با کودکان لوس چگونه برخورد کنیم ؟

0

چند روز پیش برای خرید به یه فروشگاه رفتم همین جور که بین قفسه ها می گشتم دیدم یه بچه ای داره گریه میکنه و پاهاشو به زمین می کوبه که من این رو میخوام و والدینش سعی می کردند که کودک رو آروم کنند و در آخر کودک شروع کرد به داد و فریاد کردن که من اینو میخوام و پدر و مادرش مجبور شدن اون چیزی رو که میخواد براش بخرن خلاصه منم خریدهامو کردم و به خونه برگشتم  من این رفتار کودک رو خیلی جاهای دیگه هم دیدم .

لوس بودن به چه معناست ؟

والدینی که من در فروشگاه دیدم برای اینکه کودکشون آروم بشه و گریه نکنه سریع چیزی که کودک میخواست رو براش خریدند . خوب کودک متوجه شده بود که والدینش گریه و زاری اون رو نمی تونن تحمل کنند و برای خواسته هایی که دارن از این روش استفاده می کنند و وقتی که کودک چیزی رو از ما میخواد و براش تهیه می کنیم در واقع داریم کودک رو لوس می کنیم .

چرا کودکان لوس می شوند ؟

بعضی ازما والدین هر چیزی که کودکمون خواست سریع اون رو تهیه می کنیم و در اختیار کودکمون قرار می دهیم و به خیال خودمون داریم محبت می کنیم ولی نمی دونیم که با این محبت های افراطی کودکمون مفهموم صبر و تحمل رو یاد نمی گیره و نمی تونه اونو درک کنه و اگر یه موقع والدین سریع  خواسته کودکمون رو تهیه نکنیم کودک شروع میکنه به گریه کردن و یا جیغ و فریاد زدن ونتیجه این محبت افراطی ، لوس شدن کودکمون است .

علل رفتار و نشانه های بارز کودک لوس

کودکانی که لوس هستند معمولا رفتارهای مختلفی رو از خودشون نشون می دهند مثل کودکی که در فروشگاه دیدم هر چه قدر مادر کودک سعی می کرد کودک رو با یه چیز دیگه راضی نگه داره و این چیزی که می خواد خوب نیست و نمی تونه بخره کودک با بی حوصلگی دوباره با گریه  خواسته خودش رو تکرار میکرد و هیچ قانوی برای این کودک  لوس معنایی نداره و تمام تلاش خودش رو برای رسیدن به خواسته اش می کند .

چگونه می توان کودکان لوس را اصلاح کرد ؟

۱ – نقش تشویق و تنبیه در تربیت کودک

در خانواده هایی که کودکان لوسی دارن معمولا پدر و مادر هاشون خیلی زود تسلیم خواسته کودکشون می شوند در این خانواده ها که کودک می خواد با داد و فریاد  به خواسته خودش برسه معمولا روش تنبیه و تشویقی مناسبی اجرا نمی شود ..

۲ – والدین محبت کننده و در حین حال قاطع باشیم .

بعضی از والدین فکر می کنند قاطع بودن باید همراه با خشونت باشه ولی این طور نیست وقتی کودک چیزی رو از ما می خواد ووقتی که ما در مقابل خواسته کودک گفتیم نه باید این نه قاطع باشه ولی محبت هم همراش باشه یعنی به کودک بگیم این چیزی رو که میخوای نمی تونم تهیه کنم ولی به جای این می تونیم یه کار دیگه ای رو انجام بدیم .

۳ – همه چیز به موقع و در زمان خود بایستی انجام پذیرد .

وقتی ما به همراه دوستامون به تفریح میریم و بچه ها هم با هم درحال بازی هستند که یه دفعه بچه ما یه حرکتی رو انجام میده که خلاف  چیزی هست که به کودک یاد دادیم خوب در اون لحظه در بین دوستان نباید کودک رو سرزنش کنیم وقتی رفتیم خونه با کودک حرف میزنیم و کاری که انجام داده رو به کودک گوشزد می کنیم .

۴ – حق انتخاب دادن به کودک

وقتی با کودکمون به خرید میریم باید به کودک این حق رو بدیم که بین خریدن کتاب یا خریدن لباس دوست داره کدوم یکی رو انتخاب کنه واین رو هم باید به کودک آموزش بدیم که گاهی اوقات باید به انتخاب والدین احترام بذاره و بعضی جاها هم کودک حق هیچ گونه انتخابی هم نداره مثلا وقتی که میخواد از خیابان به همراه مامان رد بشه باید دست مامان رو بگیره و حق انتخاب دیگه ای رو نداره .

۵ – به کودک صبر را آموزش دهیم .

وقتی فرزندمون چیزی رو میخواد نباید فورا اون رو براش تهیه کنیم مثلا وقتی من مادر با دوستم دارم حرف میزنم کودک من چیزی رو از من می خواد خوب من نباید فورا حرفمو قطع کنم و خواسته کودکم رو برآورده کنم باید از کودکم خواهش کنم چند لحظه صبر کنه تا حرفم تمام بشه و بعد به حرف اون گوش بدم به این طریق به کودکم صبر کردن رو آموزش میدم .

۶ – تنظیم کردن قوانین برای خانه

کودک ما باید بدونه که خونه برای مسایل مختلف قوانین خاصی داره مثلا اگه ساعت بیدار شدن از خواب مشخص نباشه نمی تونیم به کودکمون بگیم چرا دیر از خواب بیدار میشی ؟ پس لازمه که کودک رو متوجه قوانین خونه کنیم .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد