زنگ می زنم ممد قلی بیاد ببرتت !!!

0

زنگ می زنم ممد قلی بیاد ببرتت !!!

وقتی به برنامه کاری امروزم نگاه می کنم می بینم که چقدر کار برای انجام دادن دارم و بیشتر از کارها هم نیاز به تمرکز زیادی داره و برای این که بتونم کارهام رو انجام بدم باید پسرم رو با اسباب بازی ها سرگرم کنم تا کمتر شیطنت کنه ، پس سریع به اتاق پسرم رفتم و اسباب بازی هایی که معمولا روزها  پسرم با اون ها بازی می کنه رو آوردم و کنار پسرم گذاشتم و به پسرم گفتم که با این اسباب  بازی ها بازی کنه تا خودم بتونم کارم رو انجام بدم ولی از اون جایی که پسر من خیلی شیطونه و امروز هم از اون روزهایی هست که پسرم دوست داره من همراهش بازی کنم هی از این ور من به اون ور من میره و اجازه نمیده که من کارم رو انجام بدم و تمرکز لازم رو داشته باشم برای همین وسایل نقاشی رو آوردم و به پسرم دادم و ازش خواستم که کنار من بشینه و نقاشی کنه من هم مشغول انجام دادن کارم شدم و بعد از چند دقیقه دیدم هیچ صدایی از پسرم نمیاد برای همین یه نگاه به پسرم کردم دیدم برگه ها رو پاره کرده ولی خوب حداقل سرش رو گرم کرده ولی یه خورده که دقت کردم دیدم  چقدر برگه ها آشنا هست وقتی که از دستش گرفتم و نگاه کردم دیدم که برگه های خودمه که باید تایپ می کردم خیلی عصبانی شدم ولی عصبانیت خودم رو کنترل کردم ولی از اون جایی که نقطه ضعف پسرم رو می دونستم و برای این که دیگه این کار رو انجام نده و بزاره من کارم رو انجام بدم از نقطه ضعفش استفاده کردم و گفتم : ( الان زنگ می زنم به ممد قلی بیاد ببرتت ) با گفتن این جمله پسرم آروم رفت با اسباب بازی هاش بازی کرد و تا وقتی کارم تموم بشه شیطنتی از پسرم ندیدم .

چرا مهمه که به روان و جسم کودک تجاوز نکنیم ؟

وقتی ناخودآگاه با رفتار و جمله های خودتون به کودک آسیب می رسونید کودک به مرور گوشه گیر و خجالتی میشه و اعتماد به نفس کودک به شدت پایین میاد ، پس خیلی مهمه که حواستون به رفتار و حرف های خودتون باشید .

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:وای خیلی خسته شدم

برای این که به روان و جسم کودک آسیب نرسونیم چه کنیم ؟

گاهی اوقات با جمله ها و رفتارهایی که با کودک دارید  ناخودآگاه باعث می شید که به کودک آسیب های جبران ناپذیری وارد کنه که در این جا به چند مورد از این راهکارها رو اشاره می کنید .

۱ – از نقطه ضعف کودک استفاده نکنیم .

همه آدم ها نقطه ضعف هایی دارن ولی والدین برای این که کودک رو آروم کنن یا برای این که از دعوا کردنش با بچه های دیگه جلوگیری کنن و یا گاهی هم برای شوخی کردن با کودک از نقطه ضعف های کودک خودشون استفاده می کنن و غافل هستن که این کار ممکن هست چه آسیبی به کودک برسونه پس از نقطه ضعف کودک برای تربیتش استفاده نکیند .

۲ – توجه به عواطف کودک در شکل های مختلف

خیلی وقت ها برای همه مادر و پدرها  پیش اومده که در طول روز به کودک حرف می زنید و سوال می پرسید که مامان رو بیشتر دوست داری یا بابا رو ؟ یا اگه برات اون ماشین خوشگله رو که دوست داری بخرم اون وقت من رو دوست داری ؟ یا حالا که شیطنت می کنی و به حرف هام گوش نمیدی منم دوستت ندارم ، یعنی با این کار به کودک دارید یاد می دید که برای دوست داشتن و شیطنت نکردن حتما باید چیزی رو از پدر و مادرش بگیره و همیشه برای این که حرف شما رو گوش بده از شما باج میگیره پس از راه درست به عواطف کودک توجه کنید تا کودک آسیب نبیند .

۳ – واگذار نکردن کارهای سنگین به کودک

گاهی اوقات هم از کودک انتظار دارید که در کارهای خونه به شما کمک کنه خوب اگه کاری که به کودک می دید متناسب با سن کودک نباشه و برای جسم کودک خسته کننده باشه و کودک اذیت بشه ، پس کاری که به کودک می دید که انجام بده باید متناسب با سن و جسم کودک باشد .

۴ – محدود نکردن کودک

گاهی هم پیش میاد که به کودک مداوم تذکر می دید که سروصد نکن سرم درد می کنه یا این همه جیغ نزن و بالا و پایین نپر صدات همسایه ها رو اذیت می کنه ، خوب در اینجا به کودک اجازه نمی دید که هیجانات خودش رو تخلیه کنه و کودک رو محدود می کنید ، پس محیطی رو برای کودک فراهم کنید تا با خیال راحت بتونه همیجانات خودش رو تخلیه کند .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که حرف ها و کلمه هایی که روتین و به روی عادت تکرار می کنید خیلی زیاد روی کودک تاثیر میذاره و باید سعی کنید که دیگه تکرار نکنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد