اجازه بدیم بچه ها در کنار ما و با ما آشپزی کنند

0

دختر من خیلی دوست داره که آشپزی کنه ، گاهی وقت ها شده که وقتی می خوام تخم مرغ براش درست کنم ، با گریه می خواد که اجازه بدم خودش تخم مرغ رو درست کنه ، ولی من می ترسم که اجازه بدم که خودش این کار رو انجام بده و به خودش آسیب برسونه و یا وقتی داشتم کیک درست می کردم ، هی از این طرفم به اون طرفم  می رفت و هی می گفت که اجازه بدم کمکم کنه ولی من از ترس این که مو و یا آشغالی رو داخل مواد کیک بریزه این اجازه رو بهش ندادم و بعدش شروع به گریه کرد و حسابی با جیغ اسباب بازی هاشو سمت من پرت می کنه ، به نظر شما اجازه بدم که آشپزی کنه یا نه ؟

مشاور کودکچرا مهمه که بچه ها در کنار ما آشپزی کنند ؟

خیلی مهمه که بچه ها بتونن در کنار ما آشپزی کنن چون وقتی که کودک در کنار ما آشپزی می کنه و با هم غذاهای مختلفی رو درست می کنیم در واقع با فرهنگ های مختلفی آشنا میشن و همین طور در آشپزی ما با پیمانه و لیتر و . . . سر . کار داریم و وقتی به کودک این ها رو آموزش میدیم در واقع کودک رو با مبحث ریاضی آشنا کردیم و یا با مخلوط کردن مواد ، کودک رو با علم شیمی آشنا می کنیم .

دلایل آشپزی کردن بچه ها در کنار ما

دلایل زیادی وجود داره برای این که کودک باید در کنار ما آشپزی کنه ، اولین دلیل اینه که وقتی کودک داره آشپزی می کنه و برای این که یه غذایی رو آماده کنه باید ترتیب ریختن مواد رو یاد بگیره که در این جا نظم رو یاد می گیره و برای آماده شدن غذا باید یه مقدار صبر کنه که باز در این جا صبور بودن رو یاد می گیره و همین طور وقتی در کنار ما یه کاری رو انجام میده در واقع مهارت همکاری رو آموزش می بینه و در کنار همه ی این ها  با آشپزی کردن می تونیم حواس پنج گانه کودک رو تقویت کنیم .

مشاور کودکچکار کنیم کودکان در کنار ما آشپزی کنند ؟

حالا بعضی از بچه ها علاقه ای به آشپزی کردن ندارند و دوست ندارن کنار ما غذا درست کنن ، برای این بچه ها باید چکار کنیم ؟

۱ – همه چیز آسان باشد

وقتی قرار هست با کودکمون آشپزی کنیم غذاهایی رو انتخاب کنیم که آسون باشه و زود تر آماده بشه تا کودک بتونه به راحتی اون غذا رو یاد بگیره ، ولی اگه زمان پخت غذا طولانی باشه کودک زودی خسته میشه و دفعه بعد برای آشپزی کردن در کنار مامان استقبال نمی کند .

۲ – پرورش سبزیجات با کمک کودک

اگه توی خونه باغچه داریم سعی کنیم با کمک کودک در آن سبزیجاتی مثل جعفری و یا گوجه بکاریم تا کودک با ذوق بیشتری با اون ها آشپزی کند و یه غذای خوشمزه ای رو درست کند .

۳ – کودک پسند بودن وسایل آشپزخانه

در آشپزخونه از وسایلی استفاده کنیم که رنگ های شادی داشته باشه و با آماده کردن پیشبند های رنگی و بچه گونه و یا کفگیر ها و یا چاقو و قاشق های رنگی کودک رو به آشپزی کردن ترغیب کنیم .

۴ – خوش بگذرانید

وقتی کودک در کنار ما آشپزی می کنه زیاد اونو سرزنش نکنیم وبیشتر سعی کنیم که اونو تشویق کنیم و در کنار هم شوخی و تفریح رو هم داشته باشیم تا هم به او وهم به ما خوش بگذره وحس خوبی رو از این آشپزی کردن در کنار هم داشته باشیم .

۵ – بگذارید احساس خاص بودن داشته باشد

وقتی غذا آماده شد و موقع ناهار و یا شام ازمرتب بگیم که امروز برنج مخصوص دخترم داریم و یا سالاد مخصوص پسرم رو داریم ، وقتی به طور اختصاصی اسم کودک رو میاریم به کودک این حس رو میدیم که چیزی که درست کرده خاص هست .

۶ – دخالت دادن کودک در هر مرحله از آماده شدن غذا

در طی آشپزی کردن در کنار هم ، در هر مرحله از آماده کردن غذا به کودک اجازه بدیم که مواد رو اضافه کنه و یا یه چیزهایی رو به اختیار خودش به غذا اضافه و یا کم کنه و در آخر امتحان کنیم ببینیم غذا چه جوری شده  و با این کار هم اعتماد به نفس کودک را بالا میبریم و هم خلاقیت کودک رو تقویت می کنیم .

مشاور کودکحرف آخر

وقتی یه مادر شاغل هست معمولا وقت زیادی رو درکنار کودکش نیست ، که این آشپزی کردن در کنار کودک یه فرصت عالی برای این مادران محسوب میشه که بتونن از این طریق وقتی رو با بچه هاشون بگذرونن ومخزن عشق کودکشون رو پر کنن و یه خاطره خوبی رو برای کودکشون بسازند .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد