دخترم خودش رو می زنه

0

دخترم خودش رو می زنه

من یه دختر یک ساله دارم که به خاطر یکی یه دونه بودنش خیلی لوس و مورد توجه اطرافیان هست و تا چیزی می خواد برای دخترم فرآهم می کنن خلاصه چند روز پیش خونه دوستم دعوت بودیم وقتی که به مهمونی خونه دوستم رفتیم و بعد از چند دقیقه  متوجه شدم که دخترم دوست داره با اسباب بازی دختر دوستم بازی کنه و از اونجایی که اون اسباب بازی مورد علاقه اون دختر بود به دختر من نمیاد که بازی کنه و دوستم هم هر کاری می کرد دخترش حاضر نمی شد که اسباب بازی رو به دختر من بده و همین باعث شده بود که دختر من جیغ بزنه و بعد با دست های کوچولوش محکم به سرش ضربه بزنه و اون لحظه دست هاش رو محکم گرفته بودم و به دخترم توضیح می دادم که نباید این کار رو انجام بده ولی دخترم اصلا گوش نمی کرد و باز به کار خودش ادامه می داد و همه می گفتن که ( دخترت چرا این کار رو انجام میده ) و یا اینکه ( دخترت چقدر عصبی هست) همه این حرف ها باعث می شد من بیشتر ناراحت باشم و با دخترم بد برخورد کنم و یه ساعت بعد از این اتفاق به خونه برگشتیم و الان که بیشتر دقت می کنم می بینم که دخترم در مواقع مختلف این کار رو انجام میده و من به عنوان یه مادر خیلی نگران این رفتار دخترم هستم .

اهیمیت خود زنی نکردن کودک

وقتی در مهمانی و یا پارک کودک شروع به زدن خودش و یا دیگران می کنه به عنوان یک پدر و یک مادر نباید این رفتار کودک رو نادیده بگیرید چون در آینده و دوران نوجوانی برای جلب توجه خانواده و یا دوستان از این رفتار استفاده می کنن و گاهی هم دست به خود زنی های جدی تر میزنن پس خیلی مهمه که به خود زنی کودک توجه کنید و نادیده نگیرید .

چگونگی عکس العمل در مقابل خود زنی کودک

معمولا همه مادر ها و پدر ها وقتی می بینن که کودکشون داره خودش و یا دیگران رو میزنه سریع شروع به پرخاشگری می کنید و یا القاب ناپسندی رو به کودک نسبت می دید در اینجا به شما گفته میشه که در این مواقع با کودک باید چه رفتاری رو داشته باشید .

۱ – پیدا کردن علت خود زنی کودک

گاهی اوقات کودک یک ساله برای این که نمی تونه حرف بزنه و بقیه رو متوجه منظورش کنه و یا وقتی که می خواد دندون بیرون بیاره و برای این که دردش رو آروم کنه شروع به خودزنی می کنه پس اول از هر کار باید علت خود زنی در کودک رو شناسایی کنید تا بتونید برای این مساله راه حلی رو پیدا کنید .

۲ – پرت کردن حواس کودک

وقتی می بینید که کودک داره خودش رو می زنه باید با کارهای مختلفی مثلا بازی کردن ، شعر خوندن و یا با اسباب بازی حواس کودک رو از کاری که انجام بده پرت کنید .

۳ – تسلیم نشدن

بعضی وقت ها کودک  خواسته ای رو داره و برای این که پدر و یا مادر خودش رو مجبور کنه که خواسته اش رو برآورده کنن شروع به خود زنی می کنه که در این جور مواقع نباید تسلیم خواسته کودک بشید در غیر این صورت به مرور زمان این رفتار تبدیل به یک عادت رفتاری نادرست در کودک میشه و کودک همیشه برای فراهم شدن خواسته هاش از این رفتار نادرست استفاده می کند .

۴ – ایجاد محیط آرام

همیشه سعی کنید کودک در محیطی آروم و بدون پرخاشگری و خشم باشه چون کودک تمام حرکت های اطرافیان خودش رو می بینه و یاد می گیره و بعد همون رفتارها رو انجام میده پس الگوی خوبی برای کودک باشید تا کودک در محیط امن و آرومی بزرگ شود .

۶ – به آغوش گرفتن کودک

وقتی می بینید کودک شما داره خود زنی می کنه و هر کاری کردید حواس کودک پرت نشد کودک رو توی بغل بگیرید و سعی کنید با مهربونی و با کلمات و جمله های محبت آمیز کودک رو آروم کنید .

۷ – بیان احساسات

لحظه ای که کودک در حال خود زنی هست اصلا وقت مناسبی برای حرف زدن و بیان احساسات نیست پس باید در مرحله اول کودک رو آروم کنید و بعد با روش های مختلف با تئاتر و یا قصه به کودک آموزش بدید به جای آسیب زدن به خودش احساسش رو بیان کند .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که اگه خود زنی بچه ها همچنان ادامه داشت حتما از یه متخصص کمک بگیرید و این که  باید به بچه ها از همون سنین کم مهارت هایی مثل مهارت حل مساله ، مهارت مدیریت خشم و خیلی از مهارت های دیگه رو آموزش بدید تا بتونن در موقعیت های سخت و دشوار بهترین راه رو انتخاب کنند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد