با کودک ترسو چگونه برخورد کنیم ؟

0
با کودک ترسو چگونه برخورد کنیم ؟

پسر من اصلا از من جدا نمیشه هر چی بهش میگم برو با دوستات بازی کن به هیچ عنوان راضی نمیشه دیگه کلافه ام کرده تنهایی جایی نمیره نمی دونم باید چکار کنم و چه طوری با این مسأله برخورد کنم ؟

ترس چیست ؟

ترس یک چیز کاملا طبیعی است و وقتی کودک احساس کنه امنیتش از نظر عاطفی و یا جسمی در خطر است احساس ترس می کند .

عوامل ایجاد ترس در کودکان

۱ – تهدید کردن کودک

بارها شاید پیش اومده برای این که جلوی شیطونی کردن کودکم رو بگیرم به اون می گفتم که اگه دست منو نگیری یا این که بری بیرون گم می شوی ؟ به همین آسونی ذهن کوچیک کودکم رو درگیرکردم .

۲ – داشتن توقعات و سخت گیری های والدین و تنبیه کردن شدید

گاهی اوقات ما والدین سخت گیری های زیادی می کنیم و توقعات زیادی رو از بچه ها داریم و وقتی بچه ها نتونستن توقعه ای که ما والدین داریم رو انجام بدهند تنبیه های سختی رو براشون در نظر می گیریم مثلا به مدت یک ساعت اون ها رو داخل اتاق یا انباری می کنیم و در رو هم قفل می کنیم و این باعث ترس کودک از تنهایی و تاریکی می شود .

۳ – جدایی از مادر یا اعضای خانواده

یه بار که می خواستیم همراه همسرم به مسافرت بریم کودکم رو پیش مادرم گذاشتم و با گریه از من جدا شد واز وقتی که از مسافرت برگشتیم دیگه از من جدا نمیشه و تنهایی جایی نمی مونه پس جدایی از مادر یا اعضای خانواده تأثیری زیادی در ترس کودکان دارد .

۴ – تأثیر نامطلوب بعضی از کتاب ها و فیلم ها

من وهمسرم داشتیم یه فیلم تماشا می کردیم یه قسمتی از فیلم من ترسیدم و کودکم وقتی دید من ترسیدم شروع کرد به ترسیدن و تا مدت ها از ترسش صحبت می کرد و حاضر نمیشد تنهایی جایی بره از اون موقع به بعد حواسم بود که وقتی کودکم بیدار هست فیلم هایی ببینم که مناسب سنش باشه و یا اگه ترسیدم ترسم رو نشون ندهم .

۵ – ترس از گم شدن

من خودم خیلی به کودکم می گم که اگه تنهایی بیرون بری گم میشی یا دزد تو رو واسه خودش می بره و همین جمله های کوتاه ترس بزرگی رو در کودکم به وجود آورد که بعد ها باعث شد  تنهایی جایی نره و از ما جدا نشود .

۶ – نگفتن حقایق در خصوص مکان هایی که می خواهیم برویم .

یه روزی می خواستیم بریم خونه یکی از همکارهای همسرم و هر چی کودکم می پرسید کجا می خوایم بریم جواب درستی رو به کودک نمی دادیم و با شوخی و مسخره بازی جواب می دادیم و همین جواب های ما کودکم رو سر در گم کرده بود و برای رو به رویی با مکان جدید احساس ترس می کرد وقتی که به مکان مورد نظر رسیدیم احساس کردم کودکم از اون محیط می ترسه . ترسی که ناخودآگاه با جواب های ما در کودک به وجود اومده بود .

مهمترین علائم ترس کودکان

کودک من از تنهایی خیلی می ترسه وقتی هم تنها بشه فکر میکنه که من و پدرش اونو تنها گذاشتیم شروع می کنه به جیغ زدن ، تمام بدنش شروع به لرزیدن میکنه واز اون محل فرار میکنه و هی من و پدرش رو صدا میزنه و می خواد که کمکش کنیم وقتی هم که بالای سرش میرم دهنش خشک شده ،رنگش پریده و به خاطر اینکه جیغ زده و صداش گرفته ضربان قلبش زیاد میشه و هی نفس نفس میزنه انگار که یه مسافت طولانی رو دویده باشه . در بعضی از کودکان هم شنیدم که نمیتونن ادرارشون رو کنترل کنن و زیاد خسته میشن در بعضی دیگه هم خیلی گوشه گیر می شوند .

روش پیشگیری از ترس کودکان  

۱ – نزدیک کردن کودک به عامل ترس

کودک من با توجه به فیلمی که دیده بود و از شخصیت فیلم ترسیده بود و فکر می کرد که اون هیولا داخل اتاقش قایم شده به خاطر همین داخل اتاقش نمی خوابید و تنهایی داخل اتاقش نمی رفت . شروع کردم با بازی کردن و یا قصه تعریف کردن از اون چیزی که می ترسید یه شخصیت خوب در ذهنش ساختم تا الان یه خورده از ترسش کمتر شده است .

۲ – احساس امنیت دادن به کودک

وقتی به پارک می ریم کودکم از من جدا نمیشه فکر می کنه که من می خوام تنهاش بزارم و برم برای همین به کودکم اطمینان می دهم که من اینجا روی نیمکت می شینم و بازی کردنش رو تماشا می کنم و هر چند دقیقه یک بار صداش می کردم و دستمو براش تکون میدادم تا متوجه بشه که دوستش دارم وتنهاش نمی زارم .

۳ – تنبیه نکردن کودک در مواجه نشدن با عامل ترس

یه روز از کودکم خواستم که تنهایی بخوابه ولی به خاطر ترس زیادی که از تنهایی داشت خاضر نشد تنهایی بخوابه در این جور مواقع کودکم رو مسخره نمی کنم و به کودکم این حق رو میدم که دوست نداشته باشه تنهایی بخوابه و مجبوربه این کار نمی کنم .

۴ – صبور باشید .

باید به کودکم یاد بدم که بعضی از کار هاش رو خودش انجام بده تا وابستگیش به من کمتر بشه اولش یه خورده سخته ولی به مرور زمان کودک عادت می کند .

۵ – کمک گرفتن از متخصص در صورت نیاز

اگه ترس کودکم کمتر نشد و حتی بیشتر هم شد حتما باید از یک متخصص کمک بگیرم .

 

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد