کودک من دوست داره از پله ها بالا و پایین بشه، چکار کنم؟

0

دختر یک ساله من از هر فرصتی استفاده می کنه تا از پله ها بالا و پایین بشه مثل چند روز پیش ، من در حال تا زدن لباس های دخترم بودم و همین طور هم با دخترم داشتم حرف می زدم که متوجه شدم صدایی از دخترم نمیاد که وقتی پشت سرم رو نگاه کردم دیدم که بله ، می خواد از پله ها بالا بره که نتونست و از پشت می خواست به زمین بخوره ، سریع خودم رو به دخترم رسوندم و نذاشتم که دخترم زمین بخوره ، دخترم فکر می کرد که من دارم باهاش بازی می کنم چنان ذوقی کرد از این حرکت من و می خواست که دوباره کارشو تکرار کنه و من این اجازه رو به دخترم ندادم ، اصلا موندم که توی این فرصت کم چه طوری خودشو به پله ها رسونده ، اگه بازم من حواسم پرت بشه و یا سرگرم کارها بشم و دخترم بازم بخواد که این کارشو تکرار کنه چکار کنم ؟ همین طور که داشتم به اون اتفاق فکر می کردم ناخوداگاه توی چشمای دخترم نگاه کردم و گفتم ( نه مامانی دیگه از این خبرها نیست . ) وقتی این حرف رو زدم دخترم غش غش خندید ، ولی خودم به این حرفم اطمینان نداشتم و می دونم که از این خبرها هست و چه خوشم بیاد چه خوشم نیاد دخترم این کار رو دوست داره و جزئی از مراحل رشدش هست و من باید دنبال یه راه حل بگردم .

چرا مهمه که کودکان بالا و پایین شدن از پله ها رو یاد بگیرن ؟

بالا رفتن و پایین اومدن از پله ها ، یک نوع مهارت حرکتی محسوب می شود و کودک برای این که مراحل رشدش رو کامل کنه ، دیر یا زود باید این رو یاد بگیره که از پله ها بالا و پایین بشه وما والدین با فراهم کردن محیطی مناسب ، به کودک این اجازه رو بدیم که این مهارت حرکتی رو یاد بگیره و مراحل رشدش رو کامل کند .

راه کارهایی برای آسیب کمترکودکان در بالا و پایین شدن از پله ها

بلاخره یه روزی کودک این فرصت رو پیدا می کنه و از حواس پرتی شما استفاده می کنه واز پله ها و یا هر چیزی بالا می ره ، پس باید کاری کنیم که اگه کودک از پله ها بالا رفت کمتر آسیب ببیند .

۱ – موکت کردن پله ها

با موکت می تونیم پله ها رو بپوشونیم ، با این کار لبه های تیز پله با موکت پوشیده میشه و کمتر به کودک صدمه میزند .

۲ – نرده داشتن پله ها

کودک وقتی از پله ها بالا میره ، اگه ما دستش رو هم بگیریم یکی از دستهاش رو به نرده میگیره و از نرده ها هم برای بالا رفتن استفاده می کنه ، پس پله ها حتما باید نرده داشته باشن چون نرده برای کودک هم به عنوان محافظ و هم به عنوان تکیه گاه عمل می کند .

۳ – نصب کردن دروازه های کوچک روی پله ها

گاهی اوقات وقتی متوجه میشیم که کودک از هر فرصتی برای بالا رفتن از پله ها استفاده می کنه و ما باید همه حواسمون رو به کودک بدیم و نمی تونیم کارهای دیگه ای که داریم رو انجام بدیم ، می تونیم دروازه کوچکی روی پله ها نصب کنیم و با خیال راحت به کارهامون برسیم .

۴ – آموزش بالا و پایین رفتن از پله ها به کودک

همون طور که می دونیم هر چقدر که حواسمون به کودک باشه بلاخره یه روزی از پله ها بالا میره پس بهتر هست که به کودک روش درست بالا رفتن از پله ها رو آموزش بدیم و یادمون باشه همون طور که بالا رفتن از پله ها رو به کودک آموزش میدیم ، پایین اومدن از پله ها رو هم آموزش بدیم تا کودک وقتی از پله ها پایین میاد دچار مشکلی نشه و آسیبی نبیند .

۵ – نبودن اسباب بازی و یا کتاب روی پله ها

باید حواسمون باشه که اسباب بازی و یا کتاب مورد علاقه کودکمون و یا هر چیزی که ک.دک رو جذب خودش کنه روی پله ها نباشه که کودک به خاطر اسباب بازی و یا کتاب مورد علاقه اش و یا هر چیز دیگه ای بخواد از پله ها بالا برود .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم اینو بگم که ما به عنوان یک پدر و مادر باید فضای مناسب ، پویا و غنی رو در اختیار کودک قرار بدیم تا بتونه به خوبی همه مهارت های حرکتی رو یاد بگیره و مراحل رشدش رو کامل کنه ولی اگه این فضا رو در اختیار کودک نذاریم و کودک مهارت های حرکتی رو یاد نگیره در دوران مدرسه به مشکل برخورد می کنه و نمی تونه مثل کودکان دیگه بدو بدو کنه  و یا مداد دستش بگیره ، چون زود پاها و دستهاش خسته میشه ، پس باید حواسمون به مهارت حرکتی کودکمون باشد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد