دخترم نمی تونه با اطرافیان دوست بشه !

0

دخترم نمی تونه با اطرافیان دوست بشه !

دو یا سه روز گذشته یکی از دوستانم تماس گرفت و گفت که دلش برای من تنگ شده و برای عصرونه می خواد به خونه امون بیاد ، وقتی  دوستم وارد خونه شد دختر ۵ ساله من اصلا سلام نکرد و فورا به اتاقش رفت و دوستم هر کاری کرد دختر من از اتاق بیرون نیومد و وقتی دوستم می خواست به خونه خودشون بره از پشت در اتاق با دخترم خداحافظی کرد ، به خاطر رفتار دخترم خیلی شرمنده شده بودم و نمی دونستم که باید چه کاری انجام بدم به خاطر همین پشت سر هم از دوستم به خاطر رفتار دخترم معذرت خواهی می کردم و با رفتن دوستم ، دخترم از اتاق خودش بیرون اومد و من با دیدن دخترم شروع به سرزنش کردن دخترم کردم که چرا از اتاقش بیرون نیومده و با رفتارش من رو جلوی دوستم خجالت زده کرده و از این حرف ها ، خلاصه اون روز گذشت ولی من حسابی فکرم  به خاطر رفتار دخترم  مشغول بود تا دیروز که دوستم تماس گرفت و من دوباره به خاطر رفتار دخترم معذرت خواهی کردم و دوستم با خنده گفت : ( هنوز درگیر اتفاق اون روز هستی ؟ ) و من با ناراحتی تمام به دوستم گفتم که : ( دختر من اصلا نمی تونه با بقیه ارتباط بگیره و سریع خودش رو از بقیه پنهون می کنه و من نمی دونم چه کار کنم تا بتونم به دخترم یاد بدم با دیگران ارتباط بگیره ؟ ) ، خلاصه خیلی با دوستم درد و دل کردم و دوستم تا جایی که می تونست من رو دلداری داد و وقتی از ناراحتی که داشتم کمتر شد از دوستم خداحافظی کردم ، تصمیم خودم رو گرفتم که باید به دخترم مهارت اجتماعی و ارتباط گیری با اطرافیان رو آموزش بدهم .

اهمیت اجتماعی بودن کودک  

کودکی که اجتماعی نباشه و نتونه با اطرافیان خودش به درستی ارتباط برقرار کنه به مرور زمان و یا در آینده به فردی  منزوی ، گوشه گیر ، پرخاشگر و با اعتماد به نفس پایین تبدیل می شه ، ولی اگه در دوران کودکی به کودک آموزش بدید که چه طوری میتونه اجتماعی باشه و با بقیه ارتباط بگیره اعتماد به نفس کودک بالا میره و به مرور زمان به یه فردی با روابط اجتماعی بالا تبدیل میشه ، پس خیلی مهمه که به کودک یاد بدید چه طوری با دیگران ارتباط بگیرد

چگونگی آموزش مهارت اجتماعی به کودک

۱ – سلام کردن

در واقع اولین قدم برای ارتباط کودک با دیگران سلام کردن هست که به روش های مختلف مثل ( قصه و داستان ، نمایش و بازی ) می تونید به کودک آموزش بدید .

۲ – سهیم شدن

گاهی اوقات برای این که کودک بتونه با اطرافیانش ارتباط بگیره می تونه  خوراکی و اسباب بازی خودش رو با بچه های دیگه تقسیم کنه که شما با تحسین به موقع و به جا می تونید این کار کودک رو به یه عادت رفتاری تبدیل کنید .

۳ –  همکاری  

بچه هایی که در کار گروهی با هم همکاری می کنن معمولا خوش رفتار تر از بقیه هستند و در کار گروهی بیشترین مشارکت رو دارن و برای این که بتونید همکاری کردن رو به کودکتون آموزش بدید می تونید برای تهیه غذا همه اعضای خانواده رو مسئول انجام دادن کاری کنید که کودک به مرورهمکاری کردن رو یاد می گیرد .

۴ – گوش دادن

کودک شما برای این که بتونه با اطرافیانش به درستی ارتباط بگیره و حس اون ها رو درک کنه باید از مهارت شنیداری کافی برخوردار باشه پس علاوه بر این که باید به خوبی گوش بده باید بتونه احساس طرف مقابل خودش رو هم درک کنه که برای این کار می تونید با خوندن کتاب قصه و سوال های کوتاه در بین قصه خوندن در کودک تقویت کنید .

۵ – پیروی کردن

گاهی اوقات هم پیش اومده که کودک اتاقش رو به هم ریخته و تمیز نکرده و هر چه قدر هم به کودک تذکر دادید فایده ای نداشته ، این کودک در بازی های گروهی مثل فوتبال ، والیبال و غیره هم نمی تونه به درستی بازی کنه چون نمی تونه ازدستورالعمل ها پیروی کنه ، برای این کار می تونید در زمان و مکان مناسب کودک رو برای پیروی از دستور، تشویق کنید .

۶ – ایجاد ارتباط چشمی

بعضی از بچه ها هم موقع حرف زدن به زمین نگاه می کنن و نمی تونن به طرف مقابل نگاه کنن و به درستی ارتباط چشمی برقرار کنن که می تونید از کودک بخواین موقع خوندن داستان به چشمهای شما نگاه کنه و داستان رو بخونه و به مرور کودک می تونه به درستی ارتباط چشمی رو یاد بگیرد .

۷ – احترام گذاشتن به فضای شخصی

باید با بازی و داستان به کودک یاد بدید که هنگام حرف زدن با اطرافیان باید فاصله مشخصی رو رعایت کنه مثلا به اندازه یه دست باید از اطرافیان فاصله داشته باشد .

۸ – با ادب بودن

برای کودک خود الگوی خوبی باشید و با دیگران با احترام و مودبانه برخورد کنید تا کودک از شما یاد بگیره با دیگران با ادب برخورد کنه تا بتونه با اطرافیانش ارتباط درستی بگیرد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد