشماره ها استفاده می کنند .

۲ – برخورد با غریبه ها

وقتی کودک شما در خونه تنهاست و تلفن خونه زنگ می خوره باید بدونه که چه طوری جواب تلفن رو بده که شخص پشت تلفن ندونه که کودک توی خونه تنهاست و یا اگه زنگ خونه رو زدن کودک باید بدونه اون لحظه چه کاری رو انجام بده ، در رو باز کنه یا باز نکنه ؟ همه ی این ها رو می تونید با بازی و قصه و نمایش به کودک آموزش داد . خیلی مهمه که کودک شما برخورد با غریبه ها رو یاد بگیرد .

۳ – عادت دادن کودک به تنهایی

برای این که کودک رو توی خونه تنها بزارید از قبل باید کودک رو به تنهایی عادت بدید می گید چه طوری ؟ الان بهتون می گم ، شما باید کودکتون رو یه روز خونه خاله بزارید و یه چند ساعت برید به کارهاتون برسید و یه روز دیگه خونه عمه و یا هر کس دیگه ای که مد نظرتون باشه بزارید و باز برید کار های خودتون و بعد دنبالش بیاید و یا کودکتون رو در کلاس های مختلف ثبت نام کنید تا کودکتون بتونه چند ساعتی رو بدون شما در کلاس بمونه ، به این صورت کودک شما یاد می گیره که همیشه نباید مامان و یا بابا پیشش باشند .

۴ – صحبت با کودک در مورد چگونگی گذراندن روز

حتما از قبل با کودکتون در مورد این که وقتی توی خونه تنهاست و این که چه طوری این ساعت های تنهایی رو می تونه  بگذرونه تا شما به خونه برگردید صحبت کنید تا کودک از قبل برای کارهای روزانه خودش یه آمادگی ذهنی داشته باشد .

۵ – صمیمیت والدین با کودکان

هر چقدر کودک با والدین خودش ارتباط صمیمی تری داشته باشه می تونه راحت تر احساس خودشو از تنهایی به والدینش بگه ، پس صمیمیت کودکان و والدین هم خیلی مهم است .

حرف آخر

توجه داشته باشید موقعی می تونید کودک رو توی خونه تنها بذارید که کودک خودش به شما بگه که می تونه توی خونه تنها باشه ، وقتی خودش می خواد که توی خونه بمونه یعنی اعتماد به نفس داره و می تونه بدون خجالت خواسته خودشو به والدینش بگوید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد