اه ، برو با بچه ها بازی کن دیگه

0

با چند نفر از دوست هام قرار گذاشته بودیم که یه روز بعدازظهر به ساحل بریم و بچه ها رو هم همراه خودمون ببریم تا اون ها هم بتونن با هم بازی کنن ، خلاصه بعد از چند روز هماهنگی که چه کسی ، چه چیزی رو همراه خودش بیاره ، روز موعود رسید و همگی با هم به ساحل رفتیم ، این رو هم بگم که پسر من از همون اول که فهمید می خوایم ساحل بریم چون کسی رو نمی شناخت نمی خواست بیاد ولی هر طور بود راضیش کردم که همراهم بیاد ، خلاصه وقتی به ساحل رسیدیم زیر انداز رو انداختیم و هر کسی شروع به بیرون آوردن خوراکی هاش از سبد خودش شد و وقتی یه کوچولو به بچه ها خوراکی دادیم اون ها رو فرستادیم که با هم به بازی برن و خودمون هم شروع به صحبت با هم کردیم ولی پسر من بعد از چند دقیقه برگشت و کنار من نشست و تا آخر گردش از کنار من تکون نخورد و از همون جا بچه ها رو نگاه می کرد ، بعد از چند ساعت تصمیم گرفتیم به خونه هامون برگردیم ولی اون قدر بهمون خوش گذشته بود که از هم قول گرفتیم که باز از این برنامه ها بذاریم تا بتونیم بیشتر هم دیگه رو ببینیم . توی خونه همون طور که از گردش دوستانه ای که با دوستام داشتم برای همسرم تعریف می کردم هر چند دقیقه هم برمی گشتم به پسرم می گفتم که ( چرا به من چسبیده بودی ؟ ) و یا ( چرا با بچه ها بازی نمی کردی ؟ ) و پسرم هم در جواب سوال های من سکوت می کرد و چیزی نمی گفت و فقط من رو نگاه می کرد ، من به عنوان یه مادر چه کارهایی می تونم بکنم که پسرم بتونه با اطرافیانش ارتباط برقرار کنه و باهاشون دوست شود ؟

برو با بچه ها بازی کن دیگهچرا مهمه که بچه ها با اطرافیانشون ارتباط برقرار کنن ؟

اگه یه کودک نتونه با دیگران ارتباط برقرار کنه و باهاشون دوست بشه ، نمی تونه یاد بگیره که وقتی وارد یه فضای بزرگتر از خانواده اش مثل اجتماع بشه چه طوری در اون محیط برخورد کنه و همچنین کودکانی که به سختی می تونن دوست پیدا کنن به مرور زمان دچار مشکلاتی مثل اضطراب و یا افسردگی می شن ، پس خیلی مهمه که بچه از همون کودکی یاد بگیرن که چه طوری با اطرافیانشون ارتباط برقرار کنن و باهاشون دوست شوند .

برو با بچه ها بازی کن دیگهراه کارهایی برای برقرای ارتباط با دیگران و دوست یابی کودک

۱ – گردش های خانوادگی

گردش های خانوادگی فرصت خوبی رو برای کودک در موقعیت های مختلف اجتماعی فرآهم میاره  و کودک در این موقعیت ها یاد می گیره که از مهارت های اجتماعی ک داره چگونه استفاده کنه و همین طور می تونه رفتار پدر و مادر و همین طور اطرافیانش رو در برقراری ارتباط با هم رو  ببینه و یاد بگیرد .

۲ – برچسب نزدن به کودک

در موقعیت های مختلف به کودکان برچسب هایی مثل ( خجالتی و یا پسرم همیشه همین طوره  و . . . ) رو نزنیم و تمام سعی خودمون رو کنیم که کلمات و جمله های مناسبی رو به جای این ها استفاده بکنیم .

۳ – الگوی خوبی باشید .

بچه ها همیشه از والدین خودشون الگو می گیرن و همون رو اجرا می کنن ، پس یادمون باشه که در جمع های خانوادگی یا دوستان چه طور برخورد کنیم و به دوستان و خانواده چه طور خوش آمد  بگیم و یا صحبت  کنیم ، پس یه الگوی رفتاری خوبی برای کودکانمون باشیم .

۴ – اجرای نمایش

با اجرای  یه نمایش ساده در مورد دعوت کردن یه دوست به بازی و یا چگونگی خوش آمد گویی به دوستان رو با کودک تمرین کنیم ، تا کودک رفتارهای درست رو یاد بگیرد .

۵ – مهارت گفت و گو را به کودک آموزش دهید .

بازم با اجرای نمایش به کودک یاد بدیم که وقتی در یه جمع جدید قرار می گیره باید چه طوری خودشو معرفی کنه و یا این که چه سوالهایی رو باید بپرسه تا بیشتر بتونه با کسی حرف بزنه ، در واقع ما با این کارمون به کودک مهارت گفت و گو رو آموزش دادیم .

۶ – فرصتی برای تمرین به کودک دهید .

وقتی با نمایش مهارت گفت و گو رو به کودک یاد دادیم و همین طور یاد گرفته که چه طور یه نفر رو به بازی دعوت کنه ، باید بدون این که کودک رو مجبور کنیم  اون رو تشویق کنیم و این فرصت رو به کودک بدیم  تا این روش ها رو برای پیدا کردن یه دوست اجرا کند .

۷ – نظارت و تشویق

وقتی کودکان کاری رو انجام میدن و مهارت هایی که یاد گرفتن رو دارن انجام میدن حتما با گفتن چند کلمه تحسین آمیز به کودک یادآوری کنید که چه قدر خوب با دوستش کنار اومده و یا چه قدر خوب که یه دوست پیدا کرده است .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد