سپردن کودک به پرستار

0

دیروز که با دوستم ، تلفنی صحبت می کردم خیلی ناراحت بود و وقتی علتش رو پرسیدم متوجه شدم که چند روز دیگه باید به سرکار برگرده و نمی دونست که پسرشو به کی بده نگه داره تا وقتی که از سرکار برگرده ، مثل این که یه تعدادی گفته بودند که پسرش رو ببره مهد کودک و یه تعدادی هم  گفته بودند که پرستار بگیره و توی خونه بچه رو نگه داره ولی دوست من می ترسید که پسرش رو به کسی بده نگه داره و یا به مهد ببره مثل این که یک بار می خواست بیرون بره و پسرش رو به مامانش میده تا وقتی برگرده پیش مامانش باشه ولی پسرش اون قدر گریه کرده که حالش بد شده ، از اون موقع تا الان پسرش خیلی حساس شده وبه مادرش بیشتر از همیشه می چسبه و همین طور دوست من هم پسرش رو تنها جایی نمی ذاره ، خیلی دوست دارم بدونم که چه اتفاقی افتاده که پسر دوستم این همه حساس شده و یا اگه بخواد پسرشو پیش کسی بذاره باید چه کار کنه تا پسرش به اون شخص عادت کنه و گریه نکند .

چرا مهمه که کودک رو یک دفعه به پرستار ندهیم ؟

وقتی که یک دفعه کودک رو به دست پرستار و یا هر شخص دیگه ای میدیم وسریع به سرکار بر می گردیم اون لحظه کودک از این که مادرش اون رو تنها گذاشته و رفته احساس تنهایی و ناامنی می کنه و شروع به گریه می کنه و هر چه قدر مادر و یا پدر کودک رو توی بغلشون بگیرن آروم نمیشه ودلبستگی کودک آسیب دیده و کودک دچار اضطراب میشه و همچنین این اضطراب بعد از دو سالگی به روش های مختلفی خودشو نشون می ده ، به تنهایی جایی نمی مونه و یا به مهد کودک و یا مدرسه به تنهایی نمی ره ،  پس این که کودک رو یک دفعه به پیش کسی نذاریم خیلی مهم است .

چگونگی از بین بردن اضطراب جدایی از کودک

وقتی متوجه شدید که کودک دچار اضطراب شده و دلبستگیش آسیب دیده باید کاری کنید تا این اضطراب از بین برود .

۱ – سپردن کودک به کسایی که آشنا هستند .

اگه می خواید جایی برید و نباید کودک رو همراهتون ببرید و نیاز هست کودک رو به دست کسی بدید تا نگه داره ، حتما کودک رو به کسی که بدید که آشنا باشند و کودک اون شخص رو بشناسه تا بتونه راحت تر باهاش ارتباط بگیره و قبولش کند .

۲ – فرصت دادن به کودک برای آشنایی با پرستار

و اگه قرار هست که به سر کار برگردید حتما توجه داشته باشید که کودک رو یک دفعه به پرستار ندید چون احساس ناامنی می کنه ، حداکثر از دو ماه زود تر به پرستار بگید که بیاد خونه تا با کودک بازی کنه و بتونه با پرستار ارتباط بگیره و کم کم به حضور پرستارعادت کند .

۳ – دور شدن از کودک و در آغوش گرفتن کودک

وقتی می خواید به سر کاربرید حتما کودک رو توی بغلتون بگیرید و با کودک خداحافظی کنید و بهش بگید که مامان یا بابا به زودی بر می گردند و وقتی که برگشتید حتما کودک رو توی بغلتون بگیرید .

۴ – صحبت کردن با کودک

سعی کنید در طول روز با کودک صحبت کنید و یا صداتون رو ضبط کنید و تا کودک گوش بده و آروم بشود .

چگونگی آماده کردن کودک برای جدایی

برای این که کودک دچار اضطراب نشه از قبل باید یه سری کارها رو انجام بدید .

۱– ماندن در خانه در کنار کودک و پرستار

همون طور که گفتم حداکثر دو ماه زود تر باید پرستار رو به خونه بیارید تا کودک به بودن پرستار عادت کنه و یا اگه کودک رو به مهد کودک می خواید ببرید اجازه بدید کم کم کودک به محیط مهد کودک و مربی عادت کنه و بعد کودک رو از خودتون جدا کنید .

۲ – نشان دادن دوستی خود با پرستار

روابط مادر با پرستار و یا مربی روی کودک خیلی تاثیر می ذاره ، پس سعی کنید که رابطه خوبی با پرستار و یا مربی داشته باشید .

۳– ممنوع بودن رفت و آمد مکرر

وقتی که کودک رو دست مربی و یا پرستارش میدید و به سر کار میرید حواستون باشه که مدام به خونه رفت و آمد نکنید تا کودک رو ببینید ، این حرکت شما باعث میشه کودک بعد از هر رفت و آمد شما به شدت گریه کنه و دچار اضطراب بشود .

حرف آخر

اگه همه این راه حل ها رو انجام دادید و به نتیجه نرسیدید لازم هست که پرستار کودک رو عوض کنید شاید این پرستار با روحیات کودک شما سازگار نیست و یا باید روش خداحافظی با کودک رو عوض کنید و به کودک نشون بدید که رفتن پدر و مادر ها طبیعی هست و پدر و مادر به زودی بر می گردند .

 

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد