مامان مامان دیدی چه گلی زدم ؟

0

مامان مامان دیدی چه گلی زدم ؟

امروز همه نوه ها خونه مامان بزرگ جمع شده بودیم  و هر کدوم از نوه ها هم با بچه های خودشون اومده بودن  و این تعداد جمعیت باعث سر و صدای زیادی شده بود و صدای هم رو نمی شنیدیم و باید بلند حرف می زدیم تا صدای هم دیگه رو بشنویم و این باعث خنده هامون می شد و بچه ها هم توی حیاط بازی می کردن ، میون حرف زدن ها و خنده ها یهو صدای پسرم رو بین صدای بچه ها نشنیدم و سریع خودم رو به حیاط رسوندم و دیدم که پسرم صحیح و سالم  داره با بچه ها فوتبال بازی می کنه و چند دقیقه توی حیاط ایستادم و به بازی بچه ها نگاه می کردم که یه لحظه  پسرم به سمت دروازه توپ رو شوت کرد و گل زد وجیغی از خوشحالی کشید و سریع به سمت من برگشت و با ذوق و هیجان گفت : ( مامان مامان  دیدی چه گلی زدم ؟ ) من هم با ذوق و هیجان واسه پسرم دست زدم و گفتم : ( آفرین پسر قهرمانم ) و پسرم با خوشحالی به فوتبالش ادامه داد و من هم به داخل خونه برگشتم و بعد از اون تشویق پسرم تا یه گل می زد و یا یه کاری رو بهتر از بچه های دیگه انجام می داد بدو بدو میومد و به من می گفت : ( مامان مامان دیدی چه کار کردم ؟ ) و من هم برای این که دوباره بره بازی کنه ، کارش رو تایید و تشویق می کردم تا جایی که صدای بچه ها و مامان های دیگه در اومده بود ، شب بعد از شام به خاطر این که پسرم حسابی خسته شده بود و خوابش می اومد سریع به خونه برگشتیم و با رسیدنمون پسرم یک راست به اتاقش رفت و خوابید .

اهمیت انتخاب روش تشویقی مناسب برای کودکان

وقتی روش تشویقی نامناسب باشه باعث لوس شدن ، پرخاشگری ، گریه  و بهانه گیری کودک میشه  ولی اگه روش تشویقی رو به درستی انتخاب کنید از لوس شدن و پرخاشگری و گریه  و بهانه گیری کودک جلوگیری می کنه و باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس کودک میشه  پس خیلی مهمه که با توجه به موقعیتی که دارید بتونید روش تشویقی درستی رو برای تشویق کودک انتخاب کنید .

انواع روش های تشویق برای کودکان

تشویق کردن کودکان روش های مختلفی داره و هر کدوم  از تشویق ها یه گوشه ای از نیاز کودک رو تامین می کنن و باید در موقعیت های مختلف از هر چهار نوع تشویق استفاده کنید از انواع تشویق ها می توان  پاداش و تشویق احساسی ، پاداش و تشویق کلامی ، پاداش و تشویق مادی و پاداش و تشویق تفریحی یا فعالیتی  را نام برد که هر کدوم  از تشویق ها رو جدا توضیح داده می شود .

۱ – پاداش و تشویق احساسی

کودک به محبت نیاز داره و خیلی خوبه که وقتی کودک کار خوبی رو انجام میده و می خواین کودک رو تشویق کنید ، او را در آغوش بگیرید و ببوسید و با تماس چشمی و یا با نوازش کردن به کودک توجه کنید و به این نوع تشویق ، تشویق احساسی گفته می شود .

۲ – پاداش و تشویق کلامی

تشویق کلامی یکی از مهمترین تشویق هاست که می تونه باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس کودک بشه در این نوع تشویق باید کاری که کودک انجام داده رو کاملا توضیح و توصیف کنید تا به مرور زمان این رفتار کودک تبدیل به عادت رفتاری شود .

۳ – پاداش و تشویق مادی

گاهی اوقات کودک دوست داره وسیله ای رو داشته باشه مثل اسباب بازی و یا لوازم تحریر و یا خیلی چیز های دیگه که مورد نیاز کودک باشه شما می تونید به عنوان تشویق برای کودک تهیه کنید و این رو هم باید بدونید که برای تشوق مادی کودک باید تلاش خیلی زیادی رو انجام بدهد .

۴ – پاداش و تشویق  تفریحی یا فعالیتی

بچه ها بازی کردن در پارک و یا بازی کردن با پدر و مادرها  رو خیلی دوست دارن ، پس بعضی وقت ها هم  از بازی کردن ، پارک بردن وبستنی خوردن با کودک  و یا هر تفریحی که مورد علاقه کودک باشه می تونید به عنوان تشویق برای کودک استفاده کنید .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که شما به عنوان یک مادر و یک پدر باید به روش اصولی و صحیح  و با آگاهی لازم و رعایت نکات تربیتی از روش پاداش و تشویق استفاده کنید و موقع تشویق هم باید حواستون باشه که تشویق به خاطر کارهای درست باشه چون این سیستم پاداش و تشویق یک عامل برای تقویت رفتار مناسب در کودک هست  که باعث تکرار رفتار مناسب در کودک میشه و اگه اصولی اجرا نشه می تونه به اندازه تنبیه بدنی روی کودک تاثیرات زیان آوری داشته باشد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد