چگونه به پسر ۴ ساله ام رنگ ها رو آموزش بدم ؟

0

داشتم با پسر ۴ ساله ام لگو بازی می کردم از پسرم پرسیدم ( عزیزم این چه رنگیه ؟ ) سریع جواب داد ( مامان رنگ مک کویین ) هر چی گفتم پسرم این رنگ قرمز هست بازم حرف خودشو میزد ، کلا پسرمن وقتی رنگ قرمز رو می بینه سریع می گه که رنگ مک کویین ، هر چی با پسرم کار می کنم که این رنگ قرمز هست همون لحظه تکرار می کنه ولی بعد از چند ساعت وقتی ازش می پرسم که چه رنگی هست یا می گه رنگ مک کویین و یا می گه نمی دونم چه رنگی ، بلد نیستم ، اون لحظه دلم می خواد که گریه کنم ، وقتی هم دارم باهاش کار می کنم اصلا حواسش به من نیست و هی می خواد این ور و اون ور بره ، می ترسم وقتی بزرگتر که شد و مدرسه رفت با این بازیگوشی که داره نتونه آموزش ها رو یاد نگیره و تنبل بشه ، الانم که اسم یه رنگ رو هنوز یاد نگرفته نمی دونم چه طوری باید به پسرم آموزش بدهم .

چرا مهمه که کودک رنگ ها رو بشناسه و یاد بگیره ؟

رنگ ها یکی از چیزهایی هستن که در زندگی روزمره ما مدام تکرار میشن و به صورت غیر مستقیم و مستقیم روی رفتار ما و میزان یادگیری ما تاثیر می ذارن ، پس وقتی ما به کودکمون آموزش بدیم که رنگ ها رو بشناسه و بتونه اسم هر کدوم رو بگه ، در واقع تونستیم قدرت یادگیری در کودکمون رو تقویت کنیم و روی خلاقیت کودکمون تاثیر بذاریم ، پس خیلی مهمه که کودک ما بتونه رنگ ها رو بشناسه و بتونه اسم رنگ ها رو بگوید .

چگونه به کودک رنگ ها رو آموزش بدیم ؟

قبل از این که به کودک اسم رنگ ها رو یاد بدیم باید به کودک یاد بدیم تا بتونه رنگ ها رو از هم تشخیص بده ، حالا چه طوری به کودک آموزش بدیم تا بتونه رنگ ها رو بشناسه و تشخیص بده ؟

۱ – با استفاده از مهره های رنگی

با استفاده از مهره های رنگی که تعداد رنگ مورد نظرمون بیشتر باشه رو در ظرفی می ریزیم و با کمک کودکمون مهره های رنگی رو جدا می کنیم و هر کدوم رو در ظرفی می ریزیم و مدام اسم رنگ رو تکرار می کنیم .

۲ – با استفاده از رنگ انگشتی و خمیر بازی

با رنگ انگشتی و خمیر بازی می تونیم رنگ ها رو به کودکمون آموزش بدیم و با هر رنگ چیزی رو درست کنیم که به همون رنگ باشه و کودکمون در طول روز با همون وسایل و اشیا در ارتباط باشد .

۳ – شناسایی رنگ مورد نظر در بین رنگ های مختلف

و یا وقتی آموزش رنگ ما مثلا زرد باشه از میوه ها استفاده می کنیم و چند میوه که زرد با شه مثل موز ، سیب ، زردآلو و همچنین میوه هایی با رنگ های دیگه رو خورد می کنیم و در ظرفی می ریزیم و از کودکمون می خوایم که رنگ زرد مثل کدوم میوه هست و همون رو جدا می کنیم و می خوریم .

۴ – تشویق کردن کودک

وقتی کودکمون تونست یک رنگ رو از بین رنگ های مختلف پیدا کنه اون وقت باید  کودک رو تشویق کنیم .

۵ – سرزنش و تهدید نکردن کودک

هیچ وقت کودک رو به خاطر یاد نگرفتن رنگ ها و یا چیزهای دیگه سرزنش نکنید ، چون سرزنش کردن اعتماد به نفس کودک رو پایین میاره و کودک اگه بتونه رنگ ها رو تشخیص بده ولی به خاطرترس از سرزنش کردن و اعتماد به نفس پایینی که داره فکر می کنه که بلد نیست و می ترسه جواب رو بگوید .

۶ – با بازی کردن با کودک

با توپ بازی و یا بادکنک بازی و یا لگو می تونیم به کودک رنگ ها رو آموزش بدیم به این صورت که کودک باید توپ های کوچولوی مثلا قرمز رو داخل سبد بزاره ، کودک ممکن هست بار ها رنگ ها رو اشتباه تشخیص بده که به مرور زمان میتونه به راحتی توپ های رنگی رو درست داخل سبد بنداز و با لگو و بادکنک هم می تونیم به همین شکل بازی رو انجام بدیم .

۷ – تقویت دایره لغت کودک

وقتی به کودکمون رنگ ها رو آموزش می دیم باید دایره لغاتش رو تقویت کنیم مثلا رنگ زرد مثل سیب زرد و یا آبی مثل دریا و یا آسمان به همین راحتی کودک ما دایره لغاتش تقویت میشه و می تونه برای هر رنگ یه مثال بزنه و به مرور زمان خودش می تونه مثال های دیگه ای برای اون رنگ بزند .

حرف آخر

یادمون باشه که یادگیری در کودکان مختلف متفاوت هست ویکی زود یاد می گیره و یکی دیرتر یاد می گیره ، پس باید صبور باشیم و با تکرار آموزش ها به روش های مختلف به کودکمون کمک کنیم تا آموزش هاشو کامل یاد بگیرد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد