اتاقم رو دوست ندارم  

0

اتاقم رو دوست ندارم  

هر روز کار من این شده که با پسرم سر کله بزنم  تا داخل اتاقش بازی کنه ولی بیشتر از نیم ساعت داخل اتاقش نمی مونه و باز با اسباب بازی هاش به پذیرایی میاد و اونجا بازی می کنه و پذیرایی رو حسابی به هم می ریزه ، گاهی اوقات خودم هم همراه پسرم  به اتاقش میرم و با پسرم بازی می کنم متوجه می شم که حواس پسرم خیلی راحت پرت میشه و تمام تلاشش رو می کنه که از اتاقش بیرون بره ، امروز هم یکی از همون روز هایی بود که حسابی کار داشتم و باید خونه رو مرتب می کردم ولی پسرم با اسباب بازی هاش یه قسمتی از پذیرایی در حال بازی بود و هر کاری کردم که پسرم اسباب بازی ها رو داخل اتاقش ببره و همون جا بازی کنه حرفم رو گوش نکرد که نکرد و مرتب تکرار می کرد که ( اتاقم رو دوست ندارم و از رنگ دیوار ها خوشم نمیاد ) و گاهی اوقات هم با پرخاشگری جواب من رو میده و نمی دونم دیگه باید اتاق پسرم چه ویژگی هایی داشته باشه تا پسرم احساس آرامش داشته باشد .

چرا مهمه که اتاق کودک مناسب باشد ؟

انداره و فضای اتاق روی رفتار ها و حرکت های کودک تاثیر میذاره و اتاقی که فضای کوچیک و تنگی داره می تونه  مهارت همکاری رو در کودک تقویت کنه ولی می تونه باعث پرخاشگری کودک هم بشه همین طور وقتی اتاق کودک فضای بزرگی داشته باعث می شه که کودک با بچه های هم سن و سال خودش کمتر ارتباط بگیره ولی می تونه بی توجهی و بی قراری کودک رو کمتر کنه پس این که اتاق کودک چه ویژگی هایی داشته باشه خیلی مهم هست .

اتاق کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

برای چیدمان اتاق کودک باید به چند مورد توجه کنید و باید بدونید که اتاق کودک باید چه ویژگی هایی رو داشته باشد .

۱ – رنگ مناسب

اتاق کودک باید رنگ مناسبی داشته باشه و باید از رنگ هایی استفاده کنید که  کودک با اون رنگ آروم بشه و البته باید به این نکته هم باید توجه کنید که سلیقه و انتخاب کودک هم باشد .

۲ – تخت خواب

وقتی کودک به سنی برسه که دیگه نمی تونه از گهواره استفاده کنه باید تخت خوابی رو برای کودک انتخاب کنید که حداقل تا دو سال بتونه استفاده کنه و اگه فضای اتاق کوچیک هست می تونید از تخت خواب های تاشو هم استفاده کنید .

۳ – کمد یا قفسه

کودک همیشه دوست داره که جایی برای نگه داری اسباب بازی های خودش داشته باشه ، پس اتاق کودک باید یه کمد یا قفسه ای داشته باشه که فقط مخصوص اسباب بازی های کودک باشد .

۴ – فرش اتاق

بچه ها به خاطر این که فعالیت و تحرک زیادی دارن باید یه فضای امنی رو برای کودک در نظر گرفت پس فرشی رو باید انتخاب کنید که طرح های شاد کودکانه داشته باشه و لغزنده هم نباشه و مناسب برای دویدن و پریدن کودک هم باشد .

۵- وسایل سرگرم کننده

در اتاق کودک باید وسایلی بذارید که جنبه سرگرمی هم داشته باشه که علاوه بر این که کودک رو آروم می کنه باعث خلاقیت کودک هم بشه هر چند بعضی از وسایل مطابق سلیقه والدین نیستند ولی کودکان این وسایل رو دوست دارن و هر چند روز یک بار هم سعی کنید وسایل جدیدی اضافه کنید .

این مطلب ممکن است برای شما ممکن باشد:وای این بچه چقدر انرژی داره

۶ – طراحی فضای بازی

حتما در اتاق کودک فضایی مخصوص بازی کودک در نظر بگیرید و با وسایل های مختلف اون قسمت رو تزیین کنید تا کودک در اون قسمت بازی کنه ، حتما توجه کنید وسایلی که برای فضای بازی کودک در نظر می گیرید کودک دوست داشته باشد .

۷ – رعایت بهداشت و پاکیزگی

گاهی اوقات اتاق کودک به شدت به هم ریخته هست و مواد غذایی این طرف و اون طرف اتاق دیده میشه ، کودک به خاطر این بی نظمی و شلوغی اتاق ، در اتاق خودش بازی نمی کنه و اتاق خودش رو دوست نداره در این جا باید با کمک کودک و به روش بازی اتاق رو مرتب کنید تا کودک اتاق خودش رو دوست داشته باشد .

۸ – ایجاد یه فضای کاری کوچیک

کودکان همیشه یه گوشه از خونه رو برای خودشون درست می کنن و در اون قسمت با مداد رنگی و آبرنگ بازی می کنن  و حسابی والدین خودشون رو عصبی می کنن پس چه بهتر که در اتاق کودک یه قسمتی رو برای کارهای خلاقانه کودک در نظر بگیرید تا کودک به راحتی با رنگ ها نقاشی بکشه و با گذاشتن ابزار های مناسب در محیط کاری کودک  باعث تقویت خلاقیت کودک شوید .

۹ – نصب تاب

چون کودک تاب بازی رو خیلی دوست داره اگه اتاقش فضای کافی داشته باشه می تونید یه تاب هم نصب کنید تا کودک بتونه تاب بازی هم کند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد