عید نوروز و رودل کردن کودکان

0

برای عید دیدنی خونه خواهرم رفتیم یه عالمه خوراکی آورد و کودک من با دیدن خوراکی ها چنان ذوقی می کرد که همه رو به خنده می انداخت . از هر چیزی که دستش می رسید می خورد هر کاری می کردیم نمی تونستیم جلوشو بگیریم اونقدر خورد که دیگه جا نداشت . بعد از خونه خواهرم به خونه دوستم رفتیم کودک من اونجا هم تا تونست خورد وقتی به خونه برگشتیم بعد از چند دقیقه ناله ها و گریه ها ی کودکم شروع شد چنان گریه هایی می کرد که هم من و هم پدرش دست و پامون رو گم کردیم و نمی دونستیم که چکار کنیم . یه تماسی با مادرم گرفتم که گفت از بس که خوراکی خورده بچه رو دل کرده گفت که نگران نباشم تا چند ساعت بعد خوب میشه ولی اگه خوب نشد حتما کودک رو دکتر ببریم .

رودل کردن یعنی چی ؟

وقتی کودک خیلی زیاد پر خوری کنه ، احساس سنگینی می کنه و بالای شکمش احساس درد می کنه که به این حالت رودل کردن و یا سوء هاضمه می گویند .

چه عواملی باعث رودل کردن کودکان می شود ؟

کودک من در مهمونی خیلی زیاد غذا خورد ، غذا هایی که پر چرب و پر از ادویه هستند و موقع غذا خوردن اونقدر سریع لقمه ها رو می خورد انگار یه نفر دنبالش کرده و بعد از غذا هم شروع به بازی کردن کرد .

علائم بروز رودل کردن

وقتی با مادرم تماس گرفتم و حالت های کودکم ( مثل حالت تهوع ، آروغ زدن ، غرغر کردن شکمش و استفراغ ) رو براش توضیح دادم متوجه شد که کودک من رودل کرده و از من خواست آرامش خودم رو حفظ کنم تا بتونم کار هایی رو که میگه انجام بدهم .

 درمان های خونگی برای رودل کردن کودکان

مادرم می گفت چون رودل کردن کودکم  ناشی از پر خوری زیاد هست بعد از چند ساعت حال کودکم خوب میشه جای نگرانی نیست و با دادن آب داغ و نبات و مایعات مثل چای کم رنگ می تونم معده کودکم رو تحریک کنم و هم چنین می تونم از دمنوش ها و دارو های گیاهی هم برای درمان کودکم استفاده کنم . که من چند مورد از دمنوش ها رو توضیح میدهم .

۱ – عرق نعناع

عرق نعناع رو می تونید از عطاری ها تهیه کنید و استفاده کنید .

۲ – دمنوش نعناع ، ریحون ، مرزه

برگ نعناع و برگ ریحون و برگ مرزه رو با آب بجوشونی و همراه نبات به کودک بدی بخورد .

۳ – تخم رازیانه همراه آب

تخم رازیانه بو داده شده رو خشک کرده و بعد آن را آسیاب کنید و بعد از الک کردن نصف قاشق چایخوری از این پودر را همراه با آب دو بار در روز استفاده کنید .

۴ – چهار عرق

که شامل نعناع ، پودنه ، مور ، کل پوره است که هم عرقیجاتش در بازار هست و هم می تونی به صورت دمنوش استفاده کنید .

۵ – دمنوش زیره

زیره رو می تونی هم به صورت چای دم کنی و هم در آب بجوشونی و با نبات استفاده کنید .

۶ – گلاب همراه آب

می تونی گلاب رو از عطاری ها یا سوپر ها تهیه کنی ونصف استکان گلاب و آب استفاده کنید .

۷ – دمنوش خاکشیر

خاکشیر رو با آب بجوشون و با نبات به کودک بدهید .

چگونه از رودل کردن کودکان پیشگیری کنیم ؟

به مامانم گفتم چه کار هایی باید بکنم که کودکم دیگه رودل نکنه ، به مواردی اشاره کرد :

۱ – غذا خوردن بیش از حد در یک وعده ممنوع

باید به کودکت آموزش بدی که خیلی آروم غذا بخوره و لقمه هاش کوچیک و به اندازه دهنش باشه تا حالش بد نشه و غذاهای مختلف رو در یک وعده  نخورد .

۲ – غذای پر چرب و پر ادویه ممنوع

خوردن غذاهای پر چرب و پر از ادویه که معمولا در همه مهمونی ها وجود داره باعث ناراحتی در ناحیه معده نه تنها کودک بلکه بزرگسال هم میشه پس تا جایی که می تونید در مهمونی ها سعی کنی کمتر غذای پر چرب و پر ادویه بخورید .

۳ – ورزش کم و زیاد بعد از غذا ممنوع

کودکت بعد از غذا شروع کرد به بدو بدو کردن همین بدو بدو کردن بعد از غذا باعث شد حال کودکت بدتر بشه پس بعد از غذا نباید بدوبدو کند.

۴ – تخمه خوردن کودکان با پوست ممنوع

یکی دیگه از چیزهایی که باعث رودل کردن کودک میشه تخمه خوردن با پوست هست از اونجایی که برای طعم دار کردن تخمه از جوهر لیمو استفاده میشه که باعث تحریک شدن معده می شود ولی پوست تخمه در بدن هضم نمی شود و در روده باقی می مونه که به مرور زمان باعث یبوسیت کودک می شه پس باید خیلی حواست به کودکت باشه تا تخمه رو با پوست نخورد .

حرف آخر

اگه با درمان های خونگی ، رودل کردن کودکتون خوب نشد و بیشتر از دو یا سه ساعت ادامه داشت حتما به یک دکتر مراجعه کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد