افزایش مثبت نگری کودک

0

تقصیر منه !

امروز یکی از دوستان پسرش رو که هم بازی پسر من هست رو به خونه ما آورده بود تا پسرش با پسرم چند ساعتی رو بازی کنن تا دوستم بتونه خرید های خودش رو انجام بده وقتی پسرم دوستش رو دید خیلی خوشحال شد و با عجله دست دوستش رو گرفت و به اتاقش برد تا توپ جدیدی که پدرش خریده بود رو به دوستش نشون بده و با هم بازی کنن ، من هم به مادرش گفتم که : ( خیالت راحت باشه و با آرامش خرید خودت رو انجام بده من حواسم به پسرت هست ) و دوستم بعد از تشکر کردن از من از خونه بیرون رفت و من هم در خونه رو بستم و اول یه سر به پسرها زدم و بعد به آشپزخونه رفتم تا براشون خوراکی ببرم ، وقتی دوباره با سینی خوراکی به اتاق برگشتم دیدم دارن با هم بازی می کنن سینی رو روی میز گذاشتم و از پسرها خواستم که بعد از خوردن خوراکی ها به بازی کردنشون ادامه بدن ، خود من هم رفتم تا به بقیه کارهام برسم بعد از چند دقیقه صدای بحث کردن پسرها رو شنیدم و سریع خودم رو به اتاق پسرم رسوندم که دیدم دارن دعوا می کنن وقتی موضوع دعوا کردن رو از پسرها پرسیدم متوجه شدم که با توپ به سینی خوراکی ها زدن و تمام خوراکی ها روی زمین ریخته ، با بچه ها صحبت کردم تا آروم شدن ولی پسر دوستم پشت سر هم تکرار می کرد که همه اش تقصیر من بود که این اتفاق افتاد من نباید پیشنهاد می دادم که با توپ بازی کنیم بلاخره بچه ها به بازی ادامه دادن تا دوستم به دنبال پسرش اومد ، وقتی به حرف های پسرم فکر می کنم متوجه شدم که پسرم بارها این جمله ها رو به شکل های مختلف تکرار می کند .

مثبت نگر بودن به چه معناست ؟

به این معناست که فرد نگرشی خوش بینانه به زندگی داشته باشه و تمرکز خودش رو روی جنبه های خوب و سازنده میزاره و توجهی به جنبه های مخرب و منفی ندارد .

اهمیت مثبت نگری کودک

بچه هایی که مثبت فکر نمی کنن معمولا مضطرب و دچار افسردگی هستن ولی بچه هایی که مثبت فکر می کنن در کودکان حس شادی ، امید و ایمان ایجاد میشه و کمتر مضطرب هستن و اعتماد به نفس بالایی دارن و افسرده هم نیستن پس خیلی مهمه که بچه ها بتونن مثبت فکر کنند .

چه کار کنیم که کودک مثبت نگری داشته باشیم ؟

برای این که بتونید کودک رو از منفی نگری دور کنید و به مثبت نگری نزدیک کنید باید چند نکته رو رعایت کنید .

۱ – الگوی مناسبی باشید .

اولین و مهمترین قدم برای این که کودک مثبت نگر باشه باید مواظب رفتار و حرف های خودتون باشید چون اگه والدینی در مواقع مختلف به جای این که مثبت فکر کنن منفی فکر می کنن و فکرشون رو بلند به بقیه هم میگن در اینجا کودک والدین خودش رو می بینه و یاد می گیره ، پس به عنوان الگوی کودک باید مثبت نگر باشید .

۲ – شناختن جمله های منفی کودک

به عنوان دومین قدم باید  در بین حرف های کودکانتون بتونید جمله های منفی که کودک می گه رو بشناسید کودکانی که منفی گرا هستند معمولا از کلمه ها و جملاتی که اصلا ، هرگز ، به هیچ وجه و . . . استفاده می کنند .

۳ – استفاده از جمله های جایگزین

وقتی که جمله های منفی که کودکتون رو شناختید باید جمله های جایگزین رو پیدا کنید و به کودک آموزش بدید مثلا اگه کودکی می گه که ( من ازریاضی متنفرم ) باید به کودک یاد بدید که به جای این جمله باید بگه ( یادگرفتن ریاضی مشکله ).

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد:مامانی برام قصه می خونی ؟

۴ – متوقف کردن جمله های منفی

وقتی جمله های منفی رو شناختید و برای جمله های منفی ، جمله های مثبت جایگزین کردید در اینجا جمله های منفی رو متوقف کردید و وقت این رسیده که  سراغ مرحله بعدی برید .

۵ – پیدا کردن و تقویت استعداد کودک

وقتی منفی نگری رو در کودک متوقف کردید باید ببینید که کودک شما در چه چیزی استعداد داره و وقتی متوجه استعداد کودکتون شدید استعداد کودک رو تقویت کنید این کار باعث میشه که اعتماد به نفس کودک بالا برود .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که کودک ذهن خیلی خلاقی داره  و هم چنان در حال رشد هست ، به همین دلیل پدر ها و مادر ها به راحتی می تونن در هر زمینه ای به کودکان آموزش بدهند و والدین با آموزش مثبت نگری در کودکان ، به کودکان کمک می کنن که وقتی در آینده با چالشی بر خورد کردن به جای فرار از چالش به وجود اومده ، بتونن رفتار و حرکت درست رو تشخیص و انتخاب کنن و به اون عمل کنند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد