چطور نظم را به کودک آموزش دهیم

0

چطور نظم را به کودک آموزش دهیم؟

یکی از مشکلاتی که اکثر ما والدین با بچه‌ها داریم این است که بعد از بازی اسباب‌بازی‌ها را همان‌طور رها می‌کنند و معمولاً در جمع‌کردن همکاری نمی‌کنند، یا زمانی که از مدرسه به خانه می‌آیند برنامه منظمی برای انجام تکالیف مدرسه ندارند و یا زمان منظم خواب شبانه و… خلاصه کودکان امروز بیشتر به سمت بی‌برنامگی و بی‌نظمی گرایش دارند تا منظم بودن.

و این برای ما والدین بسیار نگران‌کننده است و ممکن است برای راضی کردن بچه‌ها به منظم بودن برنامه‌های سختگیرانه ای را در پیش بگیریم که نتیجه برعکس می‌دهد یا بچه‌ها لج می‌کنند و بدتر همکاری نمی‌کنند و یا تحت فشار و تنشی که به آن‌ها وارد می‌کنیم بچه‌هایی منظم اما پر از استرس و اضطراب می‌شوند.

چه ضرورتی دارد؟

زمانی که ما شخص منظمی باشیم و در زندگی روزمره نظم داشته باشیم این نظم ظاهری موجب پیکانه‌امش ذهن ما می‌شود و کمک می‌کند که ما بتوانیم بهتر در زندگی تصمیم بگیرم و رشد کنم.

بنابراین یکی از مهارت‌های که برای موفقیت در زندگی نیاز داریم نظم است. و اگر این مهارت را کودکی فرا گرفته باشیم در برنامه‌ریزی برای موفقیت در درس و زندگی آینده بسیار کمک‌کننده است.

فایل صوتی درباره این مبحث گفته شده است:

نکات مهم در آموزش نظم به کودک:

۱-آموزش با بازی:

هر نوع آموزشی به کودکان زیر ۷ سال باید در قالب بازی باشد تا برای کودک جذابیت داشته و به‌راحتی آن را بپذیرد. نظم هم باید طی بازی با هیجان و شاد برای کودک آموزش داده شود و هرگونه سختگیری و فشار و تنبیه برای کودکان در سن پایین نتیجه مطلوب نخواهد داشت.

۲-آموزش متناسب با سن:

کودک در هر سنی توانایی انجام و درک کارهای خاصی دارد و اگر بیشتر از توانش از او انتظار داشته باشیم کودک سرخورده و مأیوس می‌شود و نه تنها فرد منظمی ممکن است نشود اعتمادبه‌نفس او نیز پایین می‌آید.

۳-کمال‌گرا نباشید:

اینکه از فرزند ۳ ساله اتان انتظار داشته باشید که تمام وسایلش را از کف اتاق جمع کند و همیشه مواظب تمیز بودن اتاق باشد ممکن است برای فرزند شما کمی زود باشد. اگر شما همه‌چیز را در حد عالی می‌خواهید ممکن است به کودک استرس و تنش وارد کنید و این به‌سلامت روان فرزندتان آسیب می‌زند. پس اگر فرزند خردسالی در خانه دارید فراموش نکنید که کمال‌گرایی را برای مدتی کنار بگذارید تا هم خودتان استرس کمتری داشته باشید هم فرزندتان.

۴-نادیده بگیرید:

در آموزش نظم به بچه‌ها گاهی لازم است اشتباهات و خطاهای کوچک بچه را نادیده بگیرید.

سخت‌گیر نباشید و اجازه دهید فرزندتان بتواند تغییرات شرایط به سمت منظم بودن را بپذیرد و سازگار شود

۵-همکاری کنید:

در زمان انجام کارها با بچه‌ها همراه شوید فقط با همکاری شما والدین است که کودکان شوق منظم بودن را پیدا می‌کنند و در آینده موفق‌تر می‌شوند.

۶-برنامه‌ریزی کنید:

برای داشتن بچه‌های منظم نیاز است به آن‌ها برنامه‌ریزی کردن برای کارهایشان را آموزش دهید. در ابتدا با همفکری هم برنامه‌ریزی کنید و آن‌ها را برای هدفمندی و برنامه‌ریزی کردن راهنمایی کنید و بعد از اینکه مطمئن شدید که برنامه‌ریزی کردن را فرا گرفته اند از آن‌ها بخواهید خودکارهایشان را برنامه‌ریزی کنند.

۷- الگوی خوبی باشید:

اگر ما والدین منظمی باشیم و در زندگی برنامه داشته باشیم بچه‌ها هم از ما الگو می‌گیرند و نظم جز عادت‌های رفتاری آن‌ها می‌شود.

۸- قاطع باشید:

بعد از برنامه‌ریزی و قانون‌گذاری برای انجام کارهای فرزندتان، قاطع باشید و او را ملزم به انجام برنامه کنید. اگر شما بعد از چند روز پیگیر نباشید فرزندتان به راحتی برنامه‌ها را رها می‌کند و عادت‌های قبل را از سر می‌گیرد. پس قاطع و پایدار ببمانید.

و حرف آخر اینکه:

اگر برنامه و قانونی در خانه می‌گذارید برای همه افراد خانواده باید یکسان باشد تا فرزندتان راحت‌تر آن را بپذیرد.

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد