دروغگویی و علل آن در کودکان

0

 یه روز داخل پارک نشسته بودم و و داشتم به بازی بچه ها نگاه می کردم که بازی یه دختر بچه و پسر بچه ای نظر منو جلب کرد این دو نفر همون طور که داشتند بازی میکردند حرف هم میزدند حرف هاشون یه جور خاص بود یه خورده ازتخیل رو هم همراه واقعیت میگفتند پسر بچه میگفت : ( دیروز با مامان و بابام رفتم دریا یه ماهی دیدم به چه بزرگی میخواست منو بخوره ) خوب این کوچولو همراه مامان و باباش شاید رفته باشه دریا ماهی رو هم دیده باشه ولی به اون بزرگی که تعریفشو کرده نبوده به این جور جملات که بچه ها میگویند  ما بزرگترها اسمشو دروغگویی گذاشتیم . از پارک اومدم بیرون و بقیه حرفهاشونو نشنیدم ولی حرفهاشو فکرم رو به خودش مشغول کرده بود . هر کدوم از اونها حتما از گفتن حرفهاشون یه دلیل و هدفی داشتند . با یه خورده تحقیق متوجه شدم که دروغگویی کودکان ریشه در چه چیز داره ؟

دروغ چیست ؟

وقتی کودک ما حرفی میزنه و چیزی رو تعریف می کنه وتخیل رو هم در حرف هاش میگه و فرقی بین واقعیت و تخیل نمیذاره و یا حرفی که میزنه برای رسیدن به یک هدف خاصی باشه بهش دروغ میگن . مثل پسری که در پارک دیدم وداشت برای دوستش خاطره دریا رفتن با مادر و پدرش رو تعریف می کرد .

علل پیدایش دروغگویی در کودکان

۱ – الگوهای نامناسب

ما والدین گاهی اوقات کارهایی انجام میدیم که به نظر خودمون درسته و مشکلی نداره حرف هایی میزنیم که  پر از دروغ های مختلفه مثلا به بچه ها میگیم فردا پارک تعطیله ولی فردا که میشه چه اتفاقی می افته آفرین میبریمشون پارک یا مثلا میگیم وقته خوابه ولی خودمون داریم تلویزیون تماشا میکنیم یا خیلی چیزای دیگه . پس کودک ما دروغ گفتن رو از خود ما یاد میگیره . خانواده اولین محیط تربیتی بچه هاست هر رفتار و حرکت ما والدین در شکل دهی شخصیت کودک اثر میذاره پس الگوی مناسبی برای بچه هامون باشیم .

۲ – احساس حقارت و ضعف شخصیت

بعضی وقت ها ما والدین پشت سر هم به کودکمون میگیم نمیتونی هیچ کاری رو درست انجام بدی دوستت رو ببین چه قشنگ داره انجام میده . همین جمله که میگیم به نظر خودمون چیزی نگفتیم ولی کودک ما با این جمله یه حس بدی پیدا میکنه و با خودش میگه من هیچ کاری رو نمیتونم انجام بدم و برای این که توجه همه رو به خودش جلب کنه میاد در مورد خودش و دیگران حرفهایی میزنه که واقعیت نداره و ما  دروغ گفتن می گوییم .

۳ – نیاز های ارضا نشده

ما والدین بچه هامون رو خیلی دوست داریم و از راه های مختلف این دوست داشتن رو به بچه هامون نشون میدیم  که گاهی اوقات بچه هامون متوجه این دوست داشتن نمیشن و و با خودشون میگن مامانم و بابام دوستم ندارن با این فکر بزرگ میشن و این نیاز محبت ارضا نشده باعث دروغ گویی بچه ها بشود.

۴ – ترس از مجازات

وقتی بچه ها داخل خونه دارن توپ بازی میکنن یهو توپ میخوره به گلدون و میشکنه وقتی مامان با عصبانیت میگه کی گلدون روشکسته اون لحظه بچه با خودش میگه اگه بگم کار من بوده حتما منو دعوا میکنه پس میگه من این کار رو نکردم کار داداشی یا خواهری بود . از ترس شکستن گلدون رو گردن یه نفر دیگه میندازد.

۵ – کم عقلی

یکی از دلایلی که کودکان دروغ میگن از روی نادانی آنها است . ما والدین باید به کودکان بگیم که دروغ گویی چه عواقبی داره و موقع دروغ گفتن عواقب دورغی که میخوان بگن رو در نظر بگیرن مطمئنن هیچ وقت دروغ نمیگویند .

 

راه های درمان دروغ گویی در کودکان

۱ –شناخت علل

ما به عنوان مادر و پدر باید بدونیم که کودک ما چه انگیزه و هدفی داشته برای دروغی که گفته است .

۲ – نشان دادن ارزش راست گفتن

باید این آگاهی رو به کودک بدیم که وقتی دروغ میگه و یه نفر دیگه رو مقصر نشون میده چه اتفاقی می افته و اون یه نفر چقدر ناراحت میشه ولی وقتی که راستش رو بگه بعدش چه اتفاقات بهتری می افته و مامان چقدر از این که راست گفته خوشحال میشود .

۳ – دادن آگاهی

وقتی کودک ما یه دروغی رو گفت باید به کودکمون این آگاهی رو بدیم که تخیل و خیال چیه و واقعیت چیه و به کودک بفهمونیم که جمله ای که گفته اشتباهه و جمله ی درست رو یاد بگیرد .

۴ – اجازه بیان احساسات

باید به کودک اجازه بدیم احساس خودشو در مورد اطرافیانش بیان کنه مثلا اگه کودکی از خواهر و یا برادر کوچکترش خوشش نمیاد احساسش را بگه و اگه احساسش خوشایند نبود نباید کودک رو برای این احساس تنبیه کنیم فقط باید یادش بدیم که احساس خوشایند رو جایگزین احساس ناخوشایند کند .

۵ – ایجاد محیط سالم

محیط خونه رو که کودک در آن رشد میکند و یه محیط تربیتی برای کودک است رو از کسایی که دروغ گو هستند و یا اونهایی که حتی به شوخی دروغ میگویند دور کنیم چون کودک ما کارهای بزرگترها رو تقلید میکنه و فرق بین جدی و شوخی رو متوجه نمی شوند .

۶ – رعایت انصاف

بعضی وقت ها برای ما مادر ها پیش اومده که وقتی داریم ظرف میشوریم ظرف از دستمون رها میشه و میشکنه و اون لحظه کسی به ما نمیگه چرا این کار رو کردی ؟ چرا حواست نبود ؟ ولی اگه این کار رو کودک انجام بده سریع شروع به سرزنش میکنیم که چرا این کار رو انجام دادی ؟ و یا چرا حواست نبود ؟ و کودک ما برای این که سرزنش نکنیمش دروغ میگه . پس ما والدین بعضی جاها باید انصاف رو رعایت کنیم .

 ۷ – عفو وبخشش

هر خونه ای قوانین خودشو داره و این که هر کس اون قوانین رو رعایت کنه  مهمه ولی نباید در این مورد زیاده روی کنیم گاهی اوقات لازمه که کارهایی که خلاف قوانین رو انجام میده چشم پوشی کنیم و اونها رو ببخشیم .

۸ – محدود کردن توقعات

گاهی اوقات که خیلی خسته هستیم و تنبلی میکنیم برای انجام دادن کارها و توقع داریم کودک برامون انجام بده خوب مسلما برای این که اون کار رو انجام نده به ما دروغ میگه . پس توقعاتمون رو باید محدود کنیم تا منجر به دروغ گویی کودکمون نشویم .

۹ – ایمن کردن از مجازات

کودک ما باید در کنار ما احساس آرامش داشته باشه و هر چیز کوچکی رو بدون ترس با ما در میان بذاره و بفهمه که قرار نیست تنبیه و مجازات بشود .

۱۰ – محبت کردن

ما به عنوان پدر و مادر اونقدر باید به کودکمون محبت کنیم که مخزن عشق فرزندمون پر باشه و رابطه ای دوستانه با ما داشته باشه که موقع بیان حرفهاش نیازی به تظاهر نداشته باشد .

پس ما پدر و مادر ها خیلی وقت ها در کارهای روزانه با حرف ها و کار هامون غیرمستقیم به بچه ها  دروغ گویی رو آموزش میدیم و یا عکس العملی که موقع شنیدن دروغ از بچه انجام میدیم باید به گونه ای نباشه که باعث دروغ های بیشتری باشه ، پس ما والدین باید مواظب تک به تک رفتار و حرف هامون باشیم .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد