منم می خوام ، چرا برای من نخریدی ؟

0

با بچه های مهد بازی می کردم و صدای جیغ هامون تا کلاس های دیگه هم می رفت ، وقتی حسابی بازی کردیم ، احساس کردم بچه ها خسته شدن ، دور خودم جمعشون کردم که با هم حرف بزنیم و حالا همه با هم می خواستن حرف بزنن و من اصلا نمی دونستم که چی دارن می گن برای همین بچه ها رو آروم کردم و گفتم که یکی یکی باید حرف بزنن  ، خلاصه یکی از بچه ها شروع کرد به حرف زدن که ( دیروز مامانم با خاله ام داشت تلفنی حرف می زد و تعریف می کرد که بازار رفته و چه چیزهایی رو خریده ، مامانم فکر می کرد که من حواسم به حرف هاش نیست ولی من هم داشتم به حرف هاش گوش می کردم و هم بازی می کردم ، مامانم بین حرف هاش یه دفعه گفت که برای خودم  یه کیف خریدم خیلی شیکه حالا وقتی اومدی خونمون نشونت میدم سریع به مامانم گفتم ( چه موقع رفتی برای خودت کیف خریدی که من ندیدم ؟ چرا برای من نخریدی ؟ ) مامان هم سریع تلفنش رو تموم کرد و رو به من گفت ( مگه من هر چی میخرم باید به تو بگم و یا برای تو هم بخرم ؟ ) منم گفتم ( آره باید بخری ) اون قدر سر و صدا کردم که آخرش مامانم کیفشو به من داد . ) وقتی که همه بچه ها حرف های خودشون رو زدن ، ازشون خواستم که تغذیه هاشون رو بخورن ، من حسادت بین بچه ها رو شنیده و دیده بودم ولی تا حالا ندیده بودم که کودک به مادر خودش حسادت کنه ، اگه این جور باشه یه مادر و یا پدر چه طوری می تونن پیشگیری یا جلوگیری کنن تا کودکشون به اونها حسادت نکند ؟

منم منم می خوام ، چرا برای من نخریدی ؟خوام ، چرا برای من نخریدی ؟چرا مهمه که کودک به والدین خود و یا دیگران حسادت نکند ؟

وقتی کودک ببینه که دیگه پدر و یا مادر به اندازه کافی به اون توجه نمی کنن یا گوشه گیر و ساکت می شه و یا نسبت به پدر و یا مادر خودش حسادت می کنه ، که در هر دو مورد پیامدهای خوبی  در انتظار کودک نیست ، حسادت باعث می شه که کودک  برای به دست آوردن چیزی که میخواد رفتار نامطلوبی رو از خودش نشون بده و یا لجبازی کنه و یا اگه گوشه گیر و منزوی بشه اعتماد به نفس کودک پایین میاد و پس این خیلی مهمه که اجازه ندیم کودک دچار حسادت شود  .

منم می خوام ، چرا برای من نخریدی ؟چگونگی جلوگیری از حسادت کودک به مادر یا پدر

۱ – توجه به کودک

وقتی کودک به پدر و یا مادر خود حسادت می کنه یعنی این که به اندازه کافی به کودک توجه نمیشه و کودک کمبود محبت داره و با این کار می خواد جلب توجه کنه که من رو هم ببینید ، من هم هستم ، پس به اندازه کافی به کودک محبت و توجه کنید .

۲ – وقت گذاشتن برای کودک

در طول روز نیم ساعت و یا یک ساعت برای کودک وقت بذارید و در طول این زمانی که با کودک هستید تمام حواستون به کودک باشه و با اون بازی کنید ، در آغوشتون بگیرید و به کودک محبت کنید تا کودک کمبود محبت رو احساس نکنه و بدونه که برای شما مهم هست .

۳ – کم کردن حساسیت کودک

والدین در مقابل کودک به هم محبت و توجه می کنن ولی توجه کافی به کودک نمی کنن ، کودک این ها رو می بینه و برای جلب توجه والدین دوست داره مثل پدر و یا مادر خودش باشه تا مورد توجه پدر یا مادر خودش قرار بگیره ، پس لازمه که در مقابل کودک زیاد به هم توجه نکنن و مواقعی با هم خلوت کنن که کودک متوجه نشه تا کم کم حساسیت کودک روی این موضوع کمتر شود .

۴ – دوستت ندارم ، ممنوع

گاهی اوقات وقتی کودک برای داشتن چیزی گریه می کنه ، به کودک می گیم که ( اگه گریه کنی دیگه دوستت ندارم ) ، کودک در این جمله بی توجهی و دوست نداشته شدن رو تجربه می کنه و تاثیر منفی  روی کودک می گذاره و باعث خیلی رفتارهای نامطلوب دیگه ای هم در آینده می شود .

۵ – توجه نکردن به رفتارهای نامطلوب

وقتی کودک زیاد گریه می کنه و جیغ می زنه نباید به این رفتارهای نامطلوب کودک توجه کنیم و وقتی کودک آروم شد و دیگه گریه نکرد و ساکت شد ، بغلش کنیم و بگیم که حالا که آروم شدی می تونی حرف بزنی ، من می شنوم .

منم می خوام ، چرا برای من نخریدی ؟حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که وقتی کودک چیزی رو از شما می خواد با کودک لج نکنید ، چون کودک این رفتار شما رو یاد می گیره ، سعی کنید همیشه از بهترین روش رو برای تربیت کودک استفاده کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد