به نظرتون هر تنبیهی برای کودک خوبه یا نه ؟

0

وای دیگه از دستش خسته شدم ، نمیدونم چکار کنم ؟ سرم داره از درد منفجر میشه ، از صبح یکسره جلوی تلویزیون نشسته ، داره برنامه کودک نگاه می کنه اونم با صدای بلند ، هر روز کارم شده صحبت با کودکم برای این که کمتر تلویزیون تماشا کنه و صدای تلویزیون رو هم کم کنه ، اون لحظه میگه باشه ولی روز بعد باز همون اوضاع رو داریم ، امروز دیگه تحملم تموم شد و کنترل تلویزیون رو برداشتم و تلویزیون رو خاموش کردم ، از وقتی که تلویزیون رو خاموش کردم یکسره داره گریه می کنه و جیغ می زنه ، اونقدر جیغ زد که آخر کنترل تلویزیون روبه سمت کودکم انداختم و همون طور که می رفتم اتاق یه عالمه حرف های دیگه هم زدم ، حرف هایی که بعدا ازگفتنشون پشیمون شدم و یا این که یه بار ماشین اسباب بازیشو که تازه هم خریده بود خراب کرد و این اتفاق چند بار دیگه هم تکرار شد وهر دفعه به کودکم می گفتم که دیگه اسباب بازی نمی خرم ولی دفعه آخر با کودکم برخورد کردم و کنترلم رو از دست دادم و کودکم رو زدم و برای این که کارم رو جبران کنم براش یه ماشین اسباب بازی خریدم . چه کاری انجام بدم که دیگه این اتفاق نیوفته و یا اصلا چه جور تنبیهی برای کودک خوب هست ؟

هدف از تنبیه چیه ؟

اول از همه باید هدف از تنبیه رو برای خودمون مشخص کنیم که برای چی کودک رو داریم تنبیه می کنیم ؟ برای ین که رفتار ناخوشایندی که داره دیگه انجام نده و البته این رو هم باید در نظر بگیریم که تنبیهی که می کنیم تاثیر منفی برای کودک نداشته باشد .

چرا مهمه که کودکان رو هر تنبیهی نکنیم ؟

تنبیه های بدنی باعث میشن مشکلات کودک مثل بد رفتاری ، لجبازی ، مقابله جویی ، منفی گرایی ، افسردگی ، اضطراب و پرخاشگری بیشتر بشه و یا حرف هایی که به صورت تحقیر ، اهانت و طعنه باشه باعث میشه اعتماد به نفس کودک پایین بیاد  و همه این ها روی آینده کودک تاثیر میذاره و باعث میشه آینده خوبی نداشته باشه در صورتی که ما می خوایم این مشکلات رو کم کنیم پس خیلی مهمه که کودک رو هر تنبیهی نکنیم .

به جای تنبیه کودکان چه کارهای دیگه ای می تونیم انجام بدیم ؟

۱ – به تاخیر انداختن احساسات

وقتی از رفتار کودکمون عصبانی هستیم و دوست داریم که نسبت به این رفتارش واکنش نشون بدیم ولی باید خونسرد باشیم و با نفس عمیق کشیدن خودمون رو آروم کنیم و وقتی که احساس کردیم که آروم هستیم با کودک در موردش حرف بزنیم .

۲ – آموزش مهارت حل مساله

وقتی رفتار نامناسبی رو از کودک می بینیم به جای این که عصبانی بشیم و کودکمون رو کتک بزنیم ، باید به کودکمون مهارت حل مساله رو آموزش بدیم که وقتی در این موقعیت قرار می گیره چه برخوردی باید انجام بده و چه رفتاری مناسب این موقعیت هست .

۳ – نادیده گرفتن

وقتی که متوجه رفتار نامناسب کودک شدیم یادمون باشه که باید اون لحظه احساس خشم و عصبانیت رو از خودمون دور کنیم و سریع واکنش نشون ندیم چون واکنش نشون دادن ما باعث میشه بارها کودک این رفتارش رو تکرار کنه ، پس اون لحظه رفتار کودک رو نادیده می گیریم چون این کار نتیجه بهتری دارد و موثر تر است .

۴ – تعیین حد و مرز ، اما با ایجاد همدلی

با تعیین حد و مرزها و این که یه چیزهایی ممنوع هست و به جای رفتار نامناسب چه کاری میشه انجام داد و در بین این حد و مرز ها باید با کودک همدلی هم کرد مثلا ( جیغ زدن ممنوعه توالان خیلی عصبانی هستی و اذیت شدی اما باید با حرف زدن درستش کنی ) .

۵ – پیدا کردن راهی برای گفتن کلمات تاییدی

و یا وقتی قبل از خواب بهانه می گیره که باید دو تا قصه براش بخونید به جای این که سریع با تندی جوابشو بدی که ( فقط یکی می خونم و اگه الان نیای دیگه واست قصه نمی خونم) می تونیم حرف کودک رو به این شکل تایید کنیم ( بله اگه عجله کنی می تونیم یه قصه دیگه هم با هم بخونیم ) .

۶ – اختصاص دادن زمانی برای کودک

خیلی مهمه که در طول روز یه زمانی رو فقط به کودکمون اختصاص بدیم و در اون زمان فقط با کودک باشیم و حواسمون به چیز دیگه ای نباشد .

 

حرف آخر

این رو هم باید یادمون باشه که هر تنبیهی منفی نیست و کودکی که اسباب بازیشو میشکونه و برای یه زمان کوتاه دیگه براش اسباب بازی نمی خریم و کودک به مرور زمان یاد می گیره که نخریدن اسباب بازی نتیجه شکستن اسباب بازیش هست و دیگه از وسایل هاش به خوبی نگهداری می کند .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد