چگونگی برخورد با کودک بد دهن

0

یه نگاهی به پسرم که با ماشین هاش داشت بازی می کرد و تو عالم بازی خودش بود کردم ، منم همین طور که کارام رو انجام می دادم حواسم به پسرم هم بود که یه موقع شیطنت نکنه و چیزی رو نشکنه ، همین طور که داشت بازی می کرد یک دفعه یه حرف بدی رو زد ، سریع به پسرم گفتم : ( وای باز حرف بد زدی ، مگه من نگفتم که نباید حرف بد بزنی ؟ ) پسرم در جواب به من گفت که : ( من که این حرف رو نزدم ، ماشینم این حرف بد رو زد ) وقتی کودکم این حرف رو در جواب به من گفت موندم چه طوری جوابشو بدم ، خیلی وقت ها پیش اومده که حرف بدی رو بزنه ولی با خودم می گفتم که عیبی نداره و یادش می ره ولی یادش که نرفت هیچ ، حرف های بد دیگه ای رو هم یاد گرفت و مرتب هم تکرار می کنه ، نمی دونم که از کجا و چه طوری داره این حرف ها رو یاد می گیره ؟

گاهی اوقات هم نمی تونم خودم رو کنترل کنم و عصبانی میشم و شروع به داد زدن می کنم و بعد سریع از کارم پشیمون میشم ، همین طور فکر می کردم که متوجه شدم تلفن داره زنگ می زنه ، جواب که دادم متوجه شدم یکی از دوستام هست ، خلاصه حسابی با هم حرف زدیم و درددل کردم که آره پسرم خیلی حرف بد می زنه و نمی دونم از کجا داره یاد می گیره و اصلا نمی دونم که چه طوری با این موضوع بر خورد کنم ، دوستم تا جایی که می تونست منو راهنماییم کرد و گفت که علتها رو پیدا کن و هر کدوم رو جدا بررسی کن تا علت حرف بد زدن پسرت رو متوجه بشی ، بعد از این که با دوستم حرف زدم ، آروم شده بودم و با آرامش شروع به بررسی موضوع کردم .

اهمیت بد حرف نزدن کودکان

وقتی به مهمونی میریم و یا در جمع دوستانمون هستیم در تمام مدت می ترسم که پسرم حرف بدی رو بزنه و در طول مهمونی به من اصلا خوش نمی گذره ، برای همین تا جایی که می تونم به مهمونی و جمع دوستان نمیرم تا آبرومون نره و من به خاطر این موضوع مدت هاست که دوستانم رو ندیدم وخیلی دارم اذیت میشم برای همین واسم خیلی مهمه که پسرم دیگه حرف بد نزند .

دلایل بد دهن بودن کودکان

همون طور که دوستم راهنماییم کرد باید دنبال علت ها باشم و هر کدوم رو جداگانه بررسی کنم تا دلیل بد دهن بودن پسرم رو پیدا کنم .

۱ – درست حرف نزدن خودمون

ما بزرگترها وقتی با هم حرف می زنیم و یا در شوخی هامون از کلمات و جمله هایی استفاده می کنیم که مناسب نیست ، پس دلیل اولش درست حرف نزدن خودمون باشد .

۲ – هم بازی های کودکی

شاید در بین هم بازی های پسرم ، کودکی باشه که حرف بد می زنه و کودکم بدون این که متوجه معنی اون کلمه بشه از دوستش تقلید می کنه و مرتب اون حرف رو تکرر می کند .

۳ – برای تخلیه خشم و هیجان

گاهی اوقات ما بزرگترها برای تخلیه کردن خشم و هیجانمون ، حرف هایی می زنیم که اصلا مناسب نیست و وقتی بعد متوجه میشیم از کارمون پشیمون میشیم شاید پسر من هم برای این که نشون بده که عصبانی و یا خشمگین هست شروع به حرف بد زدن می کند .

۴ – به حرف کودک خندیدن

یادم میاد که وقتی پسرم حرف بد زد ناخوداگاه شروع به خندیدن کردم و وقتی پسرم خنده منو دید دوباره حرفش رو تکرار کرد و بعد از حرفش منو نگاه می کرد که ببینه بازم به حرفش می خندم یا نه ؟

۵ – برای جلب توجه

وقتی بچه دوم دوستم به دنیا اومد ، دخترش برای این که توجه مامانشو سمت خودشو جلب کنه ازهر چیزی استفاده می کرد شاید پسر منم برای این که توجه منو سمت خودش جلب کنه حرف بد می زند .

چگونگی جلوگیری از حرف بد زدن کودک

۱ – اصلاح کردن رفتار خودمان

اولین کاری که از حرف بد زدن کودکان جلوگیری می کنه درست حرف زدن والدین هست پس باید خیلی مواظب حرف زدنم باشم چون بچه ها تمام حرکات و حرف های بزرگترها رو تقلید می کنند و در مکان های مختلف حرف ها و حرکات رو به کار می برند .

۲ – هم بازی خوبی بودن

باید برای پسرم هم بازی خوبی باشم ، هم بازی که حرف بد نزنه و همین طور سعی کنم دوستایی خوبی هم برای پسرم انتخاب کنم و برای اینکه دوستاش رو بشناسم می تونم به پسرم اجازه بدم که یه روز دوستاش رو برای بازی به خونه بیاره تا من دوستهاش رو ببینم .

۳ – در نظر گرفتن پاداش برای ناسزا نگفتن

وقتی که متوجه شدم پسرم حرف بد نمی زنه  حتما پسرم رو تشویق کنم ، با این کارم پسرم رو متوجه می کنم که وقتی درست حرف می زنه چه قدر راضی هستم و هر از گاهی هم برای درست حرف زدن پسرم ، یه جایزه به عنوان پاداش برای پسرم در نظر بگیرم .

۴ – آموزش به کودک برای ناسزا نگفتن

از راه های مختلف مثل نمایش و قصه یا بازی هایی که پسرم خیلی خوشش میاد و دوست داره ، به طور غیر مستقیم باید به پسرم آموزش بدم که دیگه حرف بد نزند و وقتی عصبانی و یا ناراحت و یا شاد هست چه طوری احساسش رو بیان کند .

۵ – قاطعیت داشتن

وقتی تمام راه ها رو رفتم و به نتیجه ای نرسیدم باید با قاطعیت تمام به پسرم بگم که به هیچ عنوان این حرف ها رو نمی تونم تحمل کنم و اگه تکرار بشه از تماشای تلویزیون و یا بازی با اسباب بازی که دوست داره و … محروم میشه تا وقتی که درست حرف بزند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد