شب ادراری کودکان

0

پسر پنج ساله من  از وقتی که نوزادم به دنیا اومده ، رفتارهاش تغییر کرده ، اذیت کردن هاش بیشتر شده و از همه مهم تر این که شب ها جاشو خیس می کنه و وقتی  متوجه میشم  که جاشو خیس کرده شروع به سرزنش کردن پسرم می کنم و در آخر یه کوچولو هم کتکش میزنم و شب هم که پدرش از سرکار بر می گرده  شروع می کنم به شکایت کردن ازپسرم  که ( دیگه خسته شدم از صبح تا شب در حال اذیت کردن هست حالا هم یه کار دیگه هم به کار های قبلیش اضافه کرده ) پدرش هم بعد از حرف های من شروع به داد و فریاد کرد ، در اون لحظه پسرم  داشت گریه می کرد بعد از اون روز شب ادراری کودکم بیشتر شده و این منو خیلی نگران کرده ولی نمی دونم چه کار کنم که پسرم دیگه شب ادراری نداشته باشد ؟

اهمیت شب ادراری کودکان

همه ما در طول روز فشارها و تنش های زیادی رو تحمل می کنیم که همه این تنش ها در جسم ما به صورت فیزیکی خودشو نشون میده ، در کودکان هم این تنش ها و فشار ها به صورت های مختلفی در بدنشون نشون داده میشه که شب ادراری یکی از همین اثرات هست .

کودکی که دچار شب ادراری میشه ، خودش از این موضوع ناراحت است و ناخودآگاه روی این موضوع حساس میشه و از این که شب ها جاشو خیس می کنه ناراحته و اگه ما هم کودک رو سرزنش کنیم ، اعتماد به نفس کودک پایین میاد و از نظر روحی ممکن هست که آسیب ببینه ، پس خیلی مهمه که این شب ادراری کودکان رو حل کنیم  .

دلایل شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان دلایل مختلفی داره و ما والدین باید دلیل این مشکل رو پیدا کنیم و بعد سعی کنیم این مشکل رو حل کنیم . در اینجا به چند مورد از دلایل شب ادراری کودکان اشاره می کنم و هر کدوم رو مختصر توضیح می دهم .

۱ – مشکلات عاطفی

گاهی اوقات کودکان آموزش ندیدن و یا نمی تونن احساس خودشون رو بیان کنن مثل پسر داستان ما که نمی تونست احساس خودشو از وجود یه داداش و یا خواهر دیگه ای رو بیان کند .

۲ – مضطرب بودن کودکان

وقتی کودک نتونست احساس خودشو بیان کنه و با پدر و مادر خودش در این مورد حرف بزنه و مشکلات خودشو به والدینش بگه دچار اضطراب می شه که نتیجه این اضطراب ، شب ادراری کودک می شود .

۳ – استفاده بعضی داروها

گاهی اوقات استفاده از بعضی از دارو ها باعث شب ادراری کودکان میشه که با مطرح کردن این مشکل با پزشک کودک ، می توان  دارویی استفاده کرد که عوارض کمتری داشته باشد .

۴ – عفونت های ادراری

یکی دیگه از دلایلی که باعث شب ادراری در کودکان میشه ، عفونت های ادراریی است که با مراجعه به یک پزشک می تونید این موضوع رو حل کرد .

روش های جلوگیری از شب ادراری

پسردوست من دچار شب ادراری شده ، الان دوست من باید چه طوری با کودکش رفتار کنه و یا چه کار هایی رو باید انجام بده و یا چه کارهایی رو نباید انجام بده ؟

در  اینجا به چند روش اشاره می کنیم :

۱ – صبور باشید و با آرامش با کودک حرف بزنید .

برای این که مشکل شب ادراری کودکتون رو حل کنید باید حوصله و صبر زیادی داشته باشید ، کودک رو سرزنش نکنید و انتظار نداشته باشید که فوری مشکل حل بشه ، با آرامش با کودک حرف بزنید و به کودک کمک کنید تا بتونه ادرارش را کنترل کند .

۲ – استفاده از دستگاه کمک کننده مخصوص

این دستگاه به لباس کودک وصل میشه و اگه لباس کودک خیس بشه ، دستگاه زنگ می زنه و کودک رو از خواب بیدار می کنه و کودک متوجه میشه که زمان توالت رفتنش است .

۳ – در نظر گرفتن پاداش

شب هایی که کودک خودشو خیس نمی کنه لازم هست براش یه پاداش در نظر بگیرید ، توجه کنید که وقتی مشکل حل شد و کودک دیگه خودشو خیس نکرد ، پاداش دادن به کودک رو یک دفعه قطع نکنید و هر از گاهی به کودک پاداش دهید .

۴ – آموزش کودکان برای چگونگی کسب آرامش  

با صدای آرام و مهربانی از کودک بخواهید که آروم دراز بکشه و چشم هاشو ببنده و نفس عمیق بکشه و در همون حالت با کودک در مورد احساسی ( احساس گیجی ، ترس و یا نگرانی ) که داشته صحبت کنید . از کودک بخواهید که به پشت دراز بکشه و چشم هاشو ببنده و یک دستش رو روی سینه و یک دستش رو روی شکمش بذاره و با شمارش نفسش رو به داخل بکشه و بیرون بدهد .

حرف آخر

برای این که بتونید اطلاعات بیشتری در این مورد به دست بیارید و بتونید مشکل شب ادرای کودکتون رو حل کنید پیشنهاد می کنم که کتاب مشکلات خواب کودک رو تهیه کنید ومطالعه کنید .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد