ترس های شبانه کودکان

0

 تازه داشت خوابم می برد که صدای جیغ دخترم و مامان ، مامان گفتنش اومد فورا خودم رو به دخترم رسوندم و دیدم که وسط تخت نشسته و داره گریه می کنه ، دخترم رو بغل کردم و به سختی دخترم رو آروم کردم و ازش خواستم که علت جیغ زدن و گریه اشو برام تعریف کنه ، همین طور که گریه می کرد گفت که  ( یه دایناسور اومده بود داخل اتاقم و می خواست که منو بخوره منم ترسیدم ، جیغ زدم ) ، هر کاری می کردم که دخترم آروم بشه و بخوابه فایده نداشت ، همه جای اتاق رو که دخترم نشون می داد و می گفت که اونجا قایم شده رو نگاه کردم ولی چیزی ندیدم و وقتی به دخترم گفتم که چیزی داخل اتاقت نیست با گریه می گفت هست ولی چون تو هستی رفته قایم شده ، اون شب رو پیش دخترم خوابیدم ، در طی روز دخترم هیچ حرفی از هیولا وموجودات خیالی نمی زنه و خیلی سر حال و شادابه ولی تا شب میشه و موقع خوابیدن که می رسه جیغ ها و گریه هاش هم شروع میشه ، خیلی نگران دخترم هستم ، نمی دونم باید چکار کنم ؟

علت های ترس کودکان

اولین کاری که موقع ترسیدن بچه ها باید انجام بدید بررسی علت ترس بچه هاست و از خودتون بپرسید که چرا بچه من داره می ترسه ؟ دلیل ترسش برای چیه ؟

۱ – وقت بیشتری با مادر بودن

گاهی اوقات بچه ها به خاطر این که نتونستن زمان بیشتری رو با مادرشون باشند و برای این که مادرشون رو پیش خودشون نگه دارن شروع به بهانه گرفتن می کنن که من می ترسم ، آقا غوله می خواد منو بخوره و . . .

بچه ها می دونند که مادرشون به هیچ عنوان اون ها رو با آقا غوله تنها نمی ذارن ، برای همین هم از این روش ها استفاده می کنند .

۲ – پیگیری کردن زیاد در مورد ترس کودک

وقتی بچه ها اشاره به یه غول در اتاقشون می کنن ، شروع به گشتن می کنیم ، زیر تخت رو نگاه می کنیم ، پشت پرده رو نگاه می کنیم تا به کودکمون ثابت کنیم که غولی وجود نداره ، همین پیگیری ما به بچه می فهمونه که حتما غولی وجود داره که مامانم و یا بابام دارن دنبالش می گردند .

۳ – تماشای فیلم ترسناک و یا خواندن کتاب ترسناک

بررسی کنید ببینید که بچه ها خونه خودتون و یا آشناهاتون فیلم ترسناکی رو تماشا کردن یا کتاب ترسناکی رو خوندن یا نه ؟ پس لازم هست که در مورد این موضوع با بچه ها صحبت کنید .

روش های مواجهه با ترس های شبانه

وقتی کودکتون دچار ترس شبانه میشه و با چشم های بسته جیغ می کشه و با گریه شما رو صدا می زنه ، در این شرایط شما به عنوان یه مادر و یه پدربا کودکتون چه برخوردی باید داشته باشید تا کودکتون آروم بشود :

۱ – سعی کنید کودک رو آروم کنید .

سعی کنید آروم باشید چون آشفته که باشید کودک رو بیشتر دچار وحشت می کنید پس در اون لحظه با کلمات آرامش بخش به کودک اطمینان بدید که خواب دیده و الان مامان کنارش هست .

۲ – خونسرد باشید .

در مواجهه با ترس شبانه کودک به یادتون باشه که اول از همه باید خونسرد باشید تا بتونید با آرامش با کودک صحبت کنید .

۳ – درک کردن احساس کودک

وقتی کودک دچار ترس شبانه می شه درسته که فقط خواب دیده و از نظر شما چیزی برای ترسیدن کودکتون وجود نداره ، ولی احساس ترسی که کودک در اون لحظه داره واقعی هست ، پس باید احساس کودک رو درک کنید ، این کار باعث می شه کودک آروم بشود .

۴ – تا زمان خواب کودک کنارش بمونید .

شاید برای آرام شدن کودک و خوابیدنش کنارش بمونید و  حتی اگه لازم باشه چراغ رو برای کودک روشن بذارید .

۵ – صحبت کردن در مورد خواب کودک در طی روز

وقتی کودکی دچار ترس شبانه می شه در اون لحظه نباید در مورد خوابش و یا علت ترسش صحبت کنید ، کودکان کوچیکترممکن هست نتونن در مورد خوابی که دیدن صحبت کنن ولی کودکان بزرگتر شاید دوست داشته باشن همون لحظه در مورد خوابشون صحبت کنن ولی تا جایی که براتون مقدور هست  صحبت کردن در مورد خواب و علت ترس کودکان رو به روز بعد موکول کنید و مثل مامان قصه ما همون لحظه در مورد ترس کودک و خوابی که دیده سوالی نپرسید ، چون اون لحظه کودک ترسیده و صحبت در مورد علت ترسش باعث میشه ترسش بیشتر بشود .

حرف آخر

برای این که در مورد ترس شبانه کودکان اطلاعات بیشتری  داشته باشید و فرق بین ترس شبانه با کابوس رو متوجه بشید ، پیشنهاد می کنم کتاب مشکلات خواب کودک رو تهیه و مطالعه کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد