مامانی برام قصه می خونی ؟

0

مامانی برام قصه می خونی ؟

وای حسابی خسته شدم ، کار های خونه که هر چی انجام میدی تموم شدنی نیست بعد از چند ساعت بلاخره تونستم یه سر و سامونی به خونه بدم و خونه رو تمیز کنم ، یه فنجون چای برای خودم ریختم با چند دونه بیسکویت رفتم روی مبل نشستم و با کمال آرامش شروع به خوردن کردم و از تمیزی خونه لذت می بردم ، بعد از چند دقیقه که استراحت کردم دیدم دخترم کتاب داستان های خودش رو دستش گرفته و رو به روی من ایستاده و من رو نگاه می کنه به دخترم گفتم : ( مامانم چیزی شده ؟ )  دخترم گفت : ( نه مامانی فقط می خواستم بگم خسته نباشی ) دخترم رو توی بغلم گرفتم و بوسش کردم بعد از این که یه کوچولو توی بغلک با دخترم  بازی کردم ، دخترم گفت : ( مامان برا ی من قصه می خونی ؟ ) من هم گفتم : ( بله که می خونم گلم حالا کدوم کتاب داستان رو دوست داری واست بخونم ؟ ) و دخترم به یکی از کتاب داستان ها اشاره کرد و گفت : ( این یکی رو واسم بخون ) ومن کتاب داستان رو برداشتم و مثل همیشه برای دخترم خوندم ، وقتی که کتاب داستان تموم شد دخترم گفت : ( که مامان مرسی که واسم کتاب خوندی ولی خاله مها خیلی قشنگ تر کتاب داستان می خونه ) دوباره دخترم رو توی بغلم گرفتم و نازش کردم و ازش خواستم که کتاب داستان ها رو ببره سر جای خودشون بزاره تا من هم برم خوراکی بیارم و با هم بخوریم ، دخترم هم تند تند کتاب داستان ها رو جمع کرد و بدو بدو رفت توی اتاقش ، من هم رفتم تا خوراکی ها رو آماده کنم ولی فکرم حسابی درگیر بود که مربی مهد دخترم مگه چه جوری کتاب داستان می خونه که دخترم این همه از کتاب خوندش خوشش اومده ،  توی این فکر بودم که حتما از مربی مهد دخترم این موضوع رو بپرسم که با صدای مامان مامان گفتن دخترم به خودم اومدم .

اهمیت  داستان یا قصه خوندن برای کودکان

قصه یا داستان خوندن برای کودکان خیلی اهمیت داره و باعث میشه که مهارت های کلامی و شنیداری و هم چنین قدرت تخیل و خلاقیت کودک بالا بره و کودک بتونه با اطرافیان به درستی ارتباط بگیرد .

چگونگی اجرای قصه یا داستان برای کودکان

خوب کودکان قصه یا داستان رو خیلی دوست دارن ولی این که چه جوری بخواین قصه یا داستان رو اجرا کنید هم خیلی مهم هست ، در اینجا به چند نکته اشاره می کنیم تا بتونید در حین قصه یا داستان تمرکز کودک رو همراه داشته باشید .

۱ – چگونگی آغاز کردن قصه یا داستان

خیلی مهمه که بخواین قصه و یا داستان رو چه جوری شروع کنید که کودک تمام تمرکز و توجه خودش رو به شما بده که با تغییر صدا و بالا و پایین آوردن تن صدا می تونید تمرکز کودک رو به خودتون جلب کنید .

۲ –  مشارکت دادن کودک در قصه یا داستان

در قصه یا داستان خوندن باید سعی کنید کلمات رو به صورت ساده برای کودک بیان کنید تا به راحتی متوجه بشه و درک کنه و در حین داستان باید از کودک سوال بپرسید و از کودک بخواین که جواب سوال شما رو بده و گاهی هم  میتونید از کودک بخواین داستان رو ادامه بدهد .

۳ – داستان طولانی نباشد .

قصه یا داستان نباید طولانی  و یا کوتاه باشه چون اگه طولانی باشه کودک خسته میشه و نمی تونه به درستی روی داستان تمرکز کنه و همین طور نباید زیادی کوتاه باشه چون نمی تونه پیام مورد نظر شما رو به درستی به کودک برسونه ، پس داستان باید با توجه به سن کودک طولانی باشد .

ممکن است این مطلب برای شما مفید باشد:بازی با باباجونی

۴ – لحن صدا

هنگاهی که برای کودک قصه یا داستان می خونید کودک باید با لحن و تن صدای شما احساسات شخصیت های داستان رو متوجه بشه پس هر جایی که لازم هست تن و لحن صدای خودتون رو تغییر بدید .

۵ – مکان مناسب

حتما یه مکانی رو آماده کنید یا در نظر بگیرید که وقتی برای کودک می خواین قصه یا داستان بخونید از اون فضا استفاده کنید تا بتونید حس و حال خوبی رو در کودک ایجاد کنید .

۶ – استفاده مناسب از حالت های چهره

در طول داستان خوندن حواستون باشه که حالت صورت و استفاده درست و مناسب از دست رو فراموش نکنید چون این کار باعث جذابیت بیشتر قصه یا داستان برای کودک می شود .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر به والدین می تونم این رو بگم که از قصه گویی و خوندن داستان می تونن هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم به کودکان آموزش بدن و برای قصه خوندن می تونید از عروسک های دستی ، نقاشی و خیلی چیزهای دیگه هم استفاده کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد