چرا پسرت حرف بد می زنه ؟

0

چرا پسرت حرف بد می زنه ؟

با جمعی از دوستان برای تفریح به بیرون شهر رفته بودیم تا این ساعت که خیلی خوش گذشته بود و بچه ها با هم حسابی دوست شده بودن و با فاصله از ما با هم بازی می کردن و ما هم در مورد سختی های تربیت بچه ها حرف می زدیم و هر کسی از بچه ی خودش شکایت می کرد و می نالید همین طور که حرف های بقیه گوش می دادم یه خورده میوه برداشتم و پوست گرفتم و توی بشقاب گذاشتم و پسرم رو صدا زدم تا بیاد میوه بخوره ، با دیدن دست های کثیفش به پسرم تذکر دادم که حتما باید قبل از این که به میوه ها دست بزنه باید دست هاش رو بشوره و پسرم با غرغر به سمت شیر آب رفت و دست هاش رو شست و بعد کنارم نشست و شروع به خوردن میوه کرد و وقتی میوه هاش رو تموم کرد باز هم به سمت بچه ها رفت و باهاشون بازی کرد و من همون طور که با دوستم حرف می زدم حواسم به پسرم هم بود که با پسر دوستم بازی می کرد و با هم حرف می زدن که یه دفعه پسر دوستم حرف زشتی رو گفت و چند بار تکرار کرد وقتی به دوستم گفتم که : ( چرا پسرت حرف بد می زنه ؟ )  دوستم شروع به خنده کرد و قربون صدقه پسرش رفت ، خلاصه بعد از چند ساعت تصمیم گرفتیم که به شهر برگردیم وقتی توی ماشین بودیم پسرم از خستگی زیاد خوابش برد و من هم به حرف زشت پسر دوستم و عکس العمل دوستم فکر می کردم و آخرش هم به نتیجه ای نرسیدم و بی خیال فکرکردن به این موضوع شدم .

چرا مهمه که کودک حرف زشت نزند ؟

حرف های زشت یه نوع خشونت کلامی به حساب میاد و در واقع کودک برای جلب توجه ، عصبی کردن دیگران و یا گاهی اوقات هم برای لجبازی کردن با والدین و یا اطرافیانش از حرف های نامناسب استفاده می کنه که اگه والدین رفتار نامناسبی  در هر مورد با کودک داشته باشن باعث پایین اومدن اعتماد به نفس کودک  و به مرور زمان تبدیل به یه عادت رفتاری نامناسب در کودک می شه ، پس خیلی مهمه که کودک حرف زشت نزند .

راه کار هایی برای نزدن حرف زشت توسط کودک

برای همه والدین پیش اومده که در جمع دوستان و فامیل هستید که یه دفعه کودکتون یه حرف زشتی رو میزنه و شما اون لحظه عکس العمل هایی رو باتوجه به حرف های اطرافیان نشون می دید که بعد از رفتارتون پشیمون می شید ، در این جور مواقع باید مواظب رفتار خودتون باشید .

۱ – خونسرد باشید .

در این جور مواقع مهمترین چیز به جای عصبانی شدن و داد و فریاد سر کودک این هست که بتونید خونسرد و آروم باشید .

۲ – الگوی خوبی باشید .

بیشتر رفتارها و کارهای بچه ها بستگی به رفتار ها و کارهای والدین و یا اطرافیان کودک داره ، پس تمام سعی خودتون رو کنید که ناخواسته حرف زشتی نزنید تا الگوی خوبی برای کودکتون باشید .

۳ – خندیدن ممنوع

گاهی اوقات والدین در مقابل حرف بد کودک شروع به خندیدن و قربون صدقه رفتن کودک می کنند و وقتی کودک این رفتار والدین رو می بینه تشویق میشه ودوست داره که بازم انجام بده ، پس در مقابل حرف بد کودک خنده نکنید .

ممکن است این مطلب برای شما مفید باشد:اووففف زود باشید بچه ها دیر شد

۴ – محبت و توجه به کودک

گاهی اوقات هم کودک برای این که توجه و محبت والدین و اطرافیان رو سمت خودش جلب کنه از روش های مختلفی استفاده می کنه که آسون ترین این روش ها زدن حرف بد هست که مورد پسند والدین هم نیست ، پس به اندازه به کودک توجه و محبت کنید .

۵ – عوض کردن بحث

یا اگه با کودک در حال بازی هستید و کودک یه حرف بدی رو زد در اون لحظه به جای این که بخندید و یا عصبی بشید و دنبال این باشید که از چه کسی یاد گرفته ، بحث رو عوض کنید و حواس کودک رو از حرفی که زده دور کنید .

۶ – تذکر به کودک

اگه در جمع دوستان و فامیل هستید و کودکتون حرف بدی رو زد باید به کودک تذکر بدید و به کودک توضیح بدید که حرفی که زده خوب نیست و نباید دیگه تکرار کند .

حرف آخر

به عنوان حرف آخر می تونم بگم که در یه فرصت مناسب علت و منبع حرف بد زدن کودکتون رو پیدا کنید و اگه از بین دوستان کودک کسی این حرف ها رو میزنه سعی کنید کودک رو از اون محیط دور کنید و رفت و آمد رو کمتر کنید و این رو هم یادتون باشه که کودک حرف های بد رو در طی یه مدت زمانی یاد گرفته و برای تغییر دادن این رفتار کودک هم نیاز به زمان زیادی دارید و ممکنه که چند هفته طول بکشه ، پس باید صبور باشید و حوصله زیادی داشته باشید و اگه این مشکل رفتاری کودک همچنان ادامه داشت حتما از یه مشاور کمک بگیرید .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد