چگونگی ارتباط با نوجوان

0

 چند روز پیش داشتم پیاده روی می کردم که متوجه شدم صدای داد و فریاد میاد ناخودآگاه به سمت صدا رفتم دیدم یه پسر ۱۴ یا ۱۵ ساله با مادرش داره بحث می کنه که من می خوام با دوستام برم بیرون و نمی خوام همراه شما به مهمونی بیام و از اون طرف مادرش اصرار می کرد و هی پسرش رو با یکی از افراد فامیل مقایسه می کرد . از اونها رد شدم و هر چند دقیقه یه بار بر می گشتم مادر و پسر رو نگاه می کردم که هم چنان با هم داشتند بحث می کردند.

اهمیت رفتار صحیح با نوجوان

ما والدین باید درک کنیم که دیگه فرزند ما کوچیک نیست و بزرگ شده و یه نوجوان است با مشغله هایی که یه نوجوان دارد . در این سن نوجوان برای آینده خودش برنامه ریزی می کنه و رفتارش با ما یه روز خوبه و یه روز بد ، در این جور مواقع خیلی مهمه که با نوجوان رفتار درستی داشته باشیم تا هم خودمون و هم نوجوانمون اذیت نشیم . در سن نوجوانی اگر رفتار درستی با نوجوان نداشته باشیم نوجوان از ما فاصله می گیره و نمی تونیم ارتباط خوبی با نوجوان داشته باشیم .

چگونه با نوجوان رفتار نکنیم ؟

معمولا وقتی مادرها و پدرها می بینند که نوجوان حالش خوب نیست سریع به نوجوان گیر میدن که چته ؟ و وقتی به نتیجه ای نمی رسند شروع می کنند با صدای بلند با نوجوان حرف زدن که در آخر نوجوان فریاد می زنه ازتون متنفرم ، ازتون بدم میاد و به اتاقش میره . اون موقع با صدای بلند می گیم که ما با پدر و مادرهامون اینجوری حرف نمی زدیم که تو الان داری حرف می زنی ؟

آخر همه این حرف ها اینه که نوجوان از شما زده میشه و رابطه خوبی رو دیگه با شما ندارد .

چگونه با نوجوان ارتباط برقرار کنیم ؟

۱ – به نوجوان توهین نکنید .

وقتی با نوجوان حرف می زنید در بین حرف هاتون باید حواستون باشه که چیزی نگید که نوجوان احساس کنه که دارید توهین می کنید . اگه یه ذره هم احساس کنه که دارید بهش توهین می کنید هر حرفی رو که زدید رو نشنیده می گیره و کار خودشو انجام میدهد .

۲ – مقایسه نکردن نوجوان با هم سن و سالانش

معمولا ما والدین وقتی داریم با نوجوانمون حرف می زنیم همه اش می گیم پسر خاله ات رو ببین ، فلانی رو ببین چه طوری رفتار می کنه یا چقدر به پدر و مادرش احترام می ذاره ، در اینجا باید حواسمون باشه که نباید نوجوانمون رو با کسی  مقایسه کنیم این کار باعث می شه نوجوان سر خورده بشه . ما والدین باید بدونیم نوجوان ما ویژگی ها و خصوصیاتی داره که شاید بقیه نداشته باشند . پس نوجوانمون  رو نباید با کسی مقایسه کنیم .

۳ – پیدا کردن زمان مناسب برای صحبت کردن

باید حواسمون باشه که هر زمانی برای حرف زدن با نوجوانمون مناسب نیست . بهتر است برای حرف زدن با نوجوانمون هماهنگ کنیم که چه زمانی رو می تونه به حرف زدن با ما اختصاص بده و بهتر است که نوجوانمون رو به رستوران و کافی شاپ دعوت کنیم و زمینه مناسب رو برای حرف زدن رو محیا کنیم و بعد شروع به حرف زدن کنیم .

۴ – شرکت دادن نوجوان در تصمیم گیری

وقتی قرار هست خانوادگی به مسافرت برید خیلی خوبه که نظر نوجوان رو بدونیم و به نظرش احترام بزاریم این کار باعث میشه اعتماد به نفس نوجوان زیاد بشه و احساس کنه که برای پدر و مادرش خیلی مهم است .

۵ – پرهیز کردن از نصیحت های بی موقع

باید یادمان باشه  که وقتی نوجوان حالش خوب نیست و یا حوصله نداره وقت مناسبی برای حرف زدن و نصیحت کردن نوجوان نیست . در این جور مواقع نوجوان رو نصیحت نکنید چون جواب عکس می گیرید .

۶ – در خواست از نوجوان رو در قالب سوال مطرح کنید .

وقتی در خواستی از نوجوان دارید حتما باید به صورت سوالی باشه نه دستوری . وقتی به نوجوان دستور میدید کاری رو انجام بده در واقع به احساس نوجوان توجهی نکردید و به او احترام نذاشتید و نوجوان نسبت به در خواست شما احساس خوبی نداره ولی اگر به جای دستور دادن درخواستتون رو سوالی مطرح کنید نوجوان احساس بهتری نسبت به در خواست شما دارد .

۷ – اگر می خواهید حرف تان رو بفهمند باید درکشان کنید .

وقتی می خواید با نوجوان حرف بزنید اگر دقت داشته باشید حالت تدافعی دارند و آماده برای رد کردن حرف هاتون هستند و اگر در بین حرف هاتون از کلمه درک کردن استفاده کنید هم به نوجوان و هم به خودتون کمک بزرگی کردید و باعث می شود به احساسات هم دیگه احترام بگذارید .

۸ – لطفا و متشکرم ورد زبانتان باشد .

وقتی از نوجوانتون می خواهید کاری رو انجام بده حتما کلمه لطفا رو به کار ببرید و وقتی هم انجام داد از کلمه متشکرم استفاده بکنید . برای انجام کارهاتون که به نوجوان گفتید انجام بده صبور باشید انتظار نداشته باشید که همون لحظه انجام بدهند .

سخن آخر

ما والدین باید بدونیم که بی تفاوتی و خونسردی زیاد ما بر نوجوان تأثیر منفی می ذاره پس باید از دوره نوجوانی و اینکه در ذهن نوجوان چی می گذره رو اطلاعات داشته باشیم . برای اینکه از این دوره بیشتر بدونید توصیه می کنم محصول ارتباط با نوجوان ما رو تهیه کنید

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد