ناخن جویدن

3

ناخن جویدن کودکان

“دختر من ۶ ساله است و هر وقت نگاش می‌کنم انگشتش تو دهانشه ناخنمی جوئه من واقعاً خجالت می‌کشم از نگاه و حرف‌های اطرافیان و عصبی می شم و نق می‌زنم بهش . حتی پیش اومده که زدم پشت دستش .چکارکنم با این مشکل ؟؟؟ ”

ناخن جویدن کودکان یکی از رایج‌ترین عادات رفتاری کودکان است و از  مواردی است که موجب نگرانی زیاد والدین می‌شود و ما والدین سعی می‌کنیم این شرایط را تغییر دهیم اما به دلیل رفتارهای اشتباه ممکن است بیشتر تأثیر منفی بر کار فرزندمان داشته باشیم تا اینکه انرا برطرف کنیم .

در ابتدا بدانیم چرا بچه‌ها شروع به ناخن جویدن می‌کنند .

فایل صوتی درباره این مبحث گفته شده است:

 

دلایل ناخن جویدن کودکان :

بسیاری از کودکان ممکن است در شرایط خاص شروع به ناخن جویدن کنند مثلا وقتی از انجام کاری خجالت می‌کشند و یا در جمع قرار است صحبت کنند و یا خیلی نگران موضوع خاصی هستند

وقتی این شرایط را بررسی می‌کنیم می‌بینم که در اکثر این موقعیت‌ها کودک فشار و استرس زیادی را تحمل می‌کند مثلا وقتی امتحان دارد و نتیجه امتحان هم او را نگران می‌کند ، استرس زیادی را باید تحمل کند .

و یا در موقعیت‌های دیگر اگر ما به محل یا شهر جدیدی اسباب‌کشی کرده‌ایم و یا فرزند ما دوست و یا عزیزی را از دست داده باشد ، در شرایطی مثل فوت عزیزان و یا ترک یکی از والدین ، طلاق والدین و… فشار و استرس زیادی به کودک وارد می‌شود

و معمولاً اگر فرزند ما در سن پایین نتواند  این استرس و تنش را مدیریت کند و یا حتی در سن بالاتر یاد نگرفته باشد که چگونه اضطراب و استرس خود را مدیریت کند ممکن است در این شرایط خاص به‌طور ناخودآگاه رفتارهایی برای کم کردن تنش و تخلیه احساسات خود پیدا کند

مثل ناخن جویدن ،مکیدن انگشت ، کندن موی سر و مژه و…

که البته همه این‌ها راه‌هایی برای تخلیه احساس استرس و اضطراب در یک موقعیت زمانی خاص  طبیعی است اما …

مشکل زمانی آغاز می‌شود که این نوع تخلیه احساسات خیلی زود تبدیل به یک عادت رفتاری می‌شود ، و شما می‌بینید که فرزندتان حتی موقعی که مشغول تماشای تلویزیون است هم مشغول جویدن ناخنش است .و این شما را نگران می‌کند .

یکی دیگر از دلایل ناخن جویدن کودکان که شاید خیلی مواقع ممکن است به آن توجه نشود وجود یک فرد با همین نشانه در اطراف فرزندتان است اگر خود شما و یا یکی از دوستان فرزندتان عادت ناخن جویدن دارد ممکن است فرزندتان از او الگو گرفته باشد و به این شکل تبدیل به عادت رفتاری شده است .

با ناخن جویدن کودک چکار کنیم ؟

راه‌های ترک ناخن جویدن کودک :

ترک هر عادتی سخت است و نیاز به زمان دارد ولی شما می‌توانید عادت‌های بد را بشکنید و تغییر دهید

 • به کودک مهارت مدیریت استرس را بیاموزید

قبل از شروع هر کاری برای ترک عادت کودک باید بدانید ریشه بسیاری از این عادت‌ها داشتن استرس و اضطراب است . به‌عنوان اولین قدم کمک کنید فرزندتان استرسش را مدیریت کند و آن را پایین بیاورد .

تنفس عمیق کمک زیادی به آرام شدن کودکان می‌کند . طریقه صحیح آن را یاد بگیرید و با فرزندتان تمرین کنید . از او بخواهید در موقعیت‌های استرس‌زا تنفس عمیق را انجام دهد تا آرام شود .

۲-آرام باشید :

بچه‌ها خصوصاً در سن پایین ممکن است احساس بدی نسبت به ناخن جویدن خود نداشته باشند و راضی کردن آن‌ها برای ترک این عادت سخت باشد . سعی کنید در این مواقع آرام باشید و با برخورد شدید به کودک فشار وارد نکنید . هر نوع واکنش عصبی شما و فشار بیشتر بر کودک نتیجه برعکس دارد و علاوه بر زیادشدن ناخن جویدن کودک اعتماد به نفس او نیز کم می‌شود .

و ممکن است برای جلب توجه شما اینکار را تکرار کند .

۳-اضطراب کودک را پایین بیاورید :

بچه‌ها معمولاً انعطاف‌پذیری بالایی دارند اما موقعیت‌های اضطراب زایی در زندگی وجود دارند که کنار آمدن و سازگاری با آن‌ها نیاز به‌وقت و انرژی بیشتری دارد

مثل فوت عزیزان ، طلاق والدین ، تغییر مکان زندگی و…

این موقعیت‌های خاص ممکن است ممکن است شروع‌کننده نشانه‌هایی مثل ناخن جویدن باشد . اگر از این قبیل اتفاقات پر تنش در زندگی کودک اتفاق افتاده است بهتر است در این مورد با او صحبت کنید . اجازه دهید فرزندتان در مورد احساسات ناخوشایندی که تجربه می‌کند با شما گفتگو کند و تخلیه احساسات شود .

۴- در زمان ناخن جویدن او را از این کار دور کنید :

خیلی وقت‌ها بچه‌ها مشغول ناخن جویدن هستند بدون اینکه خود متوجه باشند . و این کار کاملاً ناخودآگاه و از روی عادت انجام می‌شود . یک نشانه یا علامت بین خود و کودک تعیین کنید تا حتی وقتی در جمع هستید بتوانید او را متوجه ناخن جویدنش بکنید بدون اینکه دیگران متوجه شوند و او خجالت بکشد

۵-یک کار جدید جایگزین کنید :

اگر فرزندتان در مواقع خاصی مثل تماشای فیلم هم مشغول ناخن جویدن است با او صحبت کنید و با انتخاب خودش یک کار جدید جایگزین ناخن جویدن او بکنید مثل فشردن یک توپ در دستانش

۶-حمایت کنید :

معمولاً وقتی کودک شما عادت ناخن جویدن دارد مدام می‌بینید که او توسط دوستان و یا اطرافیان مورد سرزنش و تمسخر قرار می‌گیرد . و ممکن است اعتماد به‌ نفس او پایین بیاید و تبدیل به کودکی گوشه گیر و خجالتی شود .پس در کنار او باشید در مورد احساسش با او صحبت کنید و به او اطمینان دهید در راه ترک این عادت او را همراهی می‌کنید .

 

بسیاری از والدین در قدیم برای ترک ناخن جویدن کودک خود به انگشتان او فلفل می‌زند و یا ماده‌ای تلخ که کودک این عادت را ترک کند . ترجیحاً سعی کنید از این روش‌ها استفاده نکنید این کار خود فشار و تنشی برای کودک به همراه دارد و موجب پایین آمدن اعتماد به نفس او می‌شود .

حرف آخر :

آنچه مسلم است اینکه بچه‌ها باهم متفاوت هستند هرکدام از آن‌ها بسته به شرایط زیادی ممکن است در ترک ناخن جویدن را زودتر و یا دیرترموفق شود . به آن‌ها فرصت بدهید و مطمئن باشید با حمایت و پشتکار حتماً موفق می‌شوید .

 

و اما :

در صورتی که ناخن جویدن زیاد از حد باشد به طوری که به خود کودک آسیب برسد مثلا دستش خونریزی کند و یا همراه با دیگر نشانه‌های اضطراب باشد مثل کندن موها و …

نیاز است در این شرایط با یک متخصص روانشناس برای از بین بردن اضطراب در کودک تماس بگیرید .

 

کمی صبر کنید...
3 نظرات
 1. مسلمان می گوید

  عالی بود

  کمی صبر کنید...
 2. هانیه می گوید

  با سلام و خسته نباشید ،ممنون خیلی مفید بود

  کمی صبر کنید...
  1. فاطمه آسا می گوید

   سلام .ممنون از همراهی شما دوست عزیز

   کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد