دوستم منو مسخره می کنه

0

در حال کتاب خوندن بودم که سر و صدای بچه ها از کوچه حواسم رو پرت کرد و کتاب رو کنار گذاشتم ، چشم هام رو بستم و با لبخند به صدای بازی کردن بچه ها گوش دادم ، یاد دوران کودکی بخیر ، چه زود گذشت یادم میاد که چقدر با  سر و صدا کردن های خودم بقیه رو اذیت می کردم و باعث عصبانیت مامان و بابا می شدم ، همین جور در خاطره های دوران کودکی بودم که متوجه شدم بچه ها دارن با هم سر یه موضوعی دعوا می کنن و بعد از چند دقیقه دعوا کردن صدای بچه ها قطع شد و بعد متوجه شدم که دو گروه شدن و دارن با هم بازی می کنن ، بعد از چند دقیقه به آشپزخونه رفتم و برای خودم چایی ریختم و همون جا مشغول خوردن چایی شدم و هم زمان فکر می کردم که واسه شام باید چی آماده کنم که صدای آیفون اومد ، لیوان چایی رو روی اوپن گذاشتم و رفتم آیفون رو جواب بدم که متوجه شدم پسرم هست ، در رو باز کردم و دوباره به آشپزخونه برگشتم که بقیه چایی رو بخورم که صدای پسرم اومد که داشت از بازی کردنش حرف میزد و مرتب تکرار می کرد که دیگه نمی خوام با مهران بازی کنم اون منو مسخره می کنه و بقیه هم به حرف مهران می خندن و من در جواب پسرم گفتم که خیلی حس بدیه که دوستت این حرف ها رو به تو بزنه به نظرت مهران چرا این کار رو کرده ؟ و این که الان چه کار میشه کرد؟ اونقدر این کار رو ادامه دادم بدون این که راه حلی رو به پسرم بدم ، تا این که خودش فهمید که چه طوری مشکلش رو حل کنه در واقع من احساس پسرم رو فهمیدم و احساسش رو درک کردم و اجازه دادم خودش راه حلی رو پیدا  کنه و به این فکر افتادم که حتما باید همدلی کردن رو به کودکم آموزش بدهم .

همدلی کردن به چه معناست ؟

یعنی این که حس کنی طرف مقابل چه احساسی داره و بتونی احساسش رو بفهمی و درک کنی و بدونید که چه رفتاری رو باید داشته باشید .

اهمیت همدلی کردن با کودکان و آموزش آن به کودکان

وقتی والدین یاد بگیرن که با کودکان همدلی کنن و یاد بگیرن که به جای اینکه مثل همیشه رفتار منفی کودک رو ببینن ، متوجه رفتار مثبت کودک بشن و به اون رفتار توجه بیشتری کنن ، باعث کمتر شدن مشکلات رفتاری کودک میشه و این کودک از پدر و مادرش الگو می گیره و همدلی کردن رو یاد می گیره و نسبت به کودکان دیگه فهمیده تر و دلسوز تر میشه و توانایی بیشتری در مهار کردن خشم خودش داره ، پس خیلی مهمه که والدین همدلی کردن رو آموزش ببینن و به کودکان هم آموزش بدهند .

چگونگی آموزش همدلی کردن به کودکان

۱ –  توصیف احساسات مختلف به کودک

حالت های مختلف احساسی رو به کودک نشون داده و توضیح بدید که حالت چهره افراد در مواقع ناراحتی ، عصبانیت ، شادی و یا تعجب چه جوری هست و از هر فرصتی استفاده کنید تا اسم احساس های مختلف رو به کودک یاد بدید، مثلا وقتی با دوستش دعوا می کنه می تونه بگیم که ( دوستت از این که این حرف رو زدی خیلی ناراحت شده حالا باید چه کار کنیم که خوب بشه ؟ ) یا ( اون مرد رو می بینی که تنها روی نیمکت نشسته ، احتمالا آدم تنهایی هست و برای همین که ناراحت و غمگینه )

۲ – صحبت کردن در مورد اتفاق های خوب و بد

مثلا وقتی که با کودک به خرید می رید و خرید هاتون روی زمین می ریزه و خانمی برای کمک به شما اقدام می کنه حتما در این مورد با کودک حرف بزنید و بگید که ( وقتی خرید ها روی زمین ریخت خیلی ناراحت شدم ولی وقتی اون خانم کمکم کرد تا خرید ها رو دوباره جمع کنم خیلی خوشحال شدم ) ، این کار باعث میشه که کودک یاد بگیره که رفتار های مختلف می تونه تاثیرهای مختلفی روی افراد داشته  باشد .

۳ – الگوی خوبی باشید .

کودک رفتار شما رو در طول روز می بینه و سعی می کنه که از شما الگو بگیره و مثل شما رفتار کنه ، پس با همدلی کردن و مهربونی کردن به دیگران الگوی خوبی برای کودکان باشید .

۴ – تشویق کنید .

وقتی می بینید که کودکتون در بازی با دوستش اسباب بازی خودش رو به دوستش میده تا بازی کنه حتما کودک رو تشویق کنید و بگید که ( چه قدر خوبه که اسباب بازی خودت رو به دوستت دادی . دوستت خیلی  خوشحال شد . می بینی چطور می خنده ؟ )

حرف آخر

یادتون باشه که مهارت همدلی هم مثل مهارت هایی دیگه نیاز به آموزش داره ، پس والدین باید مهارت همدلی رو اول خودشون آموزش ببینن و بعد به کودک آموزش بدهند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد