چگونه از نق زدن کودکان جلوگیری کنیم ؟

0

همین طور که پیاده به سر کار می رفتم به کار های کودکم هم فکر می کردم امروز صبح برای این که عروسکش رو همراه خودش به مهد کودک ببره اون قدر نق نق کرد که نگو ، که آخر گفتم باشه همراه خودت به مهد کودک ببر الانم که دارم از سر درد می میرم .

نق زدن چیست ؟

کودک من وقتی خیلی زیاد خسته باشه و یا عصبانی و یا گشنه باشه شروع می کنه به سر و صدا کردن و نق نق کردن که من اینو نمی خوام و یا من اینو نمی خورم .

ضرورت نق نق نکردن کودکان

کودک من وقتی نق نق می کنه و از هر چیزی ایرادی می گیره نمی تونه روز خوبی داشته باشه و شاد باشه و علاوه بر این که خودش اذیت می شه بقیه هم همراه کودک من اذیت میشن برای همین خیلی مهمه که کودکم نق نق نکنه تا از تمام ساعت های روز لذت کافی رو ببرد .

علت های نق زدن کودکان

وقتی بیشتر به این مسئله فکر می کنم می بینم که منم بی تقصیر نیستم .

۱ – تسلیم شدن

مثل کاری که امروز صبح انجام داد اون قدر نق نق و جیغ جیغ کرد که آخرش خودم تسلیم شدم و اجازه دادم عروسکش رو همراه خودش به مهد کودک ببرد .

۲ – چاره نداشتن

واقعا برای این که آرومش کنم و دیگه نق نق نکنه به غیر از اجازه دادن برای بردن عروسک همراه خودش به مهد کودک چاره ای نداشتم و نمی دونستم چه کاری باید اون لحظه انجام می دادم .

۳ – تهدید کردن

الان که فکرش رو می کنم اگر اجازه نمی دادم که عروسک رو همراه خودش به مهد کودک ببره اونم بیشتر نق نق می کرد که آخر مجبور می شدم تهدیدش کنم که دیگه براش عروسک نمی خرم و یا عروسکشوقایم می کنم و یا به دوستش می دهم .

راه کار هایی برای جلوگیری از نق زدن کودکان

از کار های کودکم دیگه کلافه شدم حتما یه راهی باید باشه که دیگه نق نق نکنه و بدون گریه و جیغ جیغ کردن حرفشو بزنه . یک دفعه یاد یکی از دوست های خودم افتادم که با همین مشکل مواجه شده بود ولی بعد از چند مدت کودک رفتارش خوب شد ، خلاصه باهاش تماس گرفتم و ازش کمک خواستم واونم راهنماییم کرد .

۱ – پاسخ سریع به کودک بدهید .

وقتی کودکم چیزی رو از من می خواد اونم بدون جیغ جیغ کردن اگر امکانش هست در اختیارش بزارم و به درخواستش جواب بدم .

۲ – علامت دادن به کودک

و همین طور بین خودم و کودکم یه علامتی رو در نظر بگیرم که اگر نتونستم اون لحظه جواب در خواستش رو بدم با نشون دادن اون علامت کودکم رو متوجه کنم که بعدا جواب در خواستش رو می دهم .

۳ – تشویق کردن کودک

اگر کودک من چیزی رو از من خواست اونم بدون جیغ جیغ کردن و گریه کردن حتما اون لحظه تشویقش کنم و کارش رو تایید کنم .

۴ – بیان کردن در خواست به صورت مودبانه

باید به کودکم آموزش بدم که در خواستش رو بدون نق نق کردن و مودبانه بگه و اگر غیر از اون باشه متاسفانه مامان متوجه حرف هاش نمی شه و در آخر به خواسته اش نمی رسه .

۵ – بیان کردن احساسات

باید به کودکم آموزش بدم که احساساتش رو بیان کنه و اون لحظه که من اجازه ندادم که عروسکش رو به مهد کودک ببره احساسش رو از این کار من بیان کنه تا من متوجه ناراحتی و یا عصبانی بودنش بشوم . که این کار رو هم می تونم با نمایش بازی کردن و یا صورتکهایی با کاغذ رنگی درست کنم و به کودکم آموزش بدهم .

۶ – مهلت دادن به کودک

وقتی کودکم باز هم کار خودشو انجام داد باید بهش بگم من که الان متوجه حرف های تو نمیشم می تونی بری اون گوشه گریه هاتو بکنی وقتی که آروم شدی می تونی بیای در خواستی رو که داری به صورت مودبانه بگی تا من متوجه حرف های تو بشم .

۷ – صبور بودن

وقتی کودکم شروع می کنه به نق زدن نباید زود تسلیم و یا عصبانی بشم باید صبور باشم و صدای نق نق کودک رو تحمل کنم .

۸ – پایبند بودن به مقررات خانه

وقتی به کودکم می گم که بعد از شام نباید خوراکی های که براش مفید نیست بخوره اون لحظه هر چی جیغ جیغ هم بکنه باید آرامش خودم رو حفظ کنم و کودک رو متوجه قوانین خونه بکنم و بگم که خوراکی نمی تونی بخوری ولی اگر دوست داری می تونی میوه بخوری ؟

حرف آخر

الان که چند هفته ای از اون ماجرا می گذره و من اون کار ها رو انجام دادم احساس می کنم که کودکم رفتارش بهتر شده و هر چیزی که ناراحتش کنه و یا شادش کنه احساسش رو می گه شاید اولش سخت بود ولی الان دیگه اون کلافگی اون روز صبح رو ندارم .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد