همکاری کودکان در کارهای خانه

0

الان چند ساعتی هست که دارم آشپزخونه و یخچال رو تمیز و مرتب می کنم ، خیلی خسته شدم و دوست دارم که روی مبل بشینم و چایی بخورم با این فکر سریع واسه خودم چایی درست کردم و روی مبل نشستم و همین طور که داشتم چایی می خوردم که دیدم  پسرم بدو بدو از بیرون اومد و رفت توی آشپزخونه و در یخچال رو باز کرد و شروع کرد به آب خوردن وقتی که می خواست بره بیرون یه نگاهی به یخچال انداختم دیدم جای انگشتهاش قشنگ روی در یخچال مونده ، سریع عکس العمل نشون دادم و به پسرم گفتم ( من تازه یخچال رو تمیز کردم ببین چکار کردی بازم کثیف کردی مگه صد دفعه نگفتم با دست کثیف در یخچال رو باز نکن ) پسرم هم توی صورتم نگاه کرد و گفت ( من هر کاری که دوست داشته باشم انجام میدم ) اون لحظه فقط دوست داشتم پسرم رو کتک بزنم به همین ترتیب کم کم شروع به دعوا و بحث کردن با پسرم کردم که در آخر خودم خسته شدم وبی خیال قضیه شدم و یخچال رو خودم تمیز کردم ، پسر من خیلی راحت همه جا رو به هم میریزه و کثیف می کنه ولی برای تمیز کردنش هیچ کمکی به من نمی کنه این کارهاش واقعا منو خسته کرده و دنبال راهی برای این مشکلم هستم .

moshaverkodak

همکاری به چه معناست ؟

کمک کردن به دیگران در انجام کارها به معنای همکاری است .

اهمیت همکاری کودکان با والدین و دیگران

کمک کردن کودکان در کارهای خونه باعث به وجود اومدن احساس مسئولیت پذیری و همین طور باعث رشد فکری در کودکان میشه و حس سازش رو در کودکان بالا می بره و وقتی که به والدین خودش کمک کنه اعتماد به نفس کودک بالا می ره ، برای همین خیلی مهمه که کودکان در کارهای خونه به والدین کمک کنند .

moshaverkodakراه کارهای جلب همکاری کودکان

گاهی اوقات والدین برای این که کودک رو مجبور به همکاری در کارهای خونه کنن شروع به تهدید کردن ، سرزنش کردن ، مقایسه کردن و . . . می کنن که این ها باعث بحث و دعوا بین والدین و کودک میشه ، پس باید جایگزینی برای این جملات پیدا کنید .

۱ – شرح دادن

وقتی جای انگشت های کودکی روی در یخچال مونده و شروع به سرزنش کردن می کنید که ( مگه من صد دفعه نگفتم که با دست های کثیف دست به چیزی نزن ) ، ( چرا هیچ وقت کاری رو درست انجام نمیدی ) تا حالا فکر کردید با این جمله ها کودک چه حسی داره ؟ کودک فکر می کنه که خیلی کثیفه و نمی تونه کاری رو درس انجام بده و اعتماد به نفسش پایین میاد در صورتی که به جای این جملات می تونیم فقط از یه توضیح کوچیک که  ( جای انگشت هات روی در یخچال مونده ) استفاده کنید .

۲ – دادن اطلاعات

وقتی می بینید که کودک روی دیوار داره نقاشی می کشه به جای این که شروع به تهدید کنید که ( اگه یه بار دیگه ببینم روی دیوار نقاشی کشیدی کتک می خوری ؟ ) می تونید در مورد این کاربه کودک اطلاعات بدید که ( روی دیوار نباید چیزی رو نوشت برای نقاشی باید از کاغذ استفاده کنی ) .

۳ – بیان کردن منظور خود با یک کلمه

گاهی اوقات متوجه شدید که وقتی کودک یه کار اشتباهی رو انجام میده ، شما شروع می کنید به توضیح دادن و همین طور جمله های خیلی طولانی رو می گید مثلا وقتی که کودک داره با اسباب بازی هاش بازی میکنه و وقتی بازیش تموم شد به جای این که شروع به توضیح دادن کنید با یه جمله کوتاه و یا یک کلمه ای کودک رو متوجه اسباب بازی هاش کنید .

۴ – شرح دادن احساسات خود

و یا وقتی که جای انگشت های کودک روی در یخچال مونده و به کودک تذکر میدید حتما یادتون باشه که احساس خودتون رو هم بگید که ( از این که جای انگشت هات روی در یخچال مونده خیلی ناراحت شدم ) ، می تونیم بدون این که کودک ناراحت بشه احساس خودمون رو بگیم ، کودکان حق دارن بدونن که ما چه احساسی  داریم .

۵ – نوشتن یادداشت

گاهی اوقات به جای این که حرف بزنیم و چیزی رو توضیح بدیم می تونیم از روش یادداشت کردن استفاده کنیم و روی یک کاغذ کوچیک یادداشتی رو بنویسیم که ( پسر عزیزم می دونم که خیلی تشنه هستی و می خوای آب بخوری ، اما قبل از خوردن آب دست هات رو بشور ) و یا کودکی که می خواد با اسباب بازی هاش بازی کنه یه یادداشت می نویسیم که ( بعد از بازی ، اسباب بازی ها باید جمع و جور شوند ) ، گاهی اوقات نوشتن یادداشت تاثیر بیشتری از حرف زدن و توضیح دادن دارد .

کمی صبر کنید...

در این درس مشارکت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توجه داشته باشید که تمام اطلاعات شما نزد ما محفوظ می باشد