قول میدم که همه دوستت داشته باشند…

0

قول میدم که همه دوستت داشته باشند…

چند هفته پیش همراه پسرم برای خرید خونه به مرکز خرید رفته بودیم و همین طور که با پسرم حرف می زدم خرید ها رو هم انجام می دادم که متوجه شدم پسرم آستین لباسم رو داره مکیشه و با دستش یه دوچرخه رو نشون من میده وقتی نگاه من بپرو به سمت دوچرخه دید ، گفت : ( بابا برای من هم از این دوچرخه ها می خری ؟ ) من هم یه نگاه به دوچرخه و یه نگاه به پسرم کردم و برای این که عجله داشتم و میخواستم زودتر خرید ها رو انجام بدم با گفتن : ( باشه دو هفته دیگه می خرم ) پسرم گفت : ( بابا قول میدی ؟ ) من هم همین جوری گفتم : ( آره قول میدم حالا بیا بریم کار دارم ) دست پسرم رو گرفتم و مشغول ادامه خرید ها شدم ، الان که دو هفته از اون روز می گذره والان هم می خواستم از سرکار به خونه برم ، یاد قولی افتادم که به پسرم داده بودم ، برای همین قبل از این که به خونه برم به بازار رفتم و برای پسرم دوچرخه ای که دوست داشت رو خریدم و بعد به خونه رفتم ، پسرم با دیدن دوچرخه حسابی ذوق کرد پشت سر هم می گفت : (مرسی بابا این دوچرخه مثل دوچرخه ای هست که توی مرکز خرید دیدم ) و از من و مادرش اجازه گرفت که بره با دوستش دوچرخه سواری کنه ، وقتی که با دوچرخه اش بیرون رفت و من با لبخندم به پسرم کمک کردم دوچرخه رو بیرون ببره و بعد برگشتم توی خونه بر گشتم ، ولی هنوز چند دقیقه از رفتنش نگذشته بود که با گریه به خونه برگشت و وقتی از پسرم در مورد گریه و ناراحتیش پرسیدم می گفت که : ( دوستام منو دوست ندارن و من رو مسخره می کنن ) و من برای این که پسرم رو آروم کنم پشت سر هم می گفتم که : (عیبی نداره آروم باش قول میدم که دوستات همه تو رو دوست داشته باشن و تو رو مسخره نکنن ) ، من و مادرش با هر سختی که بود پسرمون رو آروم کردیم تا بره توی اتاقش و بازی کنه ، الان که فکر می کنم نمی دونم که قولی که به پسرم دادم می تونم اون رو عملی کنم یا نه ؟
اهمیت عمل نکردن به قولی که به کودک دادید ؟
وقتی به کودک قولی می دید و به اون قول عمل نمی کنید کودک احساس می کنه که بی ارزش و بی اهمیت هست و به مرور زمان همین مورد باعث میشه عزت نفس کودک پایین بیاد و همین طور کودک رفتار شما رو به عنوان یه الگو یاد می گیره و در زندگی به قول هایی که میده عمل نمی کنه ، پس خیلی مهمه که به قولی که به کودک می دید عمل کنید .

چه قول هایی نباید به کودک بدهید ؟

یه قول هایی هست که نمی تونید به اون ها عمل کنید که نباید به کودک قول بدید مثلا :
۱ – قول میدم که درد نداشته باشه:
وقتی کودک از دکتر رفتن و آمپول زدن می ترسه و شما به عنوان والدین برای این که کودک رو آروم کنید تا راضی بشه همراه شما به دکتر بیاد به کودک قول میدید که آمپولی که دکتر می خواد بزنه درد نداشته باشه ، خوب وقتی همچین قولی رو میدید ولی نمی تونید به اون قول عمل کنید پس این چنین قولی رو به کودک ندهید.

این مطلب شاید برای شما مفید باشد:کودک ۳ساله

۲ – قول میدم که شاگرد اول بشی:
یا وقتی که می خواید به کودک امید و انرژی بدید تا بیشتر درس بخونه جمله ای که به کودک می زنید که اگه درس بخونی قول میدم که شاگرد اول بشی ، در صورتی که مطمئن نیستید که حتما شاگرد اول بشه ، پس این هم یه قولی هست که نباید به کودک بدهید .

۳ – قول میدم که فردا روز بهتری باشه:
یا وقتی که کودک در کنار شما روز خوبی رو نگذرونده و شما به کودک این حرف رو می زنید که قول میدم که فردا روز بهتری برای تو باشه ، در صورتی که شاید فردا روز خوبی رو با شما نگذرونه و پس همچین قولی رو به کودک ندهید .

۴ – قول میدم که همه دوستت داشته باشند:
یا وقتی کودکمون با دوست های خودش دعوا کرده وقتی می خواید کودک رو آروم کنید و با کودک حرف می زنید به کودک قول می دید که دوست هات همه دوستت داشته باشند .

حرف آخر
به عنوان حرف آخر می تونم بگم که وقتی به دفعات زیادی قولی رو به کودک می دید ولی به اون قول عمل نمی کنید ، اعتماد کودک به شما از بین میره و دیگه برای شما احترامی نمی زاره ، پس سعی کنید قول هایی که به کودک بدید که می تونید به اون عمل کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد