چگونه یک مادرآرام و خونسرد باشیم ؟

0

 

جلوی تلویزیون نشسته بودیم و داشتیم فیلم تماشا می کردیم که یک دفعه کودکم شروع کرد به بی ادبی کردن به یکی از شخصیت های فیلم ، به کودکم تذکر دادم که کارش اشتباهه و نباید این حرف ها رو بزنه برگشت به من گفت که( تو نمی فهمی ، پس حرف نزن ) همه این ها رو با صدای بلند می گفت ، خیلی ناراحت و عصبی شدم و منم با صدای بند شروع به حرف زدن کردم . واقعا تربیت کودک کار سختیه همش باید نگران باشم و استرس داشته باشم چند روزی هست که تنش بین من و کودکم زیاد شده و همه هم مربوط میشه به حرف هایی که می زنه و کار هایی که می کند .

آرام و خونسرد بودن یعنی چی ؟

آرام بودن به حالت روحی و روانی گفته میشه که نتیجه این حالت رو می تونیم بیرون از خودمون مشاهده کنیم و فردی خونسرد هست که روی اساسات خودش تسلط داشته باشه و اجازه نده احساس منفی خودشو نشون بده و در کمال آرامش راه حلی برای مشکلش پیدا کند .

اهمیت آروم و خونسرد بودن در مقابل رفتار کودک

وقتی که آرام و خونسرد هستیم افراد شادتری هم هستیم  و وقتی شاد باشیم  می تونیم بچه های شادتری هم تربیت کنیم پس خیلی مهمه که مقابل کارهای کودک بتونیم آروم و خونسرد باشیم تا بچه هامون یاد بگیرن که در هر شرایطی میشه آروم بود . این که بتونیم آروم باشیم و آرامش خودمون رو حفظ کنیم یه درسی برای بچه هاست پس خیلی مهمه که در برخورد با بچه ها آروم باشیم .

چه کار هایی کنیم تا آروم  و خونسرد باشیم ؟

برای این که بتونیم یک مادر آرام و خونسردی باشیم باید مواردی رو رعایت کنیم :

۱ – بالا نبردن صدا

وقتی کودک به ما بی ادبی کرد وصداشو برای ما بالا برد ، ما هم با صدای بلند با کودک رفتار می کنیم در واقع کودک در اون لحظه فقط عصبانیت و صدای بلند ما رو می بینه نه حرف هامون رو ،کودک باید حرف های جدی ما رو ببینه  نه عصبانیت و داد و فریاد مون رو، کودک با این کار ما دقیقا داره یاد می گیره که همیشه عصبانی باشه و داد و فریاد کنه پس اگه اون لحظه که کودک بی ادبی  می کنه و می خواید نسبت به کار کودکمون عکس العمل نشون بدیم باید عصبانیت و صدای خودمون رو کنترل کنیم  و آرامش خودمون رو حفظ کنیم .

۲ – توجه کردن و رسیدن به خودمون

به خودمون برسیم ، ورزش کنیم ، به تفریح و گردش بریم تا از اون حالت کسلی و خستگی دور بشیم، ورزش باعث میشه که انرژی ما تخلیه بشه و عصبانیتی که داریم کم بشه و آروم باشیم و احساس شادی داشته باشیم و با کودکمون هم با آرامش رفتار کنیم .

۳ – پدر و مادری با شخصیت خودمان باشیم 

کودکمون رو متوجه این مسئله کنیم که هر شخصی ، شخصیت خاص خودشو داره  و اجازه بدیم کودک احساسات واقعی ما رو ببینه . برای کودک از خاطره هایی که در کودکی و نوجوانی داریم و یا خاطره هایی از محل کارمون تعریف کنیم تا با احساسات واقعی ما آشنا بشود .

۴ – خندیدن رو قراموش نکنیم 

وقتی با کودک در حال بازی و حرف زدن هستیم خندیدن رو فراموش نکنیم این کار باعث آرامش ما میشه و با کودک به خوبی رفتار می کنیم و اگه رفتاری رو انجام داد که برای ما جالب نیست ولی برای دیگران جالبه و با این کار کودکمون شروع به خندیدن می کنن پس خودمون رو جای دیگران بذاریم و قسمت خنده دار کار رو ببینیم  و با دیدن اون کار  شروع به خندیدن کنیم تا کودک هم همراه ما بخنده ولی اگه خندیدن رو فراموش کنیم و اخم کنیم ناخودآگاه فکرمون در گیر حال خودمون میشه و باعث میشه آروم نباشیم و با کوچیکترین کار کودکمون عصبی بشویم .

۵ – نسبت به خودمون مهربان باشیم .

خودمون رو دوست داشته باشیم و از خودمون با بدی حرف نزنیم با مهربانی از خودمون یاد کنیم این کار باعث میشه نقاط مثبت خودمون رو ببینیم و در عصبانیت با فکر کردن به اون نقاط مثبت آرامش و خونسردیخودمون رو حفظ کنیم .

۶ – بخشیدن خودمون و دیگران

نبخشیدن دیگران  برای کار های اشتباهی که انجام دادن باعث میشه همیشه با عصبانیت به اون شخص فکر کنیم و با این کارمون آرامش رو از خودمون دور کردیم پس با بخشیدن دیگران ، آرامش رو به خودمون بر گردونیم .

۷ – صبور باشیم 

اگه برای انجام کار ها صبور نباشیم  و وقتی کار مورد نظر انجام نشد نمی تونیم آروم باشی و عصبانی می شیم پس در همه کار باید صبور باشیم و آرامش و خونسردی خودمون رو حفظ کنیم تا بتونیم روی احساساتمون تسلط داشته باشیم تا راه حلی برای این مشکل پیدا کنیم  .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد