دلایل و راهکارهای کودک کمرو

0

در مهمونی که چند روز پیش خونه دوستم بود متوجه شدم کودکم با بچه های دیگه بازی نمی کنه و همش توی بغل من نشسته و شاهد بازی بقیه بچه هاست  و وقتی دوستام باهاش حرف می زدنند هیچ صحبتی نمی کرد بارها متوجه این حالت کودکم شدم و خیلی نگران این حالت فرزندم هستم .

کمرویی چیست ؟

کودکم وقتی در محیطی قرار بگیره که آشنا نباشه از بودن در اونجا احساس ناراحتی میکنه و با دوستانش اصلا بازی نمی کنه وشاهد بازی دیگران است .

علل کمرویی

۱ – وجود فرد کمرو در خانواده

شاید در بین اعضای خانواده کسی که کمرو باشه هست و کودک من از اون فرد داره الگو برداری می کند .

۲ – بر چسب کمرویی بر کودک زدن و تلقین کمرویی به او

وقتی کودک من وارد یه محیط جدید میشد و با افراد تازه ای آشنا میشد به شوخی به بقیه می گفتیم ببخشید کودک من خجالت میکشه سلام کنه و متوجه نبودم با همین جمله ساده کودکم رو سمت خجالتی بودن هدایت می کنم . اگه اون موقع خجالت هم نمی کشید من این حرف رو میزدم وهمراه بقیه به این حرفم می خندیدم و کودک من کم کم گوشه گیر شد و تا اونجا که می تونست به مکان های نا آشنا نمی رفت .

۳ – مقایسه کودک با دیگران

وقتی کودک من در جمع دوستام خجالت می کشید و خودشو توی بغل من قایم می کرد می گفتم دوستت رو ببین داره با بقیه بازی می کنه تو چرا تو بغل من نشستی . ببین زهرا چه قشنگ با بقیه حرف میزنه تو چرا ساکتی و حرفی نمی زنی ؟ وقتی کودکم رو با بقیه بچه ها مقایسه میکردم نمی دونستم که با این کارم کودکم احساس ناراحتی میکنه و اعتماد به نفسش پایین میاد .

 ۴ – توقع بیش از حد از کودک داشتن

من هم مثل هر مادر دیگه ای دوست داشتم که کودکم با بقیه خوب حرف بزنه و شیرین زبونی کنه و اگه خلاف این ها رو انجام میداد و یا کوچیکترین اشتباهی رو ازش میدیدم سرزنشش می کردم و به مرور کودکم برای این که سرزنشش نکنم کمتر حرف میزد . من توقع زیادی از کودکم داشتم شاید کودک من نمی تونست شیرین زبونی کنه ولی حرفش رو بدون خجالت می زد .

 ۵ – نقل و مکان های مکررخانواده

به دلایلی مجبور شدیم  در یک سال  دو بار خونمون رو تغییر بدیم و همین جا به جایی باعث میشد با افراد تازه ای آشنا بشیم و کودک من این رو دوست نداشت برای همین بیشتر وقتش رو توی خونه بود وبا افراد کمی ارتباط  داشت و کودکم کم کم تنهایی رو بیشتر از بین جمع بودن دوست داشت.

راههای پیشگیری از کمرویی در کودکان  

۱ – پذیرش کودک و تشویق او به صحبت کردن

یه روز در جمع دوستان متوجه شدم کودکم بدون این که من تذکر بدم که با دوستاش بازی کنه رفته بود با دوستاش داشت بازی می کرد و این خیلی منو خوشحال کرد وقتی که به خونه رفتیم کودکم رو بابت این کاری که انجام داد تشویق کردم و کودکم خیلی احساس خوبی داشت ازاینکه من کارش رو تایید و تشویق کردم .

۲ – دقت در انتخاب محیط آموزشی کودک

دوست داشتم کودکم رو به کلاسهای مختلفی ببرم خیلی دنبال یه محیط آموزشی بودم که تعداد بچه های اونجا زیاد نباشه که بلاخره پیداش کردم کودکم رو چند روز زودتر از شروع کلاس ها به اونجا بردم و با محیط آشنا کردم وهمین طور که کلاس ها رو نشونش میدادم با کودکم هم حرف میزدم وقتی که به خونه برگشتیم و موقعی که کودکم حواسش به بازیش بود به مربی کودکم زنگ زدم ومربی رو در جریان خجالتی بودن کودکم گذاشتم و ازش خواستم یه برنامه ای رو به کمک هم طراحی کنیم تا کودک احساس بهتری در محیط آموزشی داشته باشد .

۳ – سرزنش نکردن کودک

خیلی از موقع ها که برامون مهمون میومد کودکم  توی اتاقش بازی می کرد و دوست نداشت بین جمع بیاد . این جور مواقع کودکم رو سرزنش نمی کردم  چون سرزنش کردن اعتماد به نفس کودکم رو پایین میاره واین اصلا خوب نیست .

۳ – نمایش بازی کردن

وقت هایی که با کودکم  بازی میکنم بیشتر سعی میکنم بازی هایی انتخاب کنم که بتونه با یه موقعیت اجتماعی آشنا بشه و بتونه اون موقعیت رو تجربه کند .

۱ – معلم بازی

من و کودکم معلم بازی رو به روش های مختلفی بازی می کنیم یه بار من میشم کودک تنبل و درس نخوان ، کودک باهوش ، کودک بازیگوش یا نقش یه معلمی رو بازی میکنم که دانش آموز رو تشویق میکنه و یا تنبیه می کنه کودکم رو با مدرسه و معلم آشنا می کنم و اگه در اون موقعیت قرار بگیره به درستی میتونه رفتار مناسبی رو از خودش نشون بدهد.

۲ – بازی چه کسی می تونه دیگران رو بخندونه

من خودم این بازی رو خیلی دوست دارم و وقتی می خواستیم این بازی رو انجام بدیم کودکم به شدت خجالت می کشید و وقتی دید که من خیلی راحت و بدون خجالت شکلک های مختلفی رو انجام میدم وسعی می کردم که بخندونمش اونم سعی میکرد این کار رو بدون خجالت کشیدن انجام بدهد.

۳ – بازی مصاحبه

یه روز که با کودکم داشتم لگو بازی می کردم با لگو یه میکرفون درست کردم و شروع کردم سوال کردن از کودکم به همین طور صدامو هم تغییر میدادم و بعد از کودکم خواستم اونم همین کار رو انجام بده خلاصه خیلی بهمون خوش گذشت .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد