مامان من خسته شدم !

0

من یه دختر ۸ ساله دارم و قبل از این که  مدرسه ها آنلاین بشه هیچ مشکلی در درس خوندن با دخترم نداشتم ، دقیقا از وقتی کلاس هاش آنلاین شده مشکلات من و دخترم هم شروع شده ، درس هاش رو به درستی نمی خونه و نمی نویسه و میگه که خسته شدم و دوست ندارم که این کار رو انجام بدم ، خلاصه هر روز باید با دعوا و سر وصدا کردن دخترم رو مجبور کنم تا املا بنویسه و یا درس های دیگه رو انجام بده ، دختر من تنها کاری که به خوبی و بدون بحث کردن انجام میده  تلویزیون دیدن و بازی های رایانه ای هست که چون زیاد تلویزیون می بینه و با گوشی بازی می کنه بعد از چند ساعت باعث میشه چشم هاش قرمز بشه و اگه این برنامه هر روز تکرار بشه حتما هم چشم های دخترم ضعیف میشه و هم من عصبی میشم ، پس باید یه فکری کنم ولی نمی دونم که چکار کنم تا دخترم از این حالت تنبلی در بیاد و خودش بخواد کارهاشو انجام بده البته بدون این که من تذکر بدم ، چون دیگه نمی تونم این وضعیت رو تحمل کنم .

مامان من خسته شدم !تنبل بودن به چه معناست ؟

به کسی تنبل گفته میشه که کار کردن رو دوست نداشته باشه و از کار کردن متنفر باشه و همیشه انجام کار هاش رو به تاخیر بندازه و یا با اکراه و یا از روی اجبار انجام بدهد .

اهمیت تنبل نبودن کودکان

تنبلی کودکان ممکنه که در شخصیت اونها تاثیر بزاره و تبدیل به یه عادت رفتاری نامناسب در کودکان بشه که باعث میشه کودک شاد و پر انرژی نباشه و برای کارهاش سعی و تلاش نکنه همین کار کودک رو از هدفی که در آینده داره دور می کنه ، پس خیلی مهمه که کودکان تنبل نباشن و برای رسیدن به هدفی که دارن تلاش کنند .

مامان من خسته شدم !نشانه های تنبلی در کودکان

کودکی که تکالیفش رو کامل انجام نمیده ، منظم نبودن کودک ، دقت و تمرکز نداشتن کودک و . . . می تونه از نشونه های تنبلی در کودکان باشه همه این نشانه ها دلایلی برای خودشون دارند .

دلایل تنبلی کودکان

وقتی کودکی تکالیفش رو کامل انجام نمیده یعنی اعتماد به نفس پایینی داره و یا اگه منظم نیست به درستی نظم و مسئولیت پذیری رو یاد نگرفتن و یا اگه دقت و تمرکز کافی رو ندارن زیاد خیال پردازی می کنن و برای انجام کارهاشون از دیگران کمک می گیرن ، در واقع به دیگران متکی هستند .

مامان من خسته شدم !راهکارهای برایرجلوگیری از تنبلی در کودکان

برای این که کودک رو از تنبلی کردن دور کنیم راه های زیادی وجود داره که در اینجا به برخی از این راهکارها اشاره می کنیم .

۱ – ایجاد فضای مناسب

توی خونه یه فضایی رو مشخص کنید که به دور از تلویزیون و یا هروسایل دیگه ای باشه که حواس کودک رو پرت کنه و اون فضا رو برای درس خوندن کودک آماده کنید .

۲ – برنامه ریزی درست

برای درس خوندن بچه ها یه برنامه ریزی درست رو انجام بدید مثلا دقت کنید ساعت املا نوشتن بچه ها با ساعت پخش کارتون مورد علاقه بچه ها یکی نباشد .

۳ – درخواست با احترام ولی قاطع

وقتی که می خواید به کودک دستور بدید که الان وقت درس خوندن هست باید این دستور و یا درخواست رو با احترام به کودک بگید ولی لحن گفتن شما باید قاطع باشد .

۴ – نظارت کردن به کار کودک

وقتی که کودک در حال انجام دادن تکالیف خودش هست حتما باید به عنوان یه بزرگتر به کار کودک نظارت کنید تا کودک بدون تنبلی کردن تمام تکالیفش رو به درستی انجام بدهد .

۵ – مشخص کردن دقیق انتظار خود از کودک

وقتی به کودک می گید که باید تکالیفش رو انجام بده حتما مشخص کنید که دقیقا کودک باید تکالیفش رو چه جوری انجام بده تا مورد قبول شما باشد .

۶ – یادآوری

برای این که کودک فراموش نکنه که وقت انجام دادن تکالیفش هست حتما به کودک یادآوری کنید که نیم ساعت دیگه یا الان وقته انجام دادن تکالیف مدرسه هست .

۷ – استفاده از کلمات ساده و قابل درک

وقتی درخواستی رو از کودک دارید حتما از کلمات ساده و قابل فهم  استفاده کنید تا کودک متوجه بشه و درک کند .

۸ – تشویق کودک

وقتی کودک یکی از تکالیف خودش رو به درستی و همون طور که مورد نظر شما بود رو انجام داد حتما کودک رو تشویق کنید تا این تشویق برای کودک یه محرک برای انجام دادن بقیه تکالیفش باشد .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که اگه همه این کارها رو انجام دادید ولی باز نتونستید کودک رو از تنبلی دور کنید می تونید کودک رو ازبرخی امتیازات مثل تلویزیون دیدن یا بازی رایانه ای که دوست داره و می دونید که کمک می کنه که کودک رفتار خودش رو اصلاح کنه ، محروم کنید .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد